Przejdź do treści

Hemoroidy

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, to rozszerzenia splotów żylnych w tej intymnej okolicy. Najczęściej przyjmują postać łatwo krwawiących guzków.

Dzielą się na wewnętrzne, zlokalizowane powyżej zwieracza odbytu, i zewnętrzne – występujące poniżej niego. Często ze względu na połączenie obu splotów żylnych tworzą postać mieszaną żylaków wewnętrznych i zewnętrznych. Przyczyna choroby nie jest dobrze znana, jednak wiadomo, że sprzyjają jej takie czynniki, jak: zaparcia, niewydolność zastawek w żyłach odbytnicy, ciąża, a także obciążenia dziedziczne w postaci osłabienia tkanki łącznej i zmniejszenia w niej elementów sprężystych. Natomiast powszechnie panujące poglądy o tym, że do ich powstawania przyczyniają się takie czynniki, jak siadanie na zimnym i twardym podłożu, praca w pozycji siedzącej czy stałe przyjmowanie leków przeczyszczających, uznane zostały za nieuzasadnione.

Najbardziej charakterystycznym objawem hemoroidów jest krwawienie podczas oddawania stolca. Krew nie jest z nim zmieszana, lecz znajduje się na jego powierzchni. Samo krwawienie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i najczęściej ustępuje samoistnie. Inny objaw to guzek lub guzki w okolicy odbytu, które zwykle ustępują samoistnie, rzadko utrzymują się na stałe. Rzadziej występującymi dolegliwościami są ból i świąd, a także uczucie „niecałkowitego” oddania stolca.

Leczenie, po wykluczeniu innych chorób, sprowadza się najczęściej do stosowania diety pozwalającej na luźne i całkowite wypróżnienia (warzywa, owoce, kwaśne mleko) oraz, w razie potrzeby, łagodnych środków przeczyszczających. Inne wskazania to aktywny tryb życia (gimnastyka, spacery) i staranna higiena. Do najważniejszych przeciwwskazań należą spożywanie obfitych, tłustych potraw i alkoholu.

W przypadku stanów ciężkich (żylaki zmienione zapalnie lub zakrzepowo) stosowane są (doodbytniczo) czopki i maści o działaniu przeciwbólowym i obkurczającym. W skrajnych przypadkach stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu nadmiaru błony śluzowej odbytu wraz z żylakami.

Choroby odbytu są dość powszechne, ale uznawanie ich przez dotkniętych nimi ludzi za wstydliwe powoduje, że unikają oni wizyt u lekarza. Niestety, rodzi to niebezpieczeństwo przeoczenia początkowego stadium choroby nowotworowej, której objawy przypominają te, z którymi mamy do czynienia w przypadku hemoroidów.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

Urodzeni po to, by się ruszać

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Chodzenie boso - naładuj się prosto z natury

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

Siedzisz w bezruchu? Zacznij się wiercić!

Siedzisz w bezruchu? Zacznij się wiercić!

Ser i bajki o cholesterolu

Ser i bajki o cholesterolu

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Dwie godziny dla serca

Dwie godziny dla serca

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Kłopoty sercowe

Kłopoty sercowe