Przejdź do treści

Ten cukierek może pomóc w przerwaniu ataku paniki. Lekarz wyjaśnia, dlaczego to działa

Żelki
Lekarz radzi, by sięgnąć po kwaśne cukierki, by odwrócić uwagę organizmu przy ataku lęku/ fot. Analia Baggiano/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Odwraca uwagę od ataku paniki i angażuje kubki smakowe, co prowadzi do skupienia się organizmu na doświadczeniach zmysłowych, które zakłócają cykl lęku” – wyjaśnia dr Jason Singh. Lekarz podzielił się ciekawą radą, co może pomóc powstrzymać atak lękowy.

Na atak paniki pomogą cukierki?

Atak paniki można zdefiniować jako nagłe i napadowe wystąpienie silnego lęku, który zaburza funkcjonowanie i powoduje wystąpienie wielu reakcji somatycznych, psychicznych i emocjonalnych. Do najważniejszych symptomów ataków paniki można zakwalifikować uczucie niepokojuucisk w klatce piersiowejtrudności z oddychaniem, przyspieszone tętno i wzrost ciśnienia, ale też problemy z widzeniem, pocenie się czy ból głowy.

Jeśli takie lęki pojawiają się często, warto zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej będzie to połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Pomogą także domowe metody, takie jak relaksacja, medytacja czy konkretne ćwiczenia. Jak się okazuje, pomoc przy zbliżającym się ataku paniki można także znaleźć w sklepie na dziale ze słodyczami. Pomysł ten przedstawił na swoim profilu na Instagramie doktor Jason Singh, lekarz, który za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się medycznymi radami. Ekspert przyznał, że pomóc mogą niektóre cukierki.

„Jako lekarz mogę powiedzieć, że to naprawdę dobrze działa” – podkreślił.

Eksternalizacja lęku

„Polecam je wielu moim pacjentom”

W najnowszej publikacji lekarz udostępnił krótkie wideo, na którym wyjaśnił, po które cukierki sięgnąć. Jak podkreślił, najlepszym wyborem będą kwaśne żelki.

„Polecam je wielu moim pacjentom” – dodał.

W jaki sposób kwaśne cukierki mogą pomoc w powstrzymaniu lęku?

Spożycie czegoś intensywnie kwaśnego odwraca uwagę od ataku paniki i angażuje kubki smakowe, co prowadzi do skupienia się organizmu na doświadczeniach zmysłowych, które zakłócają cykl lęku” – wyjaśnił.

Singh dodał także, że skrzywienie twarzy na skutek kwaśnego smaku również bardzo pomaga organizmowi. Dzięki niemu uwalnia się napięcie, a mięśnie powracają do rozluźnionego stanu.

„Jak wiadomo, kwaśne żelki na końcu w smaku są słodkie. To stwarza przyjemne doświadczenie i sygnalizuje mózgowi uwolnienie dopaminy. Dzięki temu w naszej głowie tworzy się pozytywne, satysfakcjonujące skojarzenie, które pozwala przezwyciężyć atak paniki” – dodał.

Dr Singh nie jest jedynym specjalistą, który potwierdza tę zależność. W 2023 roku doradca ds. zdrowia psychicznego John Delony powiedział w rozmowie z „Health”, że „kwaśny cukierek może wystarczyć, aby wyrwać kogoś z bezmyślnego kręgu niepokoju i sprowadzić go z powrotem do teraźniejszości”.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jason Singh, MD (@drjaysonisfresh)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.