Przejdź do treści

Nie masz ochoty na seks? Michał Kot wyjaśnia, z czego to może wynikać

Jakie hormony odpowiadają za spadek libido? Wyjaśnia Michał Kot
Jakie hormony odpowiadają za spadek libido? Wyjaśnia Michał Kot / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zauważyłaś, że masz niskie libido? Powody braku ochoty na seks mogą być rożne, ale w dużej mierze odpowiedzialne są za to hormony. Jakie? Wyjaśnia Michał Kot, student dietetyki zajmujący się dietetyką hormonalną kobiet.

Skąd się bierze niskie libido?

Jak podkreśla Michał Kot na swoim profilu na Instagramie, na poziom libido składa się naprawdę wiele czynników, np. więź z partnerem. Jednak oprócz tego ogromny wpływ na to, czy mamy ochotę na seks, mają też: styl życia, dieta oraz poziom hormonów.

„Przede wszystkim na tapecie mamy kilka głównych hormonów i neuroprzekaźników: estrogeny, progesteron, testosteron, prolaktyna, dopamina, hormony tarczycy czy serotonina. Na libido składa się cała kaskada różnych reakcji, w których udział biorą miedzy innymi wyżej wymienione” – podkreśla Kot.

Jak dodaje, to estrogen powoduje, że w pierwszej fazie cyklu, szczególnie w okresie około owulacji ochota na seks jest najwyższa. Niski poziom tych hormonów często powoduje spadek libido. Mała ilość estrogenu może wynikać z kilku przyczyn:

  • niedożywienia,
  • zbyt małej liczby kalorii oraz pełnowartościowych białek i dobrej jakości tłuszczy w diecie,
  • przetrenowania oraz chronicznego dużego stresu.
Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska, autorki książki „Slow Sex. Uwolnij miłość” / Archiwum prywatne

Dopamina i serotonina

Dietetyk w swoim wpisie na Instagramie zaznacza, że oprócz estrogenu ważną rolę w spadku libido odgrywają też dwa inne hormony: dopamina i serotonina.

„Oba neuroprzekaźniki muszą być w równowadze. Nie za dużo, nie za mało i do tego w odpowiednich stosunkach. Często długo stosowane leki SSRI (wychwytu zwrotnego serotoniny) powodują właśnie spadek libido ze względu na zaburzenie stosunków między dopaminą a serotoniną! Do syntezy hormonów płciowych niezbędny jest nam cholesterol, dla neuroprzekaźników kwas foliowy, żelazo, witamina B12, magnez, cynk, miedź i wiele wiele innych dlatego gęsto odżywcza dieta jest tutaj wspaniałym sprzymierzeńcem!” – wyjaśnia ekspert.

Dodaje, że warto zadbać również o głęboki regenerujący sen i znaleźć czas na odpoczynek.

„Problem z libido może mieć naprawdę wiele przyczyn, dlatego tak ważna jest tutaj diagnostyka i kontakt ze specjalistą, jeśli problem utrzymuje się długo! Pamiętaj, że fizjologicznie każdy ma chwile, kiedy libido naturalnie jest niższe”  – zaznacza Kot.

Michał Kot – kim jest?

Michał Kot jest studentem dietetyki i absolwentem kierunku elektroradiologia na Medycznym Studium Zawodowym im. Stanisława Liebharta w Lublinie. W swojej pracy w szczególności zajmuje się dietetyką hormonalną kobiet.

W mediach społecznościowych chętnie dzieli się swoją wiedzą. Jego profil na Instagramie obserwuje ponad 40 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez MICHAŁ KOT (@michal.kot)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: