4 min.
Spirala antykoncepcyjna – rodzaje, cena, skutki uboczne

Fot. Faferek / stock.adobe.com
Spirala antykoncepcyjna, inaczej wkładka domaciczna, nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową, ale stanowi skuteczną ochronę przed nieplanowaną ciążą. Możliwymi skutkami ubocznymi spirali antykoncepcyjnej zawierającej hormony są: zapalenie pochwy, bóle głowy, trądzik.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Spirala antykoncepcyjna to nowoczesna metoda zapobiegania ciąży. Umieszczana jest przez wykwalifikowanego lekarza w macicy, a jej działanie antykoncepcyjne trwa od 3 do 5 lat, w zależności od rodzaju wkładki. Spirala antykoncepcyjna zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia może być stosowana przez nieródki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jak działa spirala antykoncepcyjna?
Spirala antykoncepcyjna nazywana jest inaczej wkładką domaciczną. Należy do bezpiecznych i skutecznych metod nowoczesnej antykoncepcji. Jak wygląda spirala antykoncepcyjna? Wkładka domaciczna ma najczęściej kształt litery T i wykonana jest z materiału obojętnego dla organizmu. Charakterystycznym elementem budowy wkładki domacicznej są nitki zlokalizowane w dolnej części spirali, które umożliwiają jej wyciągnięcie. Spirala antykoncepcyjna zakładana jest przez wykwalifikowanego lekarza ginekologa, zwykle podczas ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego.
Wkładka domaciczna ma właściwości plemnikobójcze, dzięki czemu zmniejsza liczbę plemników oraz ogranicza ich zdolność do przeżycia. Działanie spirali antykoncepcyjnej polega również na zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka i zajście w ciążę. Wkładka domaciczna wykazuje właściwości antykoncepcyjne od 3 do 5 lat, co zależy głównie od rodzaju wkładki.
Spirala antykoncepcyjna – miedziana, hormonalna
Wyróżnia się dwa rodzaje spirali antykoncepcyjnej: miedzianą (niehormonalną) oraz hormonalną, nazywaną inaczej systemem terapeutycznym z lewonorgestrelem.
- Spirala antykoncepcyjna miedziana uniemożliwia zajście w ciążę, gdyż oddziałuje na plemniki, komórkę jajową oraz jej transport do jajowodu. Należy do długoterminowych i odwracalnych metod antykoncepcyjnych. Płodność powraca niemal natychmiast po usunięciu spirali z macicy. U zdrowej kobiety nie ma konieczności stosowania przerw między usunięciem zużytej wkładki domacicznej a założeniem nowej. Zaletą stosowania spirali antykoncepcyjnej bez hormonów jest w pełni zachowana czynność gonad. U kobiet wykorzystujących tę metodę antykoncepcji występują naturalne krwawienia miesiączkowe. Niehormonalna spirala antykoncepcyjna z miedzią jest przeciwwskazana kobietom z zapaleniem narządu rodnego, nieprawidłową budową macicy (np. przy zwężeniu szyjki) oraz ze zdiagnozowanymi mięśniakami macicy. Wkładki domacicznej nie aplikuje się również przy krwawieniach z pochwy o nieustalonej przyczynie.
- Hormonalna spirala antykoncepcyjna zawiera zbiornik uwalniający hormon – lewonorgestrel. Jego działanie polega na wywoływaniu zmian w endometrium, co uniemożliwia zajście w ciążę. Spirale antykoncepcyjne różnią się zawartością hormonu oraz dobową ilością uwalnianego związku. Systemy terapeutyczne z mniejszą ilością hormonu nie prowadzą do zahamowania krwawień miesiączkowych i są szczególnie zalecane nieródkom. Prawdopodobne skutki uboczne spirali antykoncepcyjnej z hormonem to: krwawienia maciczne, nastrój depresyjny, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, pleców i miednicy, stany zapalne pochwy i sromu, zmiany skórne, tycie oraz tkliwość piersi.
Zobacz także

Antykoncepcja hormonalna – poznaj skuteczne sposoby zapobiegania ciąży. Dowiedz się, jakie są jej skutki uboczne.

Antykoncepcja skrojona na miarę. Ginekolożka omawia wszystkie metody antykoncepcji

„Zapomniałam wziąć tabletkę, a wczoraj uprawiałam seks. Strasznie się stresuję”. Co zrobić, gdy zapomnisz wziąć pigułkę antykoncepcyjną?
Spirala antykoncepcyjna – zalety
Do zalet nowoczesnej spirali antykoncepcyjnej należą przede wszystkim: wysoka skuteczność, długoterminowość i odwracalność. Hormonalna spirala antykoncepcyjna poza zapobieganiem ciąży wykazuje korzystny wpływ na niektóre problemy i stany patologiczne w obrębie dróg rodnych kobiety. Przyczynia się m.in. do zmniejszenia obfitych miesiączek, niweluje ryzyko wystąpienia raka szyjki i trzonu macicy, przeciwdziała rozrastaniu się endometrium oraz hamuje rozrost mięśniaków. Zaletą wkładki domacicznej jest również cena. Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? Zwykle cena spirali antykoncepcyjnej, obejmująca aplikację środka i wizytę kontrolą, wynosi 500–1500 zł. Należy jednak pamiętać, że koszt ten ponosi się jedynie raz na 3–5 lat, gdyż tyle trwa działanie antykoncepcyjne spirali.
Spirala antykoncepcyjna – wady
Wady spirali antykoncepcyjnej to przede wszystkim brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (takie właściwości mają wyłącznie prezerwatywy) oraz możliwość wystąpienia zakażeń narządów miednicy mniejszej.. Przy aplikacji spirali antykoncepcyjnej może dojść do perforacji, czyli przebicia ściany macicy, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Spirala antykoncepcyjna początkowo może spowodować bardziej obfite krwawienia miesiączkowe, krwawienia lub plamienia między menstruacjami oraz nasilenie dolegliwości bólowych przy miesiączce. Objawy te zwykle ustępują w ciągu 3–6 miesięcy po założeniu spirali. Dla niektórych kobiet wadą spirali antykoncepcyjnej jest również konieczność wykonania badań przed jej aplikacją. Zalecane są m.in.: cytologia, badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023