Przejdź do treści

Spędzasz cały dzień przy biurku? Przesiądź się na piłkę! „Nawet kilka minut dziennie zmniejszy bóle kręgosłupa” – mówi fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz

Kobieta siedzi na piłce fitness
Spędzasz cały dzień przy biurku? Przesiądź się na piłkę! "Nawet kilka minut dziennie zmniejszy bóle kręgosłupa" - mówi fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz/ Pexels, fot. Marcela Oliveira
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach
3 mokre ręczniki – tego potrzebujesz przy przegrzaniu organizmu. Gdzie je przyłożyć, wyjaśnia ratownik medyczny
Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz
Meghan Markle o normalizacji poronienia i o aborcji. „To, co dzieje się w naszych ciałach, jest głęboko osobiste”
Lek na nadciśnienie zniknął z aptek. Kolejne dostawy nie są planowane

Przed ekranem laptopa spędzasz osiem godzin dziennie? Zamień krzesło na piłkę gimnastyczną, a twój kręgosłup ci za to podziękuje. Zanim jednak przesiądziesz się na piłkę, sprawdź, jak na niej siedzieć, by wyszło ci na zdrowie. – Niestety większość osób przyjmuje nieprawidłową pozycję na piłce, ponieważ np. ma skurczone poszczególne taśmy mięśniowe, przez co ściąga je do pozycji zgarbionej i siedzi w skuleniu” – ostrzega w rozmowie z nami fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz.

Przesiądź się na piłkę

Nie wychylasz nosa zza ekranu komputera przez cały dzień, a twój kręgosłup woła o litość. Długie godziny spędzone za biurkiem nie służą naszemu zdrowiu. W szczególności jeśli z krzesła biurowego przesiadamy się do samochodu, a następnie na kanapę (lub na tej kanapie lądujemy już z samego rana, pracując zdalnie). Siedząc w jednej pozycji przez wiele godzin, serwujemy swojemu organizmowi nie tylko przeciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni barków i rąk, ale również niedotlenienie wszystkich organów. By zapobiec szkodliwym skutkom bezruchu, dobrze jest robić krótkie przerwy w siedzeniu i często zmieniać pozycję. Warto też przesiąść się na piłkę fitness. Jak jednak zaznacza fizjoterapeutka Monika Grzegorzewicz, zanim rozsiądziemy się na nowym siedzisku, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Siedzenie na piłce będzie skuteczne tylko wtedy, jeśli potrafimy na niej usiąść w odpowiedni sposób. W prawidłowej pozycji mamy podstawę do ułożenia kręgosłupa lędźwiowego i wydłużenia całej sylwetki. Jeśli utrzymamy się w niej na piłce – nawet kilka minut dziennie – to mięśnie głębokie będą pracowały prawidłowo, co pomoże zmniejszyć bóle kręgosłupa spowodowane pozycją siedzącą” – mówi w rozmowie z nami.

Dzięki siedzeniu na piłce skłonimy ciało do zachowania równowagi i automatycznie aktywujemy mięśnie bioder, kolan i kostek. Wzmocnimy także mięśnie kręgosłupa, brzucha, barku i grzbietu.

„Piłka wymusza aktywację mięśni głębokich i powoduje również inne benefity, ale niestety większość osób przyjmuje na niej pozycję zgarbioną lub zakłada nogę na nogę. Jeśli przeniesiemy błędne nawyki na piłkę, to będziemy nasze mięśnie aktywować w nieprawidłowych wzorcach, co może doprowadzić do powstawania różnych kompensacji czy niewłaściwej pracy mięśni naszego gorsetu głębokiego” – dodaje ekspertka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Julian Sobiech

Jak bezpiecznie siedzieć na piłce fitness?

Zanim zdecydujemy się przesiąść na piłkę, należy odpowiednio dostosować ją do sylwetki. W innym przypadku siedzenie na niej przyniesie więcej szkody niż pożytku.

„Piłka powinna być dobrze dopompowana i nie może być za niska. Powinniśmy wcześniej dostosować ją do swojego wzrostu, by siedząc na niej, nasze biodra były usytuowane wyżej niż kolana. Najprostszą zasadą będzie tutaj wyliczenie wysokości piłki do naszego wzrostu. Przykładowo, jeśli mierzymy 1,75 cm wzrostu, od końcówki odejmujemy 10 cm, co oznacza, że nasza piłka powinna mieć 65 cm wysokości” – tłumaczy fizjoterapeutka.

Ważna jest również odpowiednia postawa. Jak siedzieć, by nasza pozycja była bezpieczna i ergonomiczna dla układu ruchu?

Należy usiąść na piłce, opierając się na guzach kulszowych. Miednica powinna znajdywać się w neutralnej pozycji, czyli nie powinna być za bardzo wychylona do przodu. Inaczej będzie to powodowało wypchnięcie brzucha i obciążenie kręgosłupa lędźwiowego. Nie należy również zawijać miednicy za bardzo pod siebie, tak jak często wykonujemy to na krześle, kiedy opieramy się o siedzisko” – wyjaśnia Grzegorzewicz.

Warto zwrócić również uwagę na czas, jaki spędzamy na piłce. Na początek dobrze jest usiąść na piłce na kilka-kilkanaście minut, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli tak, śmiało możemy spędzić na niej więcej czasu.

„W odpowiedniej pozycji i na dobrze dostosowanej piłce, która spełnia wszystkie kryteria, o których wcześniej wspomniałam, piłka może spełniać nam taką aktywną formę siedziska. Wtedy można spędzić na niej osiem godzin w pracy, a nawet cały dzień” – dodaje specjalistka.

Kto nie powinien zamieniać krzesła na piłkę?

Fizjoterapeutka podkreśla, że nie zawsze zamiana krzesła na piłkę wyjdzie nam na zdrowie. Kiedy należy uważać?

„Niestety większość osób przyjmuje nieprawidłową pozycję na piłce czy nawet krześle, ponieważ np. ma skurczone poszczególne taśmy mięśniowe, przez co ściąga je do pozycji zgarbionej i siedzi w skuleniu. Jeśli mamy taki nawyk, to przejście na piłkę go nie zmieni. W tym przypadku powinniśmy w miarę możliwości skonfrontować swoją sylwetkę. W szczególności jeśli siedząc na piłce, bolą nas plecy, nie jesteśmy w stanie skorygować pozycji i utrzymać jej dłużej niż przez minutę. W takiej sytuacji potrzebna jest np. rehabilitacja czy nakierunkowany trening, by wzmocnić mięśnie głębokie. Dopiero wtedy siedzenie na piłce rzeczywiście ma sens” – podkreśla.

Niektóre osoby powinny także całkowicie zrezygnować z siedzenia na piłce.

Na piłce nie powinny siadać osoby, które skarżą się na problemy z kręgosłupem lędźwiowym i nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Te osoby mogą mieć trudność z przybraniem właściwej pozycji, dlatego zanim usiądą na piłkę, ktoś powinien je poinstruować, jak siadać i ewentualnie dobrać trening lub porozciągać” – podsumowuje Grzegorzewicz.

 

Monika Grzegorzewicz – certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Specjalizuje się w kompleksowej terapii kobiet, a w szczególności w terapii dna miednicy oraz usprawnianiu kobiet w okresie okołoporodowym. Ponadto jest członkinią Polskiego Towarzystwa Urologinekologicznego. Doświadczenie kliniczne zdobywała w szpitalu im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Odbyła wiele szkoleń i kursów w zakresie uroginekologii, jak i rehabilitacji ogólnej. Jest w trakcie studiów osteopatii w Osteopathie Schule Deutschland. Prowadzi bloga „Fizjoterapia Kobieca” i jest aktywna w mediach społecznościowych

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ćwiczenia McKenziego – przykłady rehabilitacji, wskazania i przeciwwskazania

Kobieta ćwiczy

Oto 7 ćwiczeń, za które twój kręgosłup ci podziękuje. Wystarczy niewiele, by poczuć znaczną różnicę

Bolą cię plecy? Ulgę mogą przynieść ci poste ćwiczenia

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Wyprostuj się! Twój kręgosłup ci za to podziękuje

Na wypalenie zawodowego skarży się 65 proc. Polaków. Psycholożka wyjaśnia, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić

Na wypalenie zawodowe skarży się 65 proc. Polaków. Psycholożka wyjaśnia, jakie symptomy powinny nas zaniepokoić

6 sposobów na ból pleców / iStock

6 sposobów na ból pleców. Kiedy samo leżenie nie pomaga…

„Nie ma co tęsknić za biurowym fotelem, praca zdalna może działać na naszą korzyść” – przekonuje fizjoterapeuta Sebastian Król

Kobieta ćwiczy

Twój kręgosłup potrzebuje wsparcia? Oto kilka ćwiczeń, które go wzmocnią

Ćwiczenia w pracy / pexels

Jakie ćwiczenia zastosować w przerwie w pracy? Fizjoterapeuta Kamil Kozakowski ma kilka propozycji

Jak wyłączyć się z trybu „praca” i przełączyć w tryb odpoczynku? Podpowiadamy

zmęczenie w pracy

Wypalenie zawodowe? Podpowiadamy, jak znów zapalić się do pracy

kobieta siedząca na niewygodnym krześle

Plecy wklęsłe – przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Ćwiczenia na kręgosłup. Wzmocnią odcinek lędźwiowy i uśmierzą ból

Ćwiczenia na kręgosłup – pokonaj ból pleców

Kręgosłup – budowa, funkcje, przyczyny bólu kręgosłupa

Sala operacyjna

Nowatorska operacja gdańskich lekarzy. „Jesteśmy w tego typu zabiegach liderami w skali światowej”

Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku

Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku

Kobieta w wannie

WHO: przepracowanie doprowadziło do ponad 745 tys. zgonów w ciągu roku

Julian Sobiech

Julian Sobiech: Gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

„Mama na cały etat”. Nowa funkcjonalność na LinkedIn ma pomóc w walce z dyskryminacją na rynku pracy

Rdzeń kręgowy – budowa, funkcje i skutki urazu rdzenia

Zdrowie psychiczne i emocjonalne w pracy. Hello Zdrowie patronem kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”

Kobieta ćwiczy

Kręgosłup – jak o niego zadbać i nie nadwyrężać? Oto 10 cennych rad od fizjoterapeuty

plecy

Jak dbać o kręgosłup, gdy ma się 20, 30, 40 lat?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×