Przejdź do treści

Rak brodawki Vatera – przyczyny, objawy, leczenie

Rak brodawki Vatera – przyczyny, objawy, leczenie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wirus, który niszczy najbardziej agresywne nowotwory? To może być przełom w onkologii
Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów /fot.Pexels Polina Tankilevitch
Skąd ta senność po jedzeniu? 6 możliwych powodów
Pstrykanie długopisem, kręcenie włosami, obgryzanie paznokci... Jak pozbyć się tych nawyków? Podpowiada Magdalena Komsta
Skubanie skórek, obgryzanie paznokci, strzelanie palcami? To mogą być stimy. Psycholożka podpowiada, jak się ich pozbyć
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Przez pandemię psychika dzieci jest w tragicznym stanie. Odpowiedź rządu? Infolinia prowadzona przez księdza egzorcystę
Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku

Rak brodawki Vatera jest rodzajem nowotworu złośliwego zlokalizowanego w miejscu ujścia dróg żółciowych i przewodów trzustkowych do dwunastnicy. Powiększanie się nowotworu brodawki Vatera może prowadzić do zablokowania dróg żółciowych. Na czym polega diagnostyka i leczenie raka brodawki Vatera? Jakie rokowania mogą mieć pacjenci z tą chorobą?

Co to jest rak brodawki Vatera?

Brodawka Vatera jest strukturą układu pokarmowego. Znajduje się w miejscu, gdzie drogi żółciowe wątroby łączą się z przewodem trzustkowym i uchodzą do początkowego odcinka jelita cienkiego (czyli dwunastnicy). Rak brodawki Vatera jest rzadkim typem nowotworu złośliwego powstającego w obszarze okołobrodawkowym.

Przyczyny raka brodawki Vatera

Proces nowotworowy w przebiegu raka rozpoczyna się od zmian w DNA, które skutkują niekontrolowanym namnażaniem się nieprawidłowych komórek odpornych na normalne procesy usuwania ich przez organizm. Wzrost dużej liczby takich komórek doprowadza do powstawania guza, który może naciekać i niszczyć prawidłowe tkanki organizmu.

Wśród czynników predysponujących do wystąpienia procesu nowotworowego w obrębie brodawki Vatera należy wymienić zespół polipowatości rodzinnej – uwarunkowane genetycznie schorzenie, które może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju tego raka nawet 200-krotnie.

W porównaniu do tej choroby, inne czynniki w mniej istotny sposób wiążą się z ryzykiem powstawania zmian. Rozpoznania raka brodawki Vatera dokonuje się częściej wśród osób powyżej 70. roku życia. Więcej przypadków odnotowuje się wśród mężczyzn niż wśród kobiet.

kobieta w bieliźnie

Objawy raka brodawki Vatera

Objawy raka brodawki Vatera przypominają w dużym stopniu dolegliwości, których doświadczają pacjenci z innymi chorobami dróg żółciowych. Symptomy tego nowotworu najwyraźniej zaznaczone są, gdy guz zablokuje światło tych przewodów. U pacjentów można wtedy zaobserwować:

  • żółtaczkę – zażółcenie skóry i białkówki oczu,
  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • brak apetytu,
  • utratę masy ciała,
  • krwawienie z odbytu.

Diagnostyka raka brodawki Vatera

W celu rozpoznania raka brodawki Vatera wykonuje się przede wszystkim biopsję oraz badania obrazowe.

Biopsja polega na pobraniu niewielkich wycinków tkanki do badania laboratoryjnego. Próbki uzyskuje się najczęściej podczas gastroduodenoskopii (wziernikowania żołądka i dwunastnicy). W tym badaniu rurka zakończona kamerą wprowadzana jest przez jamę ustną do dwunastnicy (początkowego odcinka jelita cienkiego). Następnie z okolicy brodawki Vatera pobiera się wycinki tkanek. Na podstawie analizy laboratoryjnej próbek można wykryć obecność komórek nowotworowych i opisać ich cechy charakterystyczne, które mają wpływ na sposób leczenia oraz na rokowania.

W diagnostyce raka brodawki Vatera czasami wskazane jest wykonanie procedury nazywanej endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną (ECPW). W tym badaniu podczas wziernikowania lekarz podaje kontrast do dróg żółciowych. Następnie pod wpływem promieniowania rentgenowskiego uwidoczniane są blokady, które mogą powstawać na skutek obecności powiększającego się nowotworu brodawki Vatera (lub z innych przyczyn). Ta procedura pozwala także na wprowadzenie stentów udrażniających drogi żółciowe i przewody trzustkowe.

Do rozpoznania raka brodawki Vatera wykorzystuje się również badania obrazowe, takie jak rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa.

Leczenie raka brodawki Vatera

Po zapoznaniu się z wynikami badań diagnostycznych lekarz może zaproponować różne opcje leczenia raka brodawki Vatera, dostosowane do lokalizacji, rodzaju i stopnia zaawansowania zmian nowotworowych.

Zabieg operacyjny

Przeprowadzenie operacji możliwe jest u części pacjentów we wczesnym stadium zaawansowania raka brodawki Vatera. Wykonuje się wtedy operację Whipple’a, podczas której chirurg usuwa głowę trzustki, dwunastnicę (części jelita cienkiego, do której uchodzi brodawka Vatera), pęcherzyk żółciowy oraz fragment dróg żółciowych.

Dzieci z nowotworem siedzą przy stoliku na krzesełkach i czytają książki, uśmiechają się

Chemioterapia i radioterapia

Przed lub po operacji niektórym pacjentom zaleca się dodatkowo leczenie w postaci chemioterapii, czasami w połączeniu z radioterapią. Ma ono na celu zwiększenie szans na usunięcie wszystkich komórek rakowych w czasie resekcji lub zniszczenie tych komórek nowotworowych, które mogły pozostać w organizmie po zabiegu.

Chemioterapia i radioterapia stanowią także podstawowe metody leczenia raka brodawki Vatera w przypadku, gdy zabieg operacyjny nie jest zalecany.

Rokowania w raku brodawki Vatera

Rokowania u pacjentów z rakiem brodawki Vatera w dużym stopniu zależą od typu komórek tworzących nowotwór, lokalizacji zmiany i obecności przerzutów do węzłów chłonnych. Przeżywalność pięcioletnią w przypadku braku zajęcia węzłów chłonnych ocenia się na 70-80 proc., a w przypadku przerzutów do tych struktur na 20-50 proc. Rokowania u osób z rakiem brodawki Vatera są generalnie lepsze niż w przypadku innych złośliwych nowotworów dróg żółciowych lub trzustki.

chemioterapia - smutna kobieta z kroplówką

Inne zmiany w brodawce Vatera

Gruczolak brodawki Vatera jest łagodnym nowotworem, który może z czasem przejść w typ złośliwy. W badaniach obrazowych u pacjentów z tą zmianą obserwuje się zazwyczaj znacznie powiększoną brodawkę Vatera. Gruczolak zwykle nie daje żadnych objawów, jednak w przypadku, gdy dojdzie do zablokowania przewodów żółciowych może wystąpić m.in. żółtaczka.

Zapalenie brodawki Vatera widoczne w badaniu obrazowym wskazuje na występowanie choroby dróg żółciowych lub trzustki. Do określenia przyczyny tego zaburzenia wymagana jest szczegółowa diagnostyka.

 

Bibliografia:

  1. Paluri R., Kasi A. (2020) Ampullary Cancer, StatPearls.
  2. Mayo Clinic (2019) Ampullary cancer.
  3. Nikolaidis P., Hammond N. A., Day K. i wsp. (2014) Imaging Features of Benign and Malignant Ampullary and Periampullary Lesions, Gastrointestinal Imaging, 34(3): 624-641.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Próbki w laboratorium

Innowacyjny test krwi ma wykrywać aż 50 rodzajów raka. „To może oznaczać początek rewolucji”

Angina ropna – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

Balantidioza – objawy i leczenie zakażenia Balantidium coli

Prostata – przerost, zapalenie i rak. Jak wygląda badanie?

Twarz kobiety / istockphoto.com

Jelita i zatoki – co mają wspólnego?

Węgorczyca (strongyloidoza) – objawy i leczenie choroby

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego - alarmują naukowcy

Regularne przyjmowanie antybiotyków może zwiększać ryzyko raka jelita grubego – alarmują naukowcy

Tęgoryjczyca – objawy i leczenie zakażenia tęgoryjcem

Alkohol rozszczelnia jelita - podkreśla psychiatra dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Alkohol rozszczelnia jelita – ostrzega dr Leszek Rudzki. Co to oznacza w praktyce i jaki to ma wpływ na nasze zdrowie psychiczne?

Biegunka podróżnych – przyczyny, objawy, leczenie

Jak diagnozować ból brzucha?

Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Giardioza – objawy i leczenie zakażenia Giardia lamblia

Biegunka po antybiotyku – co robić? Ile trwa i jak ją leczyć?

Czy witamina D może mieć wpływ na choroby zapalne jelit? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Czy witamina D może mieć wpływ na choroby zapalne jelit? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Endoskopia jelita cienkiego i grubego – wskazania i przebieg

Badanie pH kału – wysokie i niskie pH, nietolerancja laktozy

Kobieta

Nietolerancje pokarmowe, zmęczenie, mgła mózgowa, wzdęcia. Te objawy świadczą o kandydozie, która może wyzwalać Hashimoto

zdrowe jelita

7 przykazań dla zdrowych jelit. Chcesz mieć szczęśliwe bakterie? Musisz o nich pamiętać

Mikrobiom – co to jest, wpływ na organizm człowieka, badanie

W jaki sposób psychoterapia „uszczelnia” jelita w depresji? Tłumaczy dr n. med. Leszek Rudzki, psychiatra

choroba leśniowskiego-crohna

„Brak toalety na wyłączność jest dla mnie dyskomfortem. Niechętnie dzielę się nią nawet z przyjaciółmi czy rodziną”. O codzienności osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna

Choroba Menetrier’a – objawy, diagnostyka i leczenie

Kobieta

Mgła mózgowa w Hashimoto. Jak sobie z nią poradzić? Tłumaczą autorki „Ogarnij Hashimoto”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Dobry seks – różnica wieku czyni cuda

Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?