Przejdź do treści

Nerwica przełyku – co to jest, objawy. Jak leczyć „gulę” w gardle?

Nerwica przełyku – co to jest, objawy, jak leczyć Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Najdziwniejsze objawy nerwicy to między innymi klucha, „gula” lub ucisk w gardle. Jeżeli czujesz, że masz coś w gardle lub masz uczucie ucisku w szyi, to mogą być to objawy somatyczne nerwicy. Dowiedz się, jak możesz sobie pomóc, jak ją leczyć i czym jeszcze się objawia.

Nerwica – co to jest?

Nerwica jest zaburzeniem psychicznym silnie powiązanym ze stresem. Jej objawy można również poczuć w ciele. Takie symptomy nazywa się objawami somatycznymi. Źródłem nerwicy często bywają też nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Statystyki mówią, że na zaburzenia nerwicowe cierpi aż 8 milionów Polaków więc prawie co czwarty. Oczywiście nerwica może różnić się nasileniem objawów i samymi symptomami. 

Nerwica inaczej jest nazywana zaburzeniami lękowymi. Odnoszą się one do biologicznych, fizycznych i emocjonalnych objawów. Rodzaj nerwicy zależy od: osobowości, indywidualnych cech pacjenta i sposobów reagowania na sytuacje stresowe. Równie ważne są warunki zewnętrzne, czyli na przykład odczuwanie wsparcia i zrozumienia najbliższych. Bez tego osoba chora czuje się jeszcze bardziej zagubiona i jej objawy mogą się nasilać.  

Są też takie czynniki, które mogą w znacznym stopniu utrudniać radzenie sobie z nerwicą przełyku. Mogą to być na przykład takie wydarzenia jak problemy w pracy, w związku czy ze zdrowiem fizycznym. Wtedy stres się zwiększa i nerwica daje o sobie bardziej znać. Warto tutaj również wspomnieć o tym, że osoby samotne lub chore mogą odczuwać większe poczucie bezradności.  

kobieta nerwica

Nerwica – objawy somatyczne

Nerwica to przede wszystkim objawy psychiczne oraz somatyczne. Te ostatnie to głównie dolegliwości bólowe oraz zaburzenia pracy różnych narządów. Nerwica przełyku może świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego z układem pokarmowym.  

Objawy somatyczne są zazwyczaj jednymi z pierwszym symptomów każdego rodzaju nerwicy. Może się ona odnosić do każdego układu biologicznego w organizmie człowieka. Typowe objawy nerwicy to: bóle głowy, brzucha, problemy z widzeniem, nadmierne napięcie mięśni, pieczenie lub uczucie czegoś w gardle, problemy z ciśnieniem, ucisk w klatce piersiowej, arytmia, a nawet impotencja. Nerwica przełyku może się wiązać z tak zwanymi zaburzeniami przeżuwania.  

Objawy psychiczne nerwicy lękowej to wewnętrzne napięcie, lęki, nadmierny smutek, rozdrażnienie, zmęczenie, brak sił do życia czy problemy z koncentracją i pamięcią. Osoba cierpiąca na nerwicę może również odczuwać złość, nieśmiałość lub cierpieć na bezsenność.

Kobieta w łóżku cierpi na bezsenność - Hello Zdrowie

Co to jest nerwica przełyku? 

Choroby układu pokarmowego bardzo często powiązane są ze sferą psychiczną. Można wśród nich wymienić na przykład: choroby czynnościowe przełyku, żołądka, dwunastnicy, jelit, dróg żółciowych, odbytu i odbytnicy oraz czynnościowy ból brzucha. Zazwyczaj osoby, które cierpią na choroby układu pokarmowego o podłożu psychicznym mówią o odczuwanym niepokoju, lęku czy nadmiernym stresie. Efektem zaburzeń na tle psychicznym mogą być nieprawidłowości motoryczne lub zaburzenia czucia trzewnego. Objawiają się one między innymi bólami w przełyku i jamie brzusznej. Pacjenci wtedy mówią o tym, że boli ich żołądek, że nie są w stanie niczego przełknąć, odczuwają ucisk lub gulę w gardle. Wraz w upływem czasu mogą się u nich nasilać problemy z łaknieniem i ze snem.  

Nerwica przełyku jest jednym z rodzajów zaburzeń nerwicowych. Może mieć naprawdę bardzo różne objawy. Jednak najważniejsze jest to, że pod wpływem silnych, negatywnych emocji osoba chora odczuwa różnego rodzaju dolegliwości. Nie są one najczęściej związane z uszkodzeniem żadnego z narządów, tylko mają swoje podłoże w psychice. 

Mózg pełen różnych emocji

Nerwica przełyku jest poważnym zaburzeniem psychicznym, które przez wiele lat może ze względu na nietypowe objawy stwarzać trudności diagnostyczne. Wynika to stąd, że chociaż pacjenci szczegółowo opisują konkretne objawy, to nie mają one żadnego potwierdzenia w badaniach diagnostycznych. Dlatego lekarze interniści często uznają takich pacjentów za hipochondryków i na tym kończą ich leczenie. Okazuje się, że przyczyny ucisku w gardle należy poszukiwać w zupełnie innej sferze niż psychiczna.  

Postawienie diagnozy, że dana osoba cierpi na nerwicę przełyku, należy rozpocząć od wyeliminowania innych chorób, które mogą dawać identyczne objawy. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Pytania w nim powinny się odnosić do każdej sfery życia pacjenta. Tylko w ten sposób będzie możliwe jak najszybsze odkrycie, jaka jest przyczyna odczuwanych przez niego dolegliwości.  

Często osoby, które cierpią na nerwicę przełyku mogą przez wiele miesięcy, a nawet lat funkcjonować zupełnie normalnie. Niestety ta choroba najczęściej odnosi się do perfekcjonistów i osób, które są wyjątkowo wrażliwe, ambitne. Często otoczenie nie rozumie, czym taka osoba się stresuje, bo na pierwszy rzut oka nie ma żadnych poważniejszych problemów a mimo to nie radzi sobie psychicznie z otaczającą ją rzeczywistością. 

Jakie są objawy nerwicy przełyku? 

Nerwica przełyku to inaczej flegma nerwicowa. Najczęściej odczuwa się wtedy uczucie ciała obcego w gardle. Taka osoba może mieć poważne trudności z przełykaniem pokarmów, a nawet śliny. Nerwica przełyku jest związana z posiadaniem tak zwanej „kluchy” w gardle. Może utrudniać codzienne funkcjonowanie. 

Przy nerwicy przełyku mogą pojawiać się również następujące objawy:  

  • natrętne myśli,
  • niepokój,
  • zła kondycja psychiczna,
  • lęk,
  • strach,
  • napady paniki,
  • uczucie ciała obcego w gardle,
  • problemy z przełykaniem,
  • uczucie zaciśniętego gardła,
  • bóle brzucha,
  • ból w klatce piersiowej,
  • ból wieńcowy,
  • kaszel,
  • bezsenność.
Znak ewakuacyjny

Jak leczy się nerwicę przełyku? 

Niestety nie ma domowych sposobów na leczenie nerwicy przełyku. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty psychologa lub psychiatry. Jego zadaniem jest pomoc pacjentowi w kontrolowaniu negatywnych emocji, zapanowaniu nad codziennym stresem i negatywnymi myślami o sobie.  

Skuteczność leczenia nerwicy przełyku w bardzo dużym stopniu zależy od stopnia nasilenia tego zaburzenia psychicznego. Ważne jest to, czy dana osoba ma wsparcie ze strony otoczenia, czy może jej objawy są bagatelizowane lub wyśmiewane. Leczenie jest prostsze, gdy nerwicy przełyku nie towarzyszą inne zaburzenia psychiczne, takie jak na przykład depresja. W uporaniu się z odczuwanym lękiem pomocna jest terapia. Uczy nad nim panować i niwelować stres. Czasami sugerowana jest też farmakoterapia, gdy objawy nerwicy przełyku są w bardzo dużym stopniu nasilone.  

Źródło: 

Orzechowska Agata, Gałecki Piotr, Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego?, Medycyna po Dyplomie”, 2015, nr 7, 7280, https://www.researchgate.net/publication/283343970_Kiedy_podejrzewac_podloze_psychiczne_w_zaburzeniach_ukladu_pokarmowego (dostęp: 14.07.2022).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: