Przejdź do treści

Ucho środkowe – budowa, funkcje, zapalenie ucha

Ucho środkowe – budowa, funkcje, zapalenie ucha Avery Klein/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży stracił rządowe dofinansowanie. „Nie rozumiemy tej sytuacji” – pisze do premiera prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
„Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema?” – pisze biotechnolog Dawid Polak. Dlaczego nie należy wierzyć w najbardziej dołujący dzień w roku?
Martwisz się? To dobrze! Dlaczego i w jakim stopniu warto się zamartwiać?
Kinesiotaping – czy naprawdę działa? Jakie są przeciwwskazania?
Grecja. Obowiązek szczepień na COVID-19 dla osób po 60. roku życia

Ucho środkowe zlokalizowane jest między uchem zewnętrznym a wewnętrznym. Do jego najważniejszych zadań należy przewodzenie dźwięku. Jednocześnie jest to jedna z najbardziej złożonych struktur mechanicznych w organizmie, a gdy jeden z jego elementów nieprawidłowo funkcjonuje, pojawia się zapalenie ucha środkowego.

Budowa ucha środkowego

Ucho środkowe składa się z kilku elementów: jamy bębenkowej, trzech kosteczek słuchowych, trąbki słuchowej (trąbki Eustachiusza) oraz powierzchni zewnętrznej okienka owalnego. Całkowita objętość ucha środkowego wynosi około 2 cm3.

Jama bębenkowa

Jama bębenkowa to wąska przestrzeń wypełniona powietrzem. Położona jest tuż za błoną bębenkową, natomiast od wewnątrz odgraniczona jest ścianą kostną ucha wewnętrznego. Łączy się z gardłem poprzez trąbkę Eustachiusza. W jamie bębenkowej znajdują się:

 • kosteczki słuchowe,
 • żyły i tętnice bębenkowe,
 • ścięgno mięśnia strzemiączkowego,
 • ścięgno mięśnia napinacza błony bębenkowej (mięśnia bębenkowego),
 • splot bębenkowy (i nerwy, które od niego odchodzą),
 • gałąź szyjno-bębenkowa tętnicy szyjnej wewnętrznej,
 • struna bębenkowa,
 • nerw skalisty mniejszy.

Jama bębenkowa wysłana jest błoną śluzową. Dwa mięśnie, które w niej występują, mają duże znaczenie w kontekście ochrony przed hałasem. Mięsień bębenkowy, który oddziela ucho zewnętrzne od środkowego, odpowiada za regulację napięcia błony. To ważne zwłaszcza przy dźwiękach o dużym natężeniu, które mogłyby spowodować uszkodzenie słuchu. Mięsień strzemiączkowy reguluje natomiast ruch oraz amplitudę wychylenia układu kosteczek.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kobieta w blond włosach przymierza aparat słuchowy

Trzy kosteczki słuchowe

W uchu środkowym znajdują się trzy kosteczki słuchowe: młoteczek, kowadełko oraz strzemiączko. Ich zadaniem jest wzmacnianie drgań błony bębenkowej i doprowadzanie ich do ucha wewnętrznego poprzez okienko owalne. Niektóre drgania przechodzą również na okienko okrągłe.

Kosteczki słuchowe to jedne z nielicznych kości, które swój ostateczny kształt uzyskują wtedy, gdy człowiek jest noworodkiem. Łączna ich długość wynosi jeden centymetr, dlatego też są to najmniejsze kości w organizmie.

 • Młoteczek to jedna z kostek zlokalizowanych w jamie bębenkowej. Od strony zewnętrznej połączony jest on z błoną bębenkową, natomiast z drugiej strony łączy się z kowadełkiem.
 • Kowadełko również umieszczone jest w jamie bębenkowej. Połączone jest ono z główką młoteczka oraz główką strzemiączka.
 • Strzemiączko to najmniejsza kosteczka słuchowa, która składa się z trzech głównych części: głowy strzemiączka, odnogi donosowej oraz odnogi doogonowej. Łączy się ono nie tylko z kowadełkiem, ale również z okienkiem owalnym, które pokryte jest błoną. Doprowadza ono do przedsionka w uchu wewnętrznym, dzięki niemu łatwiej jest też przenieść drgania do wnętrza ślimaka.

Działanie kosteczek bazuje na zasadzie dźwigni, dźwięk przenosi się ze środowiska gazowego (które panuje w uchu zewnętrznym i środkowym) do środowiska płynnego (które panuje w uchu wewnętrznym).

kobieta i dziewczynka siedzą przy stoliku i ćwiczą mowę

Trąbka słuchowa (trąbka Eustachiusza)

Trąbka to kanał, który łączy jamę bębenkową z górną częścią gardła. Wyrównuje ciśnienie po obu stronach błony bębenkowej (dotyczy to takich sytuacji jak np. ziewanie, przełykanie śliny), dzięki temu nie dochodzi natomiast do wychylenia błony bębenkowej. Trąbka zabezpiecza ucho środkowe przed przedostaniem się bakterii z nosogardła. Odprowadza też do gardła wydzieliny z ucha środkowego. Zwykle trąbka jest zamknięta, jednak czasem otwiera się, aby wyrównać poziom powietrza.

Od wewnątrz trąbka wyścielona jest nabłonkiem jednowarstwowym migawkowym, w którym znajdują się gruczoły śluzowe oraz komórki kubkowe. U dorosłego długość trąbki Eustachiusza wynosi 3,5–4,5 cm. Mniejsza część trąbki zbudowana jest z kości, większa natomiast – z chrząstki sprężystej. Nieco inaczej wygląda to u dziecka, gdzie większa część trąbki składa się z chrząstki sprężystej, mniejsza z kolei – z części kostnej. Obie te części łączą się w miejscu, które określa się mianem „cieśni trąbki słuchowej”.

hałas

Zapalenie ucha środkowego

Kiedy trąbka słuchowa zostaje upośledzona, dochodzi często do zapalenia ucha środkowego. Następuje wówczas zamknięcie gardłowej części trąbki, w wyniku czego często gorzej słyszymy podczas choroby. Ciśnienie w jamie bębenkowej nie jest wówczas również wyrównywane.

Zapalenie ucha środkowego – objawy

Główne objawy zapalenia ucha środkowego to:

 • ból ucha,
 • szumy w uchu,
 • problemy ze słuchem,
 • uczucie pełności w uchu,
 • brak apetytu,
 • niepokój,
 • gorączka.

Objawy zapalenia ucha środkowego u dorosłych są podobne jak u dzieci, jednak zwykle występują z mniejszym nasileniem. Zapalenie ucha środkowego u dziecka często objawia się u maluchów również poprzez płacz, w wyniku niepokoju nie są one w stanie skupić się na żadnej czynności. Do zmniejszenia bólu dochodzi w wyniku wycieku z ucha, dzięki któremu zmniejsza się ciśnienie w jamie bębenkowej.

ucho kobiety

Ostre zapalenie ucha środkowego

Można wyróżnić kilka rodzajów omawianej choroby. Jednym z nich jest ostre zapalenie ucha środkowego. Oprócz wymienionych wyżej objawów, charakterystycznym jego symptomem jest silny, pulsujący ból ucha środkowego. Choroba ta szczególnie ciężko przebiega u najmłodszych. Objawy zapalenia ucha u niemowlaka są takie, jak opisaliśmy wyżej, z tym że są jeszcze bardziej nasilone – temperatura może podnieść się nawet do 40°C, czasem pojawia się również biegunka.

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego to choroba, która przebiega bez szczególnie nasilonych objawów (jak ból czy podwyższona temperatura ciał). Głównym jego symptomem jest jednak coraz większy niedosłuch, który jest efektem upośledzenie przewodzenia bodźców dźwiękowych.

Przewlekłe zapalenie ucha środkowego

Ten rodzaj zapalenia ucha środkowego (określanego też jako „ropne zapalenie ucha środkowego”) najłatwiej rozpoznać po wycieku treści ropnej, ropno-śluzowej lub śluzowej z ucha. Widoczne jest wówczas również upośledzenie słuchu. U chorych osób pojawia się często alergiczny nieżyt nosa, dochodzi też do zatkania ucha oraz wyraźnych szumów. O tej odmianie choroby można mówić, gdy utrzymuje się ona bez przerwy ponad 3 miesiące.

kobieta w maseczce ochronnej

Leczenie zapalenia ucha środkowego

W przypadku zapalenia ucha środkowego u dzieci poniżej 2. roku życia najczęściej stosuje się antybiotyk – dotyczy to przede wszystkim ostrej postaci choroby. Jeśli przebiega ona łagodnie, dzieci i osoby dorosłe powinny przyjmować leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, a jeśli stan nie poprawi się przez dwa dni, również należy wziąć antybiotyk. Czasem konieczne jest również nacięcie błony bębenkowej – dzięki temu płyn w uchu środkowym odpłynie, a ból ustąpi.


Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11076/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279191/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK540992/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK551658/

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ludzie w wodzie

„’Ucho pływaka’ to rodzaj zapalenia, któremu sprzyjają wakacyjne, wodne szaleństwa” – ostrzega pediatra Ewa Miśko-Wąsowska

Półpasiec uszny – u dorosłych i dzieci. Objawy, leczenie

Olejek kamforowy – właściwości, stosowanie, cena

Ucho wewnętrzne – budowa, funkcje i choroby

Płat skroniowy mózgu – budowa, funkcje, skutki uszkodzeń

Ucho zewnętrzne – budowa, funkcje, zapalenie ucha

Trąbka Eustachiusza – funkcje, zapalenie i niedrożność

Zmysły człowieka – rodzaje, funkcje i ich działanie

Powstała biżuteria dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Jest nie tylko funkcjonalna, ale też naprawdę piękna

Powstała biżuteria dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Jest nie tylko funkcjonalna, ale też naprawdę piękna!

Neuron – budowa, funkcje i choroby komórki nerwowej

Ucho – budowa, funkcje, choroby i higiena

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Głuchota starcza

Głuchota starcza – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Nagła głuchota – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Badanie błędnika (ENG, VNG) – jak wygląda i ile kosztuje?

szum w uszach - kobieta trzyma się za ucho

Szum w uszach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Niedosłysząca dziewczynka

Stowarzyszenie Słyszeć bez Granic ogłasza akcję #PanieMinistrzeUsłyszNas. Wesprzeć ją może każdy

Czy ból to zawsze objaw zapalenia?

Zapalenie ucha u dzieci i dorosłych – objawy, jak wygląda leczenie?

O czym może świadczyć ból ucha?

Ból ucha – jakie są jego przyczyny i jak wygląda leczenie?

Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Mizofonia – co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

zatkane uszy

Ból głowy, zatkane uszy – przyczyny i leczenie

Objawy choroby Meniere'a to m.in. kłopoty ze słuchem i zawroty głowy.

Choroba Meniere’a – przyczyny, objawy i leczenie

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

„Głusi rodzice tego nie słyszą, ale ich słyszące dzieci wciąż dowiadują się, że są jacyś dziwni, zachowują się jak małpy, nie potrafią rozmawiać, robią dziwne miny, machają rękoma”

Najpopularniejsze

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Seks – 5 błędów, które popełniają kobiety

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

para w łóżku

5 błędów, które popełniają mężczyźni podczas seksu

×