Przejdź do treści

Padaczka

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Padaczka, nazywana także epilepsją, to najczęstsza choroba neurologiczna. W Polsce cierpi na nią ok. 400 tys. osób. Schorzenie charakteryzuje się nawracającymi zaburzeniami czynności mózgu, które są wynikiem gwałtownego wyładowania komórek nerwowych.

Najczęściej nie można ustalić przyczyny zaburzeń. Wśród czynników, które mają wpływ na występowanie choroby, wymienia się: nieprawidłowy przebieg ciąży i porodu, urazy głowy oraz choroby naczyń mózgowych. Wystąpienie napadów padaczkowych w wieku dorosłym z reguły wiąże się z jakąś konkretną chorobą, dlatego jest to tzw. padaczka objawowa. Jednym z częstych powodów padaczki u osób dorosłych jest również alkoholizm. Napady drgawkowe występują tutaj w efekcie nagłego przerwania „ciągu” alkoholowego.

Najważniejszy objaw to powtarzające się ataki padaczkowe, które charakteryzują się utratą przytomności, naprężeniem ciała, wygięciem w łuk, drgawkami, szczękościskiem oraz ślinotokiem. Może także dojść do bezwiednego oddania moczu, przygryzienia języka, drżenia kącików ust i mrowienia. Typowy napad trwa około trzech minut.

Leczenie padaczki opiera się na terapii farmakologicznej. Leki przeciwpadaczkowe mogą działać na dwa sposoby – zapobiegają rozprzestrzenianiu się impulsów bioelektrycznych oraz przywracają równowagę pobudzających i hamujących neuroprzekaźników.

Leki przeciwpadaczkowe mogą powodować skutki uboczne, np. pogorszenie ostrości widzenia, zawroty głowy lub spadek aktywności fizycznej. Gdy padaczka wywołana jest uszkodzeniem mózgu (np. guzem), leczenie polega na bezpośrednim usunięciu przyczyny.

Osobom z padaczką zaleca się noszenie bransoletek informujących o zaburzeniu. W trakcie napadu konieczna jest pomoc choremu. Najważniejsze jest zabezpieczenie przed obrażeniami ciała – musimy zadbać przede wszystkim o głowę. Należy ułożyć chorego na boku, w pozycji, która chroni przed zakrztuszeniem się. Dawna praktyka umieszczania w ustach przedmiotu przynosi więcej szkody niż pożytku .Większość napadów ustępuje samoistnie po dwóch–trzech minutach. Gdy czas ataku znacznie się wydłuża, konieczne jest wezwanie pogotowia.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy