Przejdź do treści

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Szczepienie
Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Darmowe szczepienia na HPV otrzymają zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, z dwóch roczników. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, program rusza z opóźnieniem, ale będzie dostępny dla cztery razy większej grupy nastolatków.

Darmowe szczepienia na HPV w Polsce

Wirus brodawczaka ludzkiego HPV to jedna z głównych przyczyn nowotworów szyjki macicy, ale również innych narządów w obrębie układu moczowo-płciowego, a także raka odbytu, raka jamy ustnej i raka gardła. Zakażenie następuje drogą płciową, dlatego zaleca się, aby szczepić dziewczęta i chłopców przed rozpoczęciem aktywności seksualnej.

Szczepienia na HPV miały być dostępne nieodpłatnie w Polsce dla niektórych nastolatków już w 2021 roku. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, program nie rozpoczął się, ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie miało możliwości zakupu preparatu, który nie jest wpisany do obowiązkowego kalendarza, a jest jedynie zalecany. Teraz sytuacja się zmieniła, a resort zdrowia zgodnie z nową ustawą o Funduszu Medycznym może zakupić również ten rodzaj szczepionek.

Program darmowych szczepień na HPV będzie dostępny dla dwóch roczników. Preparat otrzymają 12- i 13-latkowie, by nadrobić lukę powstałą z opóźnienia zakupu. Przychodnie, które będą szczepić nastolatków, otrzymają za darmo preparaty, które będą refundowane.

Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa, staje się metodą historyczną. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet o 60-70 proc.

Kiedy ruszą szczepienia na HPV?

Z uwagi na odpowiednią profilaktykę przeciw HPV podjęto również decyzję o dostępności szczepionki nie tylko dla dziewcząt, ale także dla chłopców. Wirus brodawczaka jest groźny również dla mężczyzn i może prowadzić u nich do rozwoju nowotworów złośliwych, raka prącia, odbytu, głowy czy szyi. Ponadto dzięki zaszczepieniu obu płci ograniczy się w większym stopniu przenoszenie wirusa.

„DGP” podkreśla, że kluczowym pytaniem jest to, kiedy program szczepień na HPV ruszy w naszym kraju. Gazeta zaznacza, że według informacji MZ pierwsze szczepienia dzieci powinny otrzymać w pierwszej połowie br. Innego zdania są jednak firmy produkujące preparat, które wyjaśniają, że na razie nie rozpisano przetargu na zakup szczepionek. W takiej sytuacji nie wiadomo, czy będą w stanie nadążyć z produkcją. „Firmy mówią wprost: jest to towar deficytowy, a pierwszeństwo mają te państwa, które już od dawna kupują szczepionkę dla swoich obywateli” – podawała „DGP” już w 2021r.

„830 tys. – to liczebność obu roczników w Polsce. Nie wiadomo, jaką liczbę szczepionek zakupi MZ, trudno bowiem na razie oszacować, jakie będzie zainteresowanie” – czytamy w dzienniku.

Rodzaje szczepionki przeciwko HPV

W krajach, w których szczepienie przeciwko HPV stosuje się powszechnie, częstość występowania raka szyjki macicy maleje nawet o połowę. Szczepionka chroni przed najgroźniejszymi typami wirusa. W Polsce dostępne są 3 rodzaje szczepionek:

  • szczepionka 2 walentna (Cervarix) – chroni przed typami wirusów HPV 16 i 18, którymi zakażenie najczęściej wpływa na zwiększenie ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy;
  • szczepionka 4 walentna (Silgard) – zabezpiecza przed typami wirusa HPV 16, HPV 18, HPV 6 i HPV 11, chroni przed rakiem szyjki macicy i rozwojem kłykcin kończystych (brodawki okolic intymnych);
  • szczepionka 9 walentna (Gardasil 9) – zapewnia jeszcze szerszą ochronę przed typami wirusa HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58.

Określenie „X – walentna” informuje o tym, przed iloma typami wirusów chroni dany preparat. Szczepionki składają się z białkowych cząsteczek otoczki wirusa, które wystarczają do wytworzenia odporności organizmu.

Jak każdy medykament, szczepionka przeciwko HPV może mieć skutki uboczne:

  • w miejscu wkłucia mogą wystąpić przejściowe zmiany na skórze (np. swędzenie, spuchnięcie, zaczerwienienie, ból);
  • bóle mięśni, bóle głowy, zmęczenie i osłabienie, omdlenie (dlatego szczepionkę podaje się pacjentom siedzącym lub leżącym);
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego utrzymujące się 2-3 dni po podaniu szczepionki.

Jedyne współcześnie znane przeciwwskazania do podania to: ciąża, alergia na któryś ze składników szczepienia, wiek poniżej 9. r.ż. oraz – jak w przypadku wszystkich szczepień – bieżące infekcje.

Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, która jest główną przyczyną zakażeń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.