Przejdź do treści

Spirala antykoncepcyjna – rodzaje, cena, skutki uboczne

tabletki antykoncepcyjne
Fot. Faferek / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kombucza – stwórz sobie własny probiotyk
Ćwiczenia na piękne plecy. Sprawdź, co zrobić, jeśli codziennie spędzasz kilka godzin przy biurku
Jak rozpoznać przetrenowanie?
Kotleciki ze świeżej kolby kukurydzy
dwie dziewczyny rozmawiają
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Spirala antykoncepcyjna, inaczej wkładka domaciczna, nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową, ale stanowi skuteczną ochronę przed nieplanowaną ciążą. Możliwymi skutkami ubocznymi spirali antykoncepcyjnej zawierającej hormony są: zapalenie pochwy, bóle głowy, trądzik.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Spirala antykoncepcyjna to nowoczesna metoda zapobiegania ciąży. Umieszczana jest przez wykwalifikowanego lekarza w macicy, a jej działanie antykoncepcyjne trwa od 3 do 5 lat, w zależności od rodzaju wkładki. Spirala antykoncepcyjna zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia może być stosowana przez nieródki.

Chcesz lepszego seksu?

Dobry seks to miks wielu czynników, o które nie zawsze łatwo. WIMIN to wsparcie dla Twoich mechanizmów relaksacji. Zadba o pożądanie i wzmocnione wrażenia. Sprawdź jak może Cię wesprzeć WIMIN.

Sprawdź
Antykoncepcja zdalnie sterowana?!

Jak działa spirala antykoncepcyjna?

Spirala antykoncepcyjna nazywana jest inaczej wkładką domaciczną. Należy do bezpiecznych i skutecznych metod nowoczesnej antykoncepcji. Jak wygląda spirala antykoncepcyjna? Wkładka domaciczna ma najczęściej kształt litery T i wykonana jest z materiału obojętnego dla organizmu. Charakterystycznym elementem budowy wkładki domacicznej są nitki zlokalizowane w dolnej części spirali, które umożliwiają jej wyciągnięcie. Spirala antykoncepcyjna zakładana jest przez wykwalifikowanego lekarza ginekologa, zwykle podczas ostatniego dnia krwawienia miesiączkowego.

Wkładka domaciczna ma właściwości plemnikobójcze, dzięki czemu zmniejsza liczbę plemników oraz ogranicza ich zdolność do przeżycia. Działanie spirali antykoncepcyjnej polega również na zagęszczaniu śluzu w szyjce macicy, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka i zajście w ciążę. Wkładka domaciczna wykazuje właściwości antykoncepcyjne od 3 do 5 lat, co zależy głównie od rodzaju wkładki.

Spirala antykoncepcyjna – miedziana, hormonalna

Wyróżnia się dwa rodzaje spirali antykoncepcyjnej: miedzianą (niehormonalną) oraz hormonalną, nazywaną inaczej systemem terapeutycznym z lewonorgestrelem.

  • Spirala antykoncepcyjna miedziana uniemożliwia zajście w ciążę, gdyż oddziałuje na plemniki, komórkę jajową oraz jej transport do jajowodu. Należy do długoterminowych i odwracalnych metod antykoncepcyjnych. Płodność powraca niemal natychmiast po usunięciu spirali z macicy. U zdrowej kobiety nie ma konieczności stosowania przerw między usunięciem zużytej wkładki domacicznej a założeniem nowej. Zaletą stosowania spirali antykoncepcyjnej bez hormonów jest w pełni zachowana czynność gonad. U kobiet wykorzystujących tę metodę antykoncepcji występują naturalne krwawienia miesiączkowe. Niehormonalna spirala antykoncepcyjna z miedzią jest przeciwwskazana kobietom z zapaleniem narządu rodnego, nieprawidłową budową macicy (np. przy zwężeniu szyjki) oraz ze zdiagnozowanymi mięśniakami macicy. Wkładki domacicznej nie aplikuje się również przy krwawieniach z pochwy o nieustalonej przyczynie.
  • Hormonalna spirala antykoncepcyjna zawiera zbiornik uwalniający hormon – lewonorgestrel. Jego działanie polega na wywoływaniu zmian w endometrium, co uniemożliwia zajście w ciążę. Spirale antykoncepcyjne różnią się zawartością hormonu oraz dobową ilością uwalnianego związku. Systemy terapeutyczne z mniejszą ilością hormonu nie prowadzą do zahamowania krwawień miesiączkowych i są szczególnie zalecane nieródkom. Prawdopodobne skutki uboczne spirali antykoncepcyjnej z hormonem to: krwawienia maciczne, nastrój depresyjny, zmniejszenie popędu płciowego, bóle głowy, pleców i miednicy, stany zapalne pochwy i sromu, zmiany skórne, tycie oraz tkliwość piersi.

Zobacz także

Spirala antykoncepcyjna – zalety

Do zalet nowoczesnej spirali antykoncepcyjnej należą przede wszystkim: wysoka skuteczność, długoterminowość i odwracalność. Hormonalna spirala antykoncepcyjna poza zapobieganiem ciąży wykazuje korzystny wpływ na niektóre problemy i stany patologiczne w obrębie dróg rodnych kobiety. Przyczynia się m.in. do zmniejszenia obfitych miesiączek, niweluje ryzyko wystąpienia raka szyjki i trzonu macicy, przeciwdziała rozrastaniu się endometrium oraz hamuje rozrost mięśniaków. Zaletą wkładki domacicznej jest również cena. Ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? Zwykle cena spirali antykoncepcyjnej, obejmująca aplikację środka i wizytę kontrolą, wynosi 500–1500 zł. Należy jednak pamiętać, że koszt ten ponosi się jedynie raz na 3–5 lat, gdyż tyle trwa działanie antykoncepcyjne spirali.

Spirala antykoncepcyjna – wady

Wady spirali antykoncepcyjnej to przede wszystkim brak ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (takie właściwości mają wyłącznie prezerwatywy) oraz możliwość wystąpienia zakażeń narządów miednicy mniejszej.. Przy aplikacji spirali antykoncepcyjnej może dojść do perforacji, czyli przebicia ściany macicy, jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Spirala antykoncepcyjna początkowo może spowodować bardziej obfite krwawienia miesiączkowe, krwawienia lub plamienia między menstruacjami oraz nasilenie dolegliwości bólowych przy miesiączce. Objawy te zwykle ustępują w ciągu 3–6 miesięcy po założeniu spirali. Dla niektórych kobiet wadą spirali antykoncepcyjnej jest również konieczność wykonania badań przed jej aplikacją. Zalecane są m.in.: cytologia, badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne (USG) przezpochwowe.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

Zainteresują cię również:

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce

kobieta leży na stole do masażu i korzysta z talasoterapii

Talasoterapia – co to jest i jak działa? Czy zabiegi talasoterapii są skuteczne?

leki psychotropowe w postaci tabletek wysypane na stół

Działanie leków psychotropowych. Przebieg leczenia, skutki uboczne, efekty

Badanie psychologiczne u psychologa

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców oraz w wojsku?