4 min.
Implant antykoncepcyjny – działanie, skutki uboczne, cena

Fot. rh2010/AdobeStock
Implant antykoncepcyjny stanowi jedną z nowocześniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Jego głównymi zaletami są wygoda i możliwość nieprzerwanego stosowania. Skutkami ubocznymi implantu antykoncepcyjnego mogą być: zaburzony cykl miesiączkowy, bóle brzucha, nudności, wzrost masy ciała.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Implant antykoncepcyjny to skuteczna metoda zapobiegania ciąży, jednak jej stosowanie może wiązać się z wystąpieniem różnych skutków ubocznych. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na umieszczeniu go po wewnętrznej stronie przedramienia.
Implant antykoncepcyjny – co to jest?
Implant antykoncepcyjny ma postać niewielkiego, giętkiego pręcika o długości 4 cm i grubości 2 mm, wykonanego z tworzywa sztucznego. Stosowany jest podskórnie i stanowi nowoczesną metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży. Implant antykoncepcyjny wszczepia się po wewnętrznej stronie przedramienia na drodze zabiegu chirurgicznego przeprowadzanego w znieczuleniu miejscowym. Zabieg wykonywany jest za pomocą specjalnego narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry (około 2–3 mm). Działanie implantu antykoncepcyjnego polega na uwalnianiu bezpośrednio do krwi niewielkich dawek hormonu – progesteronu, który zatrzymuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy. Dzięki temu plemniki nie mogą dostać się do komórki jajowej, co zapobiega zapłodnieniu. Podskórny implant antykoncepcyjny utrzymuje swoje właściwości od 6 miesięcy do 5 lat.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Implant antykoncepcyjny a miesiączka
Stosowanie implantu antykoncepcyjnego może powodować różne konsekwencje dla organizmu. Najczęstszym działaniem niepożądanym podskórnego implantu antykoncepcyjnego jest zaburzenie cyklu miesiączkowego, a w efekcie nieregularne krwawienia miesięczne, nazywane krwawieniami acyklicznymi. W wielu przypadkach menstruacja całkowicie zanika lub krwawienie jest bardzo skąpe.
Czy implant antykoncepcyjny ma skutki uboczne?
Skutki uboczne implantu antykoncepcyjnego występują sporadycznie i mogą być związane z samym implantem, jak też z uwalnianym przez niego hormonem. Bezpośrednio po zabiegu wszczepienia podskórnego implantu antykoncepcyjnego może wystąpić ból, zaczerwienienie i obrzęk skórny. Bardzo często pojawiają się również siniaki. Innymi możliwymi skutkami ubocznymi mogącymi pojawić się w trakcie stosowania implantu są: nadwrażliwość i bolesność piersi, bóle brzucha, mdłości, spadek libido, wahania nastroju oraz trądzik. W niektórych przypadkach występują nawracające bóle głowy oraz dyskomfort w pochwie spowodowany stanem zapalnym i upławami. Implant antykoncepcyjny może skutkować tyciem oraz zwiększeniem apetytu.
Zobacz także

Antykoncepcja skrojona na miarę. Ginekolożka omawia wszystkie metody antykoncepcji

„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?

Jak działają plastry antykoncepcyjne i o czym warto pamiętać? Wady i zalety ich stosowania
Implant antykoncepcyjny a ciąża. Przeciwwskazania
Podskórny implant antykoncepcyjny nie może być stosowany w ciąży. Nie należy wszczepiać go kobietom z krwawieniami z dróg rodnych o nieznanej przyczynie oraz chorującym lub podejrzewanym o raka sutka. Przeciwwskazaniami do implantu antykoncepcyjnego są również: żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, poważne schorzenia wątroby, nadwrażliwość lub uczulenie na składniki implantu oraz hiperandrogenizacja, czyli nadmierne wydzielanie przez kobietę męskich hormonów płciowych.
Implant antykoncepcyjny – jakie ma wady?
Wady implantu antykoncepcyjnego to przede wszystkim wysoka cena oraz utrudniona dostępność usługi wszczepienia implantu. Jest to nowoczesna metoda zapobiegania ciąży, przez co aktualnie wykonuje się ją w klinikach na terenie większych miast. Ile kosztuje implant antykoncepcyjny? Koszt wszczepienia podskórnego implantu antykoncepcyjnego wynosi od 1000 do 1200 zł. W niektórych przypadkach może dojść do nieprawidłowego umieszczenia implantu, jednak sytuacje takie są niezwykle rzadkie. Pełne działanie implantu antykoncepcyjnego następuje po tygodniu od założenia, dlatego przez pierwsze 7 dni od zabiegu warto stosować dodatkową metodę antykoncepcji, np. w postaci prezerwatyw. Należy pamiętać, że implant nie przeciwdziała chorobom przenoszonym drogą płciową, takim jak zakażenie wirusem opryszczki, HIV czy wirusem brodawczaka. Po 3–5 latach stosowania implant antykoncepcyjny powinien zostać usunięty przez specjalistę i ewentualnie zastąpiony nowym.
Antykoncepcyjny implant podskórny – zalety
Implant antykoncepcyjny jest odwracalną metodą zapobiegania ciąży, co oznacza, że płodność powinna zostać przywrócona już w następnym cyklu miesiączkowym po jego usunięciu. Zaletą stosowania podskórnego implantu jest również to, że nie trzeba o nim pamiętać codziennie, jak w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych wymagających regularności. Przy implancie nie jest wymagane zachowanie przerw w stosowaniu. Po usunięciu jednego implantu możliwe jest natychmiastowe założenie nowego.
Najnowsze w naszym serwisie

22.03.2023
Tapering – twój sposób na przebiegnięcie maratonu. Czy zrobisz to sama?

21.03.2023
Dieta bogatoresztkowa – na czym polega i kiedy ją stosować?

21.03.2023
Psychoanaliza – czym się charakteryzuje koncepcja Freuda?

21.03.2023
Chcesz biegać dłuższe dystanse? Wykonuj marszobieg! Poznaj jego dobre strony
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023