4 min.
L-karnityna – rola w organizmie, niedobór, suplementacja

L-karnityna
24.06.2022
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
24.06.2022
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
24.06.2022
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
24.06.2022
Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi
23.06.2022
Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo
L-karnityna to substancja niezbędna i niezastąpiona dla naszego organizmu. Występuje fizjologicznie w organizmie, może być przyjmowana jako suplement diety. Upodobali ją sobie sportowcy. Teraz sięgają po nią osoby na diecie, które chcą zgubić nadmiar kilogramów. Jak działa L-karnityna i kiedy po nią sięgać?
Spis treści
L-karnityna – co to jest?
Karnityna to związek występujący przede wszystkim w mięśniach szkieletowych oraz mięśniu serca. Związek ten syntetyzowany jest w wątrobie i nerkach z dwóch aminokwasów – metioniny i lizyny. Karnityna może występować w dwóch postaciach: D-karnityna to postać nieaktywna, a L-karnityna to aktywna biologicznie postać karnityny.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Rola L-karnityny w organizmie
Udział w metabolizmie lipidów to główna funkcja, jaką w organizmie człowieka pełni L-karnityna. Działanie tego związku sprowadza się do uczestnictwa w transporcie kwasów tłuszczowych do miejsca ich spalania, mitochondriów. Karnityna wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni, w tym serca, działa przeciwutleniająco. Suplementacja diety tym związkiem ogranicza uczucie zmęczenia i poprawia nastrój, ale nie zwiększa wydolności organizmu czy utraty masy ciała.
Dzienne zapotrzebowanie na L-karnitynę
Dobowe zapotrzebowanie na karnitynę do około 15 mg. Takie ilości karnityny mogą być pozyskane drogą endogennej syntezy oraz dostarczone wraz z dietą.
Zwiększone zapotrzebowanie na L-karnitynę
Czynniki mogące zwiększać zapotrzebowanie na karnitynę to:
- dieta bezmięsna, zwłaszcza wegańska;
- niedobór w diecie składników, takich jak witamina C, B6, niacyna i żelazo;
- choroba niedokrwienna serca i zaburzenia krążenia;
- neuropatia cukrzycowa,
- zaburzenia pracy nerek,
- zaburzenia płodności u mężczyzn.
Źródła L-karnityny w diecie
W diecie nie brakuje naturalnych źródeł karnityny. Najważniejsze z nich to:
- czerwone mięso, zwłaszcza jagnięcina i baranina;
- drób,
- ryby,
- nabiał,
- fermentowane produkty sojowe, jak miso i tempeh;
- masło orzechowe,
- szparagi,
- awokado,
- pełne ziarno pszenicy.
Niedobór L-karnityny w organizmie
Do niedoboru karnityny może dojść w efekcie zbyt niskiej podaży tego związku wraz z dietą, a także schorzeń wątroby czy nerek. Gdy karnityny jest za mało, może się pojawić niski poziom cukru we krwi, zmęczenie i osłabienie siły mięśni, zaburzenia pracy serca.
Nadmiar karnityny w organizmie
Przyjmowanie zbyt wysokich dawek L-karnityny wraz z suplementami może prowadzić do przedawkowania L-karnityny. Skutki uboczne to biegunka, osłabienie siły mięśni. W przypadku cukrzycy, padaczki, chorób serca, nerek lub wątroby czy przyjmowania hormonów tarczycy, suplementacja musi być uzgodniona z lekarzem.
L-karnityna – jak stosować suplement diety?
L-karnityna dostępna jest w postaci suplementów diety – jako kapsułki, proszek, L-karnityna w płynie. W jaki celu zażywana jest L – karnityna? Efekty suplementacji są szczególnie doceniane przez osoby intensywnie uprawiające sport – karnityna umożliwia wydłużenie czasu wysiłku i wspomaga potreningową regenerację mięśni. Jak powinna być zażywana L-karnityna – przed czy po treningu? Wskazane jest stosowanie suplementu przed treningiem, a zalecana dawka to 500-2000 mg na dobę.
L-karnityna – skutki uboczne
Stosowanie L-karnityny w postaci suplementu diety uznawane jest za bezpieczne. Niekiedy mogą pojawić się umiarkowane efekty uboczne, towarzyszące zazwyczaj przyjęciu zbyt dużych dawek preparatu. Wówczas można doświadczyć bólów brzucha, biegunki czy wymiotów.
Bibliografia:
Fielding R. i in., L-carnitine supplementation in recovery after exercise; Nutrients, Mar 2018
Kępka A. i in., Karnityna: funkcja, metabolizm i znaczenie w niewydolności wątroby u pacjentów w przebiegłym zatruciu alkoholem; Postepy Hig Med Dośw, 2011
Spodobał Ci się artykuł? Poleć go znajomym!
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

20.06.2022