Trądzik

Trądzik jest najczęstszym schorzeniem dermatologicznym. Przyczyny, które determinują rozwój choroby, są różne, w zależności od typu i charakteru zmian skórnych. Leczenie trądziku jest trudne i długotrwałe. Opiera się na farmakoterapii, pielęgnacji i zmianie stylu życia.

Trądzik kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, kiedy intensywne zmiany hormonalne doprowadzają do powstania różnego rodzaju krostek i grudek na twarzy. Jednak coraz częściej z problemem zmagają się także ludzie dorośli. Choroba dermatologiczna zaniża samoocenę, dlatego wiedza, jak pozbyć się trądziku, jest niezwykle pożądana.

Trądzik – objawy

Trądzik jest chorobą przewlekłą, która najczęściej dotyczy skóry twarzy. Jednak w zależności od rodzaju, może pojawić się także na szyi, dekolcie, ramionach i plecach. Zmiany skórne mogą mieć charakter:

 • zaskórników – jest to zwykle pierwszy rodzaj pojawiających się wykwitów. Ma postać czarnych lub żółtych kropek, które znajdują się najczęściej na nosie i policzkach. Jest to zablokowana pod skórą wydzielina gruczołów łojowych;
 • grudek – są to wypukłe, czerwone zmiany na skórze;
 • krostek – to nadkażone zaskórniki. Krostka jest wypukła, widać w jej środku biały punkcik (ropa), a skóra wokół niej jest mocno zaczerwieniona;
 • guzów – są duże, wypukłe, mają mocno czerwoną barwę, a w ich środku widoczna jest spora ilość ropy. Są zakorzenione w głębokich warstwach skóry.

Objawy mogą mieć różne natężenie i mieszany charakter. Powstałych zmian skórnych nie należy dotykać, przekłuwać ani wyciskać, ponieważ może to doprowadzić do zakażenia, powstania stanu zapalnego i rozlania się ropy pod skórą i powstania większej ilości wykwitów.

Przyczyny trądziku

Trądzik powstaje w wyniku wzmożonej aktywności gruczołów łojowych i produkcji sebum. Nadmiar wydzieliny wraz ze złuszczającym się naskórkiem i zanieczyszczeniami blokuje przewód, który wyprowadza ją na zewnątrz. Stwarza to warunki do namnażania się bakterii i rozwinięcia zakażenia i stanu zapalnego.

Czynniki, które powodują nadmierną produkcję sebum i przyczyniają się do powstania trądziku:

 • rozregulowana gospodarka hormonalna,
 • czynniki genetyczne,
 • stres (wytwarzanie kortyzolu – hormonu stresu),
 • nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak,
 • źle dobrane, obciążające skórę kosmetyki do makijażu i pielęgnacji,
 • niezdrowa dieta,
 • zażywanie niektórych leków (antydepresyjnych, kortykosteroidowych).

Rodzaje trądziku

W zależności od charakteru zmian skórnych, przyczyny i czasu powstania, klasyfikuje się różne rodzaje trądziku. Każdy wymaga diagnostyki, leczenia i odpowiedniego postępowania. Ma niejednolity przebieg. Wyróżnia się:

 • trądzik różowaty – jego charakterystycznym objawem jest zaczerwienienie centralnej części twarzy, któremu towarzyszą krostki i grudki. Dotyczy osób dorosłych, najczęściej kobiet po 30. roku życia. Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe i trudne;
 • trądzik pospolity – jest to najczęstsza postać. Dotyczy osób w każdym wieku. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników i krostek. Trądzik pojawia się na plecach, ramionach i twarzy;
 • trądzik młodzieńczy – dotyczy osób, które przechodzą okres dojrzewania. Powstaje na skutek wzmożonego wydzielania łoju, determinowanego przez burzę hormonalną. Pojawiają się w nim wszystkie typy zmian skórnych;
 • trądzik grudkowy – dotyczy osób w każdym wieku. Na skórze twarzy pojawiają się zmiany grudkowe oraz guzki. Spowodowany jest działaniem hormonów;
 • trądzik zaskórnikowy – charakteryzuje się pojawieniem płaskich, czarnych lub żółtych kropek na nosie, czole, brodzie i policzkach;
 • trądzik hormonalny – jest trądzikiem, który występuje tylko u osób dorosłych, a zwłaszcza u kobiet w okresie okołomiesiączkowym. Zmiany, które się pojawiają, najczęściej nie są dotknięte stanem zapalnym i całkowicie znikają po kilku dniach;
 • trądzik posterydowy – zmiany skórne o charakterze dużych grudek pojawiają się w wyniku długotrwałego stosowania leków zawierających glikokortykosteroidy.

Zobacz także: Trądzik niemowlęcy

Jak pozbyć się trądziku – leki i antybiotyk na trądzik

Leczenie trądziku opiera się na farmakoterapii, odpowiedniej pielęgnacji i zmianie stylu życia na zdrowszy. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a zmiany nie są intensywnie nasilone, często wystarcza leczenie miejscowe. Maść na trądzik zawiera antybiotyk (klindamycynę, erytromycynę, tetracyklinę) oraz substancje pomocnicze, które zmniejszają stan zapalny (nadtlenek benzoilu, cynk, kwas azelainowy) oraz witaminy A i E. W cięższych przypadkach zaleca się równoczesne stosowanie maści oraz leków doustnych. Tabletki na trądzik zawierają te same antybiotyki, jednak działają ogólnie na cały organizm.

Domowe sposoby na trądzik

 1. Pielęgnacja. Cera powinna być dokładnie umyta, osuszana i nawilżana 2 razy dziennie. Żele do mycia twarzy i kremy na trądzik powinny być łagodne i zawierać naturalne składniki: wyciąg z nagietka, rumianek, szałwię, aloes, propolis oraz substancje natłuszczające: alantoinę i pantenol.
 2. Domowe maseczki na trądzik. Najprostszą i najskuteczniejszą jest maseczka z oliwy z oliwek, soku z cytryny oraz miodu.
 3. Dieta na trądzik. Należy wyeliminować fast foody, przetworzoną żywność, słodycze i ostre przyprawy i zastąpić je produktami bogatymi w cynk, witaminy A, E i C oraz błonnik.

Najnowsze