Serce: 5 sygnałów ostrzegawczych
Mit o tym, że chore serce objawia się bólem w jego okolicy, obalaliśmy już nieraz. Problemy z sercem często nie dają oczywistych symptomów. Potrafią za to pojawiać się subtelne sygnały świadczące o kłopotach z tym narządem. Niestety, mało kto zwraca na nie uwagę. Kardiolodzy podkreślają, że zwłaszcza u kobiet problemy zdrowotne z sercem nie dają książkowych objawów.
Dlaczego znowu piszemy o sercu? Bo to ważny temat i statystyki twardo to potwierdzają. Najczęstszą przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Polsce, Europie i USA są nowotwory, za to Europejki, w tym Polki, najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. Z badania „Polki 2013. Zdrowie i jego zagrożenia” wynika, że w Polsce są one przyczyną 55 proc. zgonów kobiet. To wystarczające argumenty, żeby uzbroić cię w kolejną porcję wiedzy o problemach z sercem.
Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że twoje serce nie pracuje tak, jak powinno.
Spłycony oddech
Jeśli nawet niewielka aktywność fizyczna sprawia, że tracisz oddech – zwłaszcza jeśli do tej pory pokonywałeś schody albo podbiegałeś do autobusu bez zadyszki, a teraz sapiesz i nie możesz złapać oddechu – to sygnał organizmu, którego lepiej nie bagatelizować.
– Warto wtedy porównać swój oddech przy prostych aktywnościach jak sprzątanie czy wchodzenie po schodach teraz i rok temu. Jeśli zmiany są zauważalne, to sygnał, że z sercem może dziać się coś niedobrego – tłumaczy dr Ashley Simmons, kardiolog z Uniwersytetu w Kansas.
Taka zadyszka może oznaczać zaburzenia tłoczenia krwi przez serce (a to przekłada się na niewystarczającą wentylację płuc). A jeśli problemy z oddychaniem pojawiają się podczas leżenia, może wskazywać to na chorobę zastawkową. Warto to skonsultować z lekarzem.
Mroczki przed oczami, zawroty głowy
Naukowcy z Uniwersytetu w Karolinie Północnej (USA) ostrzegają, że zawroty głowy mogą być oznaką problemu związanego z zastawką serca, zwłaszcza jeśli towarzyszy temu uczucie kołatania serca. Widzisz mroczki przed oczami, gdy szybko wstajesz? Jeśli powtarza się to regularnie, może świadczyć o kłopotach z sercem, a najpewniej o nadciśnieniu tętniczym.
Cierpi na nie co trzeci dorosły Polak. Oznacza to, że serce pracuje z większym wysiłkiem, niż to potrzebne. Wśród podstawowych i najczęstszych objawów nadciśnienia są właśnie zawroty głowy, mroczki przed oczami, a poza tym duszności, szumy w uszach, uderzenia gorąca i zasłabnięcia.
Objawy przeziębienia
Zmęczenie, bóle mięśni, mdłości, brak sił, czyli objawy, które przypominają grypę, mogą świadczyć o problemach z sercem. Jeśli masz wrażenie, że odczuwasz te dolegliwości bardziej niż przy zwykłej grypie, zbadaj przy najbliższej okazji serce.
Objawy przeziębienia mogą świadczyć o niewydolności serca: kiedy mięsień sercowy nie jest w stanie dostarczyć organizmowi takiej ilości krwi, jakiej w danej chwili potrzeba. Uczucie zmęczenia, a także zimne poty, mogą sygnalizować niedostateczny przepływ krwi.
Ból brzucha, wymioty
W badaniu z 2018 r. opublikowanym na łamach „Circulation” przepytano kobiety i mężczyzn, którzy doświadczyli zawału serca przed 55. rokiem życia – dwie trzecie kobiet stwierdziło, że doświadczyło problemów z nadbrzuszem, takich jak niestrawność, nudności lub ból brzucha – zauważa dr Judith Lichtman, główna autorka artykułu. Tylko połowa mężczyzn zgłosiła podobne problemy.
Poważne zaburzenia żołądka mogą być niepokojące. Inne badania pokazują, że niektóre kobiety cierpią na niestrawność w ciągu kilku dni przed atakiem serca, ale nie kojarzą jej z tym.
Ból w klatce piersiowej
Nie u każdego zawał serca wygląda jak w filmie – chwyt za klatkę piersiową i upadek na ziemię. Zawał może być odczuwany jako intensywny ucisk, jakby słoń stanął na klatce piersiowej. Jeśli natomiast czujesz, jakbyś naciągnął mięsień w klatce piersiowej, to może sygnalizować chorobę sercowo-naczyniową.
I wcale nie musi to być ostry ból. Czasem może być subtelny i promieniować na ramię, szyję lub szczękę. Ból w klatce piersiowej, który pojawia się podczas lub po treningu albo gdy jesteś zestresowany, jest szczególnie niepokojący, ponieważ może oznaczać problem z przepływem krwi.
Polecamy
Nagrał przypadkowo swój atak serca. „To najstraszniejsza rzecz, jaka mi się przydarzyła”
HELLO PONIEDZIAŁEK: Zoperowali serce pacjentki bez rozcinania klatki piersiowej! Sukces polskich kardiochirurgów
„Żyłam na kredyt”. Renata Gabryjelska o wykrytej przypadkiem wadzie serca, zabiegu ablacji i nowym początku
Serce pani Barbary biło, kiedy operowali je lekarze z Lublina. „Operacja pozwoli mi jeszcze trochę pożyć i wychować wnuki”
się ten artykuł?