Jaskra

Wyobrażasz sobie, żeby widzieć świat jak przez dziurkę od klucza? Jak się okazuje, część z nas ma aż tak zaburzone pole widzenia. Najpierw nasz wzrok jest trochę słabszy, później jeszcze trochę, aż na końcu okazuje się, że nie widzimy prawie nic. Jaskra to bardzo podstępna choroba, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci.

W obiegowej opinii termin „jaskra” oznacza jedną chorobę. Jak się okazuje, jest jednak grupa pewnych chorób, których wspólnym mianownikiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego. Dowiedz się, czym dokładnie jest jaskra.

Czym jest jaskra?

Jaskra, określana również jako „glaukoma”, jest chorobą, która dotyka około 70 mln ludzi na świecie. W przebiegu choroby oczu jaką jest jaskra wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe, które skutkuje uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Postępujący rozwój jaskry może doprowadzić nawet do ślepoty. Aby opóźnić rozwój choroby, jaskra wymaga regularnych badań. Ważne jest, aby być świadomym tego, na jaki typ jaskry się choruje – 1/3 pacjentów na świecie nie ma na ten temat pojęcia.

Przyczyny jaskry

U zdrowego człowieka w przedniej komorze oka krąży przezroczysta ciecz. Jej zadanie polega na regularnym napływie i odpływie, tak aby w oku stale znajdował się odpowiedni poziom. Jest to potrzebne, aby utrzymać w nim właściwe ciśnienie. Ruch cieczy może jednak zostać zaburzony – wówczas w gałce ocznej ciśnienie rośnie, co z kolei doprowadza do uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli neuropatii jaskrowej – to właśnie przyczyny jaskry.

Rodzaje jaskry u dorosłych

U dorosłych możemy wyróżnić kilka podstawowych typów jaskry:

  • jaskra pierwotna otwartego kąta –  najczęstszy rodzaj jaskry, powstający w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego,
  • jaskra wtórna otwartego kąta – doprowadzają do niej inne choroby oka, które skutkują zablokowaniem kąta przesączania,
  • jaskra pierwotnie zamkniętego kąta – jest wynikiem budowy oka, która doprowadza do zamknięcia kąta przesączania,
  • jaskra wtórnie zamkniętego kąta – jest efektem pojawienia się nieprawidłowości w obrębie kąta przesączania, w wyniku których ciecz wodnista nie może odpłynąć z gałki ocznej. Zmiany te pojawiają się w budowie kanału beleczkowego oraz innych odcinków pozwalających na odpływ cieczy.

Można wyróżnić także i inne rodzaje jaskry:

  • jaskra barwnikowa – jest to rodzaj jaskry wtórnej, powstałej w wyniku blokowania odpływu cieczy na skutek uwalniania się melaniny, czyli barwnika, który jest odpowiedzialny za kolor tęczówki,
  • jaskra normalnego ciśnienia – mimo że ciśnienie wewnątrzgałkowe utrzymuje się tutaj w granicach normy, dochodzi do zaburzenia pola widzenia oraz uszkodzenia tarczy nerwu wzrokowego.

Rodzaje jaskry u dzieci

Można wyróżnić 3 podstawowe rodzaje jaskry u małoletnich. Są to:

  • jaskra wrodzona – wykrywa się ją w momencie urodzenia,
  • jaskra związana z wadami wrodzonymi – jest to jaskra pierwotna, tzn. pojawia się razem z innymi anomaliami gałki ocznej,
  • jaskra wtórna dzieci i niemowląt – pojawia się m.in. w wyniku urazów (tzw. jaskra pourazowa), nowotworów, zaburzeń metabolizmu.

Jaskra objawy

Objawy jaskry na pierwszym etapie są trudne do wychwycenia, gdyż postępuje w bardzo wolnym tempie. Zwykle pacjenci na początku nie zauważają niepokojących symptomów. W pewnym momencie następuje jednak obniżenie jakości widzenia, a samo pole widzenia zostaje zaburzone. Na zaawansowanym etapie pacjenci odczuwają silny ból oka, pojawiają się nudności i wymioty. Po pewnym czasie chorzy nieraz skarżą się także na bóle głowy i brzucha.

Co więcej, jaskra pierwotnie zamkniętego kąta charakteryzuje się występowaniem tzw. „zamglonego widzenia”, pacjenci widzą także tęczowe koła wokół różnych źródeł światła. W przypadku jaskry młodzieńczej, która występuje od 10. do 35. roku życia, odnotowuje się czasem zmniejszony apetyt oraz zmiany zachowania.

Na jaskrę szczególnie powinny uważać osoby, które zmagają się z:

Czynniki te zwiększają ryzyko pojawienia się choroby.

Jaskra leczenie

Leczenie jaskry ustalane jest w zależności od jej rodzaju oraz stopnia zaawansowania. Na początku pacjentowi mogą pomóc krople, w najtrudniejszych przypadkach leczy się chorobę operacyjnie. W tym momencie coraz bardziej popularne są zabiegi laserowe, które przeprowadza się w przypadku jaskry otwartego kąta. Oprócz tego – aby mieć stały wgląd w przebieg choroby – na kontrolę do okulisty należy zgłaszać się przynajmniej raz na rok.

Zobacz także: Leczenie operacyjne jaskry

Najnowsze