Przejdź do treści

O czym świadczą upławy w ciąży i jakie są ich przyczyny? Czy należy się niepokoić?

kobieta w ciąży
Fot. Karen Roach / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wydzielina z pochwy w ciąży jest zupełnie prawidłowym, fizjologicznym objawem. Jeśli pojawiający się na wkładce śluz jest bezwonny, bezbarwny lub żółtawy, nie ma powodów do niepokoju. Gorzej, jeśli przybiera inne barwy – wtedy są to już upławy w ciąży, które mogą świadczyć o infekcji i innych nieprawidłowościach.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Termin „upławy” oznacza nieprawidłową wydzielinę z pochwy, najczęściej świadczącą o infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Upławy mogą przybierać różne konsystencje, kolory i zapachy. Cechy upławów mogą wiele powiedzieć o tym, z jaką infekcją lub problemem mamy do czynienia. Upławy w ciąży, jak i poza nią, wymagają konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. O czym mogą świadczyć poszczególne cechy i kolory upławów w ciąży?

Brązowe upławy w ciąży

Brązowy, różowy czy czerwony kolor wydzieliny z pochwy w ciąży bierze się z zabarwienia jej krwią. Zaraz po zapłodnieniu może być to zupełnie normalny objaw świadczący o implantacji zarodka. Najczęściej pojawiają się w dniach spodziewanej miesiączki, dlatego początkowo bardzo łatwo je z nią pomylić. Plamienie implantacyjne lub brązowe upławy w ciąży są jednak bardziej skąpe od miesiączki i trwają krótko (zazwyczaj kilka godzin). Plamienie implantacyjne nie jest  regułą – u wielu kobiet nie występują w ogóle. Zabarwione krwią upławy na początku ciąży w niewielkiej ilości mogą pojawić się również po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym czy nawet po stosunku. Jest to normalny objaw – pochwa jest niezwykle wrażliwa w tym czasie i łatwo ją podrażnić.

Istnieją również sytuacje, kiedy zabarwione krwią upławy są niebezpiecznym objawem. Jeśli są obfite, towarzyszą im skrzepy i skurcze macicy, może to oznaczać rozpoczynające się poronienie – należy wówczas natychmiast zgłosić się do szpitala.

Żółte i białe upławy w ciąży

Prawidłowa wydzielina z pochwy ma kolor biały, żółty, kremowy lub jest bezbarwna. Jeśli jednak występuje nietypowa konsystencja wydzieliny, ma ona nietypowy zapach, można podejrzewać, że są to upławy. Białe upławy w ciąży o serowatej konsystencji świadczą najczęściej o infekcji grzybiczej pochwy. Często towarzyszy jej świąd i dyskomfort okolic intymnych. W ciąży flora bakteryjna pochwy jest niezwykle wrażliwa ze względu na zmieniające się hormony. Infekcje grzybicze mogą pojawiać się częściej. Ich ryzyko dodatkowo wzrasta, gdy mama bierze antybiotyki lub choruje na cukrzycę. Podstawą uniknięcia grzybicy pochwy jest również właściwa higiena okolic intymnych. Jeśli przyszła mama jest fanką chodzenia na basen (przy zdrowych ciążach i za pozwoleniem lekarza jest to jak najbardziej wskazany), warto stosować probiotyki dopochwowe, które dodatkowo wzmacniają florę bakteryjną pochwy. Serowate upławy w ciąży miną wraz z wyleczeniem infekcji.

Żółta wydzielina z pochwy w ciąży jest na ogół prawidłowym śluzem, szczególnie jeśli oczekująca dziecka mama przyjmuje luteinę (progesteron). Jeśli jednak żółtemu śluzowi towarzyszą takie objawy jak swędzenie, pieczenie i obrzęki okolic intymnych, może być to zakażenie bakterią rzęsistka pochwowego. Żółte upławy w ciąży mogą mieć wówczas rybi, cuchnący zapach. Należy zgłosić się wtedy do lekarza, który przepisze odpowiednie leki – najczęściej antybiotyki.

Wodniste upławy w ciąży, które się sączą i są obfite, również wymagają konsultacji lekarskiej – gdyż może być to płyn owodniowy. Po 37. tygodniu ciąży może być to naturalny sygnał rozpoczynającego się porodu – prawdopodobnie już pojawiły się lub zaraz pojawią się regularne skurcze. Jeżeli poczujemy i zauważymy wodnistą wydzielinę przed tym czasem, należy niezwłocznie udać się do szpitala.

Zobacz także

Zielone upławy w ciąży

Zielone upławy w ciąży są najczęściej wynikiem infekcji pochwy. Jej naturalna flora bakteryjna ulega w tym czasie znacznym przemianom, zmienia się również kwasowość pochwy, która chroni ją przed szkodliwymi drobnoustrojami, dlatego kobieta jest narażona na tego typu problemy. Towarzyszy im zazwyczaj świąd, uczucie dyskomfortu i pieczenie w okolicach intymnych. Wydzielina z pochwy może stawać się zielonkawa, szara i mieć nieprzyjemny zapach. Infekcje bakteryjne pochwy są wywoływane najczęściej przez takie bakterie jak paciorkowce, beztlenowce lub bakterie Coli.

Jeśli pojawiają się wodniste, zielone upławy pod koniec ciąży, może być to sygnał odchodzenia zielonych wód płodowych, mogą też pojawić się wówczas skurcze porodowe. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego udania się do szpitala, ponieważ zielone wody mogą świadczyć o niedotlenieniu płodu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.