Przejdź do treści

Płukanie gardła wodą utlenioną – skuteczny sposób radzenia sobie z infekcjami!

Płukanie gardła wodą utlenioną — skuteczny sposób radzenia sobie z infekcjami!
Płukanie gardła wodą utlenioną — skuteczny sposób radzenia sobie z infekcjami!
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Płukanie gardła wodą utlenioną to jeden z najstarszych sposobów radzenia sobie z infekcjami – jest skuteczny, przez co ma ogromną rzeszę fanów. Dlaczego ten sposób się sprawdza, czy jest bezpieczny i o czym należy pamiętać, korzystając z niego…

Płukanie gardła wodą utlenioną

Płukanie gardła wodą utlenioną jest jednym z naturalnych sposobów zwalczania dolegliwości związanych z gardłem. Woda utleniona, połączona z wodą (proporcje poniżej) działa na infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Sama woda utleniona jest nieorganicznym związkiem chemicznym, a wynaleziono ją w 1818 roku. Woda utleniona posiada — jak sama nazwa wskazuje – silne właściwości utleniające. Służy głównie do odkażania ran, chociaż można używać jej również do płukania gardła (całkowicie zabronione jest stosowanie wewnętrzne, a płukankę należy wypluć po przepłukania gardła).

Płukanie gardła wodą utlenioną — na co pomaga?

Woda utleniona pomaga na różne dolegliwości. Jedną z nich jest ból gardła podczas choroby. To nie wszystko – woda utleniona skutecznie dezynfekuje gardło i zapobiega dalszemu rozwojowi infekcji. Metodę płukania gardła wodą utlenioną stosować można podczas anginy, grypy, przeziębienia czy stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

Płukanie gardła wodą utlenioną — przeciwwskazania i skutki uboczne

Płukanie gardła roztworem wody utlenionej posiada pewne przeciwwskazania oraz skutki uboczne. Jest to bezpieczny sposób walki z infekcjami, ale należy ściśle stosować się do zaleceń i przeciwwskazań. Pierwszą sytuacją, w której stosowanie tego sposobu do walki z infekcjami jest niemożliwe to wykonany przeszczep. Organizm w takim stanie posiada obniżoną odporność, a woda utleniona silnie na nią oddziałuje. Zastosowanie wody utlenionej może zakończyć się nawet odrzuceniem przeszczepu. Płukania gardła wodą utlenioną nie poleca się również dzieciom, które nie opanowały tej umiejętności i istnieje ryzyko połknięcia wody utlenionej bądź zadławienia się nią.

Pomimo skuteczności tej metody radzenia sobie z dolegliwościami gardłowymi, podczas płukania mogą wystąpić skutki uboczne, do których zalicza się kaszel, pieczenie, nieprzyjemny posmak w ustach czy podrażnienie śluzówki. Jeśli skutki uboczne nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.

Płukanie gardła wodą utlenioną — jak powinno przebiegać i na co uważać?

Płukanie gardła wodą utlenioną jest skuteczne, ale istnieje kilka czynników, na które należy bezwzględnie uważać. Tworzenie mieszanki rozpoczyna się od przygotowania pół szklanki letniej wody oraz wody utlenionej o stężeniu 3%. Do szklanki wypełnionej w połowie wodą wlewa się łyżeczkę wody utlenionej oraz miesza. Samo płukanie powinno odbywać się dwukrotnie. Cały proces warto powtarzać kilka razy dziennie.

Niezwykle ważną kwestią, o której nie można zapominać jest przygotowanie odpowiedniego roztworu. Nigdy nie wolno płukać gardła samą wodą utlenioną, gdyż może skończyć się to poparzeniami, uszkodzeniami przewodu pokarmowego, udarem, zawałem, zatorem tętnicy płucnej (kilkukrotnie taka praktyka zakończyła się śmiercią).

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.