Zapalenie krtani

Zapalenie krtani może mieć przebieg ostry bądź przewlekły. Objawy to przede wszystkim chrypka, szczekający kaszel, dyskomfort przy mówieniu i przełykaniu. Leczenie domowe często jest w zupełności wystarczające zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

Krtań jest elementem dróg oddechowych pomiędzy gardłem a tchawicą. Ma za zadanie nawilżyć, oczyścić i ogrzać powietrze, jak również ochronić dolne drogi oddechowe, zamykając wejście do dróg oddechowych np. przy kaszlu czy przełykaniu. Zapalenie krtani najczęściej współistnieje z zapaleniem strun głosowych czy zapaleniem tchawicy. Odmienne są przyczyny stanu przewlekłego, jak i stanu ostrego. Najczęściej dochodzi zapalenia krtani na tle wirusowym.

Zapalenie krtani – przyczyny

Zapalenie krtani może mieć przebieg ostry, czyli poniżej 3 tygodni, jak również przewlekły, powyżej 3 tygodni. Rzadko ogranicza się do samej krtani. Częściej stan zapalny obejmuje, poza fałdami głosowymi, także otaczające tkanki, czyli powstaje zapalenie krtani i tchawicy. Ostre zapalenie krtani najczęściej jest wywołane przez wirusy, natomiast wśród przyczyn można wyróżnić wiele innych patogenów. Przyczyną ostrego zapalenia krtani może być także nadwyrężanie głosu i podrażnienie przez czynniki zewnętrzne jak dym papierosowy czy inne wziewne czynniki drażniące.

Przewlekłe zapalenie krtani może być powikłaniem zapalenia ostrego. Może być także wynikiem refluksu żołądkowo-przełykowego, kiedy kwaśna treść żołądka zostaje zarzucona ponownie do początkowych odcinków przewodu pokarmowego, przez co może częściowo przedostać się do dróg oddechowych. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi zapalenia krtani są:

  • powiększenie trzeciego migdałka gardłowego i zaburzenie oddychania przez nos,
  • papierowy,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • leki działające wysuszająco na błonę śluzową jak wziewne glikokortykosteroidy.

Objawy zapalenia krtani u dorosłych i u dzieci

Główne objawy zapalenia krtani to dyskomfort przy mówieniu, problemy z przełykaniem, ból przy przełykaniu, chrypka, kaszel. Objawy zapalenia krtani u dziecka i u dorosłych nasilają się szczególnie przy nadwyrężaniu głosu. W przypadku etiologii zakaźnej pojawia się dodatkowo gorączka.

U dzieci najczęściej zapalenie krtani poprzedzają objawy prodromalne w postaci kataru czy kaszlu. Zapaleniu krtani mogą towarzyszyć duszność i szczekający kaszel. U dzieci konieczne jest, by zachować spokój. Najczęściej choroba ma przebieg łagodny, jednak pod wpływem płaczu, nadmiernych emocji, może dojść do nasilenia duszności.

Objawy zapalenia krtani są na tyle charakterystyczne, że rozpoznanie lekarz może postawić już na podstawie samych objawów klinicznych. Nie jest wymagana dodatkowa diagnostyka celem potwierdzenia tego rozpoznania.

Leczenie zapalenia krtani

Konieczne jest leczenie objawowe zapalenia krtani, czyli oszczędzanie głosu, zaprzestanie palenia, eliminacja czynników drażniących, nawilżanie powietrza. Domowe sposoby na zapalenie krtani to inhalacje z użyciem olejków eterycznych czy z dodatkiem kwasu hialuronowego. Czasami w przypadku pojawienia się obrzęku fałdów głosowych, konieczne jest zastosowanie glikokortykosteroidów, a w zapaleniu krtani o podłożu bakteryjnym, konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jednak choroba najczęściej ma bardzo łagodny przebieg i nie wymaga interwencji medycznej. Szczekający kaszel może ustąpić samoistnie już w drugiej dobie od pojawienia się objawów. Konieczne jest właściwe nawodnienie organizmu i zastosowanie dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Domowe sposoby na zapalenie krtani w przypadku nasilenia się duszności, to oddychanie gorącą parą wodną lub oddychanie zimnym suchym powietrzem może przynieść ulgę. Jeśli objawy nie ustępują, konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem, a nawet wezwanie pogotowia ratunkowego przy nasilonej duszności.

Najnowsze