Anemia

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, która wynika najczęściej ze zmniejszonej ilości hemoglobiny i erytrocytów (czerwonych krwinek). Osoba, która cierpi na anemię, często odczuwa zmęczenie, ma problemy z koncentracją, a  jej skóra ma niezdrowy, blady kolor.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszą postacią anemii. Rzadziej występują niedokrwistość hemolityczna, wynikająca z rozpadu czerwonych krwinek, niedokrwistość aplastyczna (anemia aplastyczna), związana z zanikiem szpiku kostnego i niedokrwistość megaloblastyczna, która objawia się zwiększoną objętością erytrocytów. Anemia megaloblastyczna rozwija się z powodu niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Z kolei anemia sierpowata jest niebezpieczną chorobą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie. Z powodu tworzących się zatorów w naczyniach może dojść nawet do zawału. Anemia złośliwa, nazywana też chorobą Addisona-Biermera, wynika z niedoboru witaminy B12. Najczęściej cierpią na nią osoby z grupy wiekowej 40–60 lat. Anemia hemolityczna ma takie same objawy jak inne rodzaje niedokrwistości, jednak często współwystępuje z żółtaczką.

Anemia – przyczyny choroby

Można wskazać kilka przyczyn, które powodują anemię. Jedną z głównych jest nieprawidłowy sposób wchłaniania żelaza przez organizm. Na rozwój anemii są też narażone kobiety, u których występują bardzo obfite miesiączki. Anemia w ciąży występuje bardzo często i jest normalnym zjawiskiem. Niedokrwistość w ciąży wynika ze zmian zachodzących u przyszłych matek.

Anemia – objawy. Jak rozpoznać niedokrwistość?

Potwierdzenie anemii wymaga wykonania odpowiednich badań. Jednak u osób zmagających się z chorobą można zaobserwować typowe objawy. Najczęściej występujące objawy niedokrwistości to:

  • blada, sucha skóra,
  • ogólne zmęczenie, brak energii,
  • problem z koncentracją i pamięcią,
  • męczliwość,
  • powracający ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • omdlenia,
  • łamliwe włosy i paznokcie,
  • uczucie duszności.

Zaobserwowanie powyższych objawów powinno skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, by przeprowadzić odpowiednie badania. Wystarczy udać się do lekarza rodzinnego, który zleci zmierzenie poziomu żelaza i oznaczenie liczby czerwonych krwinek. Najczęściej na anemię chorują kobiety, jednak anemia u mężczyzn również może się rozwijać i doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia.

Dowiedz się więcej: Objawy anemii

Anemia – skutki

Niestety często objawy anemii są lekceważone, co w dłuższej perspektywie może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Zdarza się, że niedokrwistość jest mylona ze zwykłym przepracowaniem lub przeziębieniem. Nieleczona anemia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Długotrwały brak odpowiedniego leczenia jest groźny zwłaszcza dla układu krążenia. Zaawansowana niedokrwistość może też trwale uszkodzić mózg czy układ nerwowy.

Niedokrwistość to również częsty problem zdrowotny niemowląt. Anemia u niemowlaka jest również związana z niedoborem żelaza. Dzieci z anemią mają słaby apetyt, mogą być apatyczne i blade. Jeśli anemia i jej objawy zostaną zignorowane we wczesnym etapie życia, może to doprowadzić do wolniejszego rozwoju dziecka.

Anemia – leczenie

Najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie i dobranie skutecznego leczenia. Leczenie anemii polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedokrwistości. Gdy anemia jest związana z nieprawidłowym przyswajaniem żelaza, terapia skupia się na uzupełnieniu niedoboru tego pierwiastka, np. w postaci preparatów przyjmowanych doustnie. Gdy anemia wynika z nadmiernej utraty krwi, np. u kobiet z bardzo obfitymi miesiączkami, lekarz może zalecić przyjmowanie leków normujących krwawienie. W sytuacji niedoboru hemoglobiny i czerwonych krwinek, jeśli spadek ich wartości nie odbiega znacznie od normy, może wystarczyć zmiana nawyków żywieniowych, by zatrzymać rozwój choroby.

Anemia – co jeść, by czuć się lepiej?

Dieta przy anemii powinna być bogata w produkty zawierające witaminy i minerały, a przede wszystkim żelazo. Najwięcej tego pierwiastka znajduje się w białku zwierzęcym, np. w jajach, wątróbce, wołowinie, niektórych warzywach (szpinak, brokuły czy fasola), suszonych owocach i produktach zbożowych. Żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych jest lepiej przyswajalne przez organizm niż to z produktów roślinnych. Do codziennej diety należy też włączyć witaminę C, witaminy z grupy B i witaminę E.

Najnowsze