Przejdź do treści

Trądzik

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Trądzik jest jedną z chorób łojotokowych skóry.

Trądzik pospolity częściej dotyka mężczyzn, głównie w wieku dojrzewania. Objawy: krostki, grudki i zaskórniki na twarzy, plecach, ramionach i w okolicach mostka. Przyczynami ich powstawania są: łojotok, zmiany hormonalne, rogowacenie ujść mieszków włosowych, zapalenie ujść gruczołów łojowych, zaburzenia wątrobowe oraz żołądkowo-jelitowe.
Leczenie: stosowanie maści wysuszających, mechaniczne czyszczenie, naświetlanie lampami kwarcowymi lub promieniami słonecznymi, fizykoterapia, złuszczanie naskórka, antybiotykoterapia.

Trądzik skupiony częściej występuje u chłopców. Przyczyny, objawy i leczenie podobne do trądziku pospolitego. Zmiany często występują na dolnej części pleców i pośladkach, tworząc zlewające się ropnie, po których zostają blizny.

Trądzik różowaty najczęściej atakuje kobiety między 30. rokiem życia a przekwitaniem. Zmiany pojawiają się tylko na twarzy, a ich podłożem są zaburzenia naczynioruchowe, nadkwasota, niedokwasota, zmiany hormonalne i wątrobowe. Pogorszenie następuje na skutek spożywania gorących i zimnych pokarmów, alkoholu, używek, przy niskich i wysokich temperaturach. Leczenie polega na zlikwidowaniu przyczyny oraz łagodzeniu objawów. Nie stosuje się naświetlań promieniami UV.

Trądzik arteficjalny najczęściej dotyka młode dziewczęta. Polega na dyskretnych objawach trądzika pospolitego, które ulegają podrażnieniu wskutek wyciskania lub rozdrapywania. Leczenie podobne jak w przypadku trądzika pospolitego. Obowiązuje zakaz drapania.

Trądzik polekowy i steroidowy wywołany jest działaniem niektórych leków zawierających brom, jod, barbiturany, steroidowe hormony kory nadnerczy. Objawy: krostki, grudki, nacieki niezwiązane z łojotokiem. Leczenie: odstawienie leków.

Trądzik niemowląt objawia się zaskórnikami powstającymi na skutek przejścia hormonów matki do płodu oraz długotrwałym stosowaniem kremów na skórę dziecka. Przechodzi samoistnie, a zaskórniki usuwa się mechanicznie.

Trądzik zawodowy ma postać czarnych zaskórników, krostek, grudek na przedramionach i w okolicach narządów płciowych. Powstaje w wyniku kontaktu z olejami, smarami, dziegciami. Leczenie: usunięcie przyczyny. Objawy znikają powoli.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Uroda w pigułce

Łuszczyca pod kontrolą

Masz te objawy? Zrób badania!

Jak pomóc skórze?

Jak skóra reaguje na stres

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Tych leków unikaj, gdy świeci słońce

Wiosenna odnowa skóry

Wiosenna odnowa skóry

Zbadaj pieprzyki przed latem!

Zbadaj pieprzyki przed latem

8 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

8 rzeczy, które szkodzą skórze

Ręce – co mówią o zdrowiu?

Stres i atopia – toksyczny związek

Stres i atopowe zapalenie skóry – toksyczny związek

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra

7 rzeczy, których nie znosi twoja skóra