Przejdź do treści

Gotowa była umrzeć, żeby ocalić dziecko. Zdjęcie Olgi z Kijowa staje się symbolem

Tweet/ Anastasiia Lapatina
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kiedy padły strzały, zasłoniła niemowlę własnym ciałem. Zdjęcie rannej mieszkanki Kijowa obiegło cały świat. Olga, mama miesięcznej córeczki, została okrzyknięta przez media supermamą. To kolejny przykład tak bohaterskiej postawy ukraińskich kobiet.

Ocaliła córkę

Zabandażowana, poraniona odłamkami z wybuchu i przykryta kocem termicznym. A przy piersi trzymająca niemowlę – takie zdjęcia Olgi, mieszkanki Kijowa, obiegły światowe media. Przy dzielnej mamie stoi jej partner. Gdyby nie bohaterska postawa kobiety, jej miesięczna córeczka nie miałaby szans na przeżycie. Podczas nalotu Rosjan na Kijów własnym ciałem zasłoniła swoje dziecko. Anastasiia Lapatina, dziennikarka anglojęzycznego Kyiv Independent, na Twitterze przekazała informacje na temat zdrowia Olgi. Razem z córeczką przebywają pod opieką lekarzy w szpitalu dziecięcym Ohmatdyt w Kijowie.

 

Zełenski odwiedził Katię

Niezwykłą odwagą wykazała się także 16-letnia Kateryna Własenko, która własnym ciałem zasłoniła 8-letniego brata podczas ostrzału w czasie ewakuacji miejscowości Worzel nieopodal Kijowa. Dziewczyna została poważnie ranna. Ojcu udało się wyciągnąć córkę z samochodu i przenieść w bezpieczne miejsce, gdzie została jej udzielona pierwsza pomoc. Kateryna przebywa w szpitalu. Dzielną starszą siostrę odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Nagranie z wizyty opublikowano na profilu prezydenta na Facebooku, a także na profilu biura prezydenta w kanale Telegram.

Kateryna była onieśmielona wizytą przywódcy swojego kraju. Nie kryła też wzruszenia. Razem z nią w szpitalu przebywa jej mama Tatiana, która również wymaga pomocy medycznej po napaści Rosjan.

Dzieci

Olga Semidianowa osierociła 12 dzieci

Na początku marca swoje życie za wolność ojczyzny oddała Olga Semidianowa. Żołnierka walczyła  na terenie Doniecka od 2014 roku.

Olga Semidianowa, matka sześciorga dzieci, zginęła w walce z rosyjskimi draniami. Wyrażała chęć obrony kraju do końca, nawet gdy wiedziała, że ich batalion może nie przetrwać. Jest bohaterką Ukrainy. Jest moją bohaterką” – napisała w mediach społecznościowych Inna Sowsun, minister edukacji i Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy

 

Oprócz sześciorga biologicznych dzieci, o których wspomina Sowsun, Olga Semidianowa miała mieć także sześcioro adoptowanych. Z mężem prowadziła rodzinny dom dziecka. „Jeśli nas tam nie będzie, przyjdą (Rosjanie – red.) do naszych domów” – miała mówić swoim dzieciom. Żołnierka wielokrotnie była nagradzana za swoją odwagę i bohaterską postawę podczas walk. Otrzymała m.in.  odznakę „Chwała i Honor”, czyli najwyższe odznaczenie Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.