Przejdź do treści

Problemy z wypróżnianiem? Pani Fizjotrener mówi, na co trzeba zwrócić uwagę

damska toaleta
Problemy z wypróżnianiem? Pani Fizjotrener mówi, na co trzeba zwrócić uwagę/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Problemy z wypróżnianiem to dla wielu wstydliwy temat, który ciężko poruszyć nawet u lekarza. Gosia Włodarczyk, znana na Instagramie jako Pani Fizjotrener, zupełnie nie ma z tym problemu. Wyjaśnia, jak prawidłowo robić kupę. 

 

Pani Fizjotrener – dla niej nie ma tematów tabu

Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej konto na Instagramie obserwuje ponad 30 tys. osób. Gosia Włodarczyk nie boi się poruszać trudnych tematów i takich, które są uważane za tabu. Tym razem napisała post o tym, jak prawidłowo się wypróżniać. Sprawdź, czy robisz to właściwie!

 

Problemy z wypróżnianiem? Pani Fizjotrener radzi

Pani Fizjotrener podkreśla na swoim profilu na Instagramie, że pozornie wypróżnianie wydaje się mało skomplikowane, ale to bardzo złożony proces fizjologiczny. Wyjaśnia, że małe dzieci robią kupę bezwiednie, ale z czasem uczą się kontroli.

„Najpierw jest drażnienie receptorów w bańce odbytnicy, skąd jest jeszcze kawałek drogi do zwieracza wewnętrznego i zewnętrznego. Jeśli czujesz parcie, to jest to właśnie z powodu rozciągania ścian bańki odbytnicy. Gdy znajdujesz sprzyjające warunki do defekacji, dopiero masy są przesuwane w dół, a zwieracze się rozluźniają” – pisze Gosia Włodarczyk.

Fizjoterapeutka tłumaczy, że wielokrotne wstrzymywanie zmniejsza wrażliwość receptorów nerwowych bańki odbytnicy. A to prowadzi do problemów z wypróżnieniem. Podkreśla, że bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego cyklu wypróżnień. „Nie musi być codziennie, trzy razy dziennie i trzy razy w tygodniu są ok. Jeśli wypróżniamy się częściej lub rzadziej, warto to sprawdzić u lekarza” – radzi.

Kobieta w toalecie

Robienie kupy – o czym należy pamiętać?

Gosia Włodarczyk radzi, żeby nie wkładać wysiłku w wypróżnianie. Najlepiej przyjąć taką pozycję, żeby kolana znalazły się wyżej niż staw biodrowy.

„Parcie powoduje duże przeciążenia, które wpływają negatywnie na dno miednicy i utrudniają rehabilitację rozejścia mięśnia prostego brzucha. Zaparcia lub wysiłek przy defekacji (parcie) w szybkim tempie powodują obniżenie tylnej ściany pochwy, osłabienie dna miednicy, ból podczas współżycia, hemoroidy, wypadanie odbytu/odbytnicy” – wyjaśnia Włodarczyk.

Kwestie techniczne to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Dla właściwego wypróżniania kluczowy jest sposób, w jaki się odżywiamy. „Dbaj o dietę: błonnik i odpowiednia podaż płynów, są bardzo ważne” – pisze fizjoterapeutka.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.