Przejdź do treści

Kwaśny posmak w ustach – przyczyny i leczenie

Kwaśny posmak w ustach - przyczyny i leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dziwny posmak w ustach to dość częsta przypadłość. Wielokrotnie towarzyszą mu paląca zgaga oraz odbijanie. Przyczyn może być wiele: refluks, zatrucie pokarmowe, ciąża, infekcje w jamie ustnej czy niewłaściwa higiena jamy ustnej. Utrzymujący się dłużej kwaśny posmak w ustach może też zwiastować wiele chorób.  

Kwaśny posmak w ustach spowodowany refluksem żołądkowym 

Jedną z przyczyn pojawiającego się kwaśnego (a czasem kwaśno-gorzkiego) posmaku w ustach może być refluks żołądkowy. Problem pojawia się na skutek nieprawidłowego funkcjonowania zwieracza przełyku. Z tego powodu dochodzi chwilami do cofania się treści żołądkowej. Przedostające się wówczas do przełyku kwas żołądkowy oraz enzymy trawienne sprawiają, że w gardle pojawia się uczucie pieczenia. Często oprócz tego pojawia się również zgaga. Zdarza się, że refluks wywołuje chrypkę i kaszel 

O refluksie może świadczyć nie tylko dziwny posmak w ustach, ale też bóle w dołku podsercowym oraz ataki duszności. Wszystkie dolegliwości mogą nasilać się na skutek spożywania tłustych i obfitych posiłków, jedzenia w pośpiechu, picia alkoholu i palenia papierosów. Szkodliwy jest także stres. 

W przypadku, gdy niesmak w ustach jest spowodowany refluksem, konieczna jest wizyta u lekarza, który potwierdzi diagnozę. Może się zdarzyć, że konieczny będzie zabieg wykonany laparaskopowo. Inną metodą leczenia jest podanie leków, które zmniejszają ilość produkowanego kwasu w żołądku. 

 

Posiłek w restauracji. Kobieta je

Kwaśny posmak w ustach w ciąży – czy jest się czym martwić? 

Niesmak w ustach bardzo często pojawia się u kobiet będących w ciąży. Jest to czas, kiedy pojawia się wiele różnych dolegliwości – mdłości, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy itp. Na początku ciąży wiele kobiet uskarża się na dziwny smak w ustach. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlaczego tak się dzieje, prawdopodobnie przyczyną są zmiany stężenia hormonów, które wpływają na to, jak odczuwa się smaki. Z obserwacji wynika, że niesmak w ustach jest szczególnie uciążliwy na początku ciąży, z czasem nieco ustępuje. Oprócz niego często pojawia się też zgaga, która może utrzymywać się nawet do porodu. 

Dziwny posmak w ustach w trakcie ciąży nie jest zjawiskiem, które powinno niepokoić przyszłą mamę. Warto jednak wspomnieć o tym podczas wizyty kontrolnej lekarzowi prowadzącemu, który podpowie, jak można sobie radzić z tą dolegliwością. 

 

szklanka wody

Niesmak w ustach a zapalenie migdałków lub zatok 

Zdarza się, że kwaśny posmak oznacza stan zapalny migdałków lub zatok. Wówczas w śluzie, który nawilża drogi oddechowe, rozkładane są białka na skutek obecnych tam bakterii. Stanom zapalnym towarzyszyć może niezbyt silny ból gardła lub ból głowy. Do zapalenia zatok dochodzi też uciążliwy, żółty katar. 

W przypadku zapalenia migdałków lub zatok konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci przyjmowanie odpowiednich leków bądź przepisze antybiotyk. Na kwaśny posmak w ustach doraźnie pomóc może żucie gumy miętowej, używanie płynów do płukania jamy ustnej czy ssanie listków mięty. 

 

Kwaśny posmak spowodowany wrzodami żołądka 

Kwaśny posmak w ustach może świadczyć o wrzodach żołądka bądź dwunastnicy. Z reguły objawami towarzyszącymi są wówczas: pieczenie w przełyku, zgaga oraz odbijanie. Warto wówczas wykonać też domowy test Helicobacter pylori, czyli test na bakterie, które wywołują wrzody żołądka. Jeśli okaże się pozytywny, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej 

Dziwny smak w ustach może być następstwem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zazwyczaj wówczas pojawiają się także: nieświeży oddech, zaczerwienione dziąsła oraz nalot na języku. Ważne jest, by regularnie i dokładnie myć zęby. Zaleca się robić to po każdym posiłku, ale jeśli nie ma takiej możliwości, stomatolodzy zachęcają, by sięgać po szczoteczkę do zębów przynajmniej rano i wieczorem. 

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może być przyczyną próchnicy, infekcji, ubytków w zębach, osadzania się na nich kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł, co potęguje dziwny, często kwaśny smak w ustach. 

 

Kwaśny posmak w ustach a zatrucie pokarmowe 

Kolejnym powodem kwaśnego smaku w ustach może być zatrucie pokarmowe. Szczególnie że często związane jest z wymiotami. A te zawierają kwaśne soki żołądkowe, które dodatkowo sprawiają, że pojawia się pieczenie języka i nieprzyjemny oddech. Z kwaśnym posmakiem w ustach często zmagają się osoby, które mają guza przełyku lub chorują na bulimię i często wywołują wymioty. 

Zażywanie leków może powodować kwaśny smak w ustach? 

Okazuje się, że powodem kwaśnego smaku w ustach jest często stosowanie niektórych leków, najczęściej antybiotyków i leków moczopędnych. Dziwny posmak w ustach wywołują też niektóre leki dla chorujących na nadciśnienie. Zdarza się, że kwaśność jest następstwem po odbyciu radioterapii lub chemioterapii. 

 

Dieta lekkostrawna / unsplash

Jak zlikwidować kwaśny posmak w ustach? 

Warto udać się do lekarza, który powie, jak zlikwidować niesmak w ustach, a przede wszystkim ustali przyczynę tej dolegliwości. Być może jest ona spowodowana nieodpowiednimi nawykami, jednak może się zdarzyć, że jest to objaw poważniejszej choroby, która będzie wymagała długotrwałego leczenia. 

Chcąc ulżyć sobie doraźnie i poprawić swój komfort, warto mieć pod ręką miętowe gumy do żucia, landrynki, żuć listki mięty, pić napary z mięty bądź szałwii oraz stosować płyn do płukania jamy ustnej. Istotne jest też to, by regularnie i prawidłowo myć zęby, warto też odwiedzić stomatologa, który stwierdzi, czy nie mamy problemu z np. zepsutym zębem, który również może przyczyniać się do występowania dziwnego, także kwaśnego posmaku w ustach.  

 

Źródła: 

  1. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/objawy/nieprzyjemny-posmak-w-ustach-przyczyny-i-porady-aa-pNao-ix7B-zJpn.html – dostęp 05.09.2022 r. 
  2. https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/kwasny-smak-w-ustach-przyczyny-kwasnego-posmaku-w-jamie-ustnej/ – dostęp 05.09.2022 r. 
  3. https://portal.abczdrowie.pl/posmak-w-ustach-moze-byc-objawem-chorob-sprawdz-objawy – dostęp 06.09.2022 r.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.