Przejdź do treści

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na szczepieniu
EMA zatwierdziła trzecią dawkę szczepionki na COVID-19 Moderny dla osób pełnoletnich
Odporność na COVID-19 zapisana w genach? W badania zaangażowani są polscy naukowcy
Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele
Kobieta przez rok chorowała na COVID-19. Wirus zmutował w jej ciele
Osoby zaszczepione nie będą testowane przed przyjęciem lub wpuszczeniem do szpitala
Waldemar Kraska zapowiada zmiany w szpitalach. Dotyczą zaszczepionych przeciwko COVID-19
Bożena Dykiel
Fundacja „Twarze Depresji” zakończyła współpracę z aktorką Bożeną Dykiel

Kamień nazębny nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Jeśli nie jest regularnie usuwany, doprowadza do paradontozy, a w skrajnych przypadkach – utraty zębów. Stosowanie się do zaleceń profilaktycznych i coroczne wizyty kontrole w gabinecie stomatologicznym mogą uchronić przed tym problemem, z którym boryka się ok. 70 proc. Polaków. Jak usunąć kamień z zęba? Czy domowe metody są skuteczne?

Przyczyny i konsekwencje powstawania kamienia na zębach

Kamień nazębny tworzą zwapniałe lub wapniejące złogi, które pokrywają powierzchnię zębów nadziąsłowo lub również poddziąsłowo. 70-90 proc. jego składu stanowią związki nieorganiczne takie jak fosforan. Pozostałe części są organiczne – białko, lipidy i węglowodany. Nawarstwianie się płytki bakteryjnej już po dwóch tygodniach przybiera postać twardej struktury. Dlatego tak ważne jest prawidłowe czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli kamień nie jest regularnie usuwany, wówczas wywołuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz doprowadza do stanów zapalnych dziąseł i rozwoju próchnicy.

Najczęstszą przyczyną powstawania złogów na zębach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także nadużywanie tytoniu oraz kawy. Wpływ na rozwój kamienia ma również lekceważenie profilaktyki stomatologicznej, która zaleca, by przynajmniej raz w roku usuwać płytkę bakteryjną, zanim ta przekształci się w zmineralizowane i twarde struktury, będące siedliskiem bakterii próchniczych. Pacjenci borykający się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej powinni natomiast odwiedzać gabinet dentystyczny nieco częściej, bo aż trzy do sześciu razy w ciągu roku.

dziewczyna z lodami

Jak usunąć kamień z zębów?

Ściąganie kamienia z zębów w gabinecie stomatologicznym każdorazowo jest poprzedzone diagnostyką, która umożliwia określenia stopnia zaawansowania skystyalizowanego osadu. Struktury nadziąsłowe oceniane są wizualnie oraz w czasie zgłębnikowania z wykorzystaniem unitu i lupy. Natomiast zbadanie kamienia poddziąsłowego wymaga zastosowania sondy periodontologicznej, urządzenia fluorescencyjnego lub wykorzystującego technologię LED. Niekiedy wykonuje się także zdjęcie radiologiczne i wewnątrzustne albo przeprowadza badanie endoskopowe. Dopiero po ocenie stanu uzębienia możliwe jest oczyszczenie ich powierzchni z kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Czyszczenie kamienia nazębnego przeprowadzane jest współcześnie metodą skalingu z użyciem bezpiecznych dla szkliwa ultradźwięków i płukanki, zapobiegającej zakażeniu.

Do wykruszenia twardych struktur z kieszonek zębowych do głębokości około czterech milimetrów stosuje się specjalne urządzenie do usuwania kamienia nazębnego nazywane kiretem (ręcznym lub ultradźwiękowym). Po wyeliminowaniu kamienia powierzchnia zęba zwykle jest nierówna i szorstka. Z tej przyczyny konieczne jest wykonanie polerowania przy pomocy kątnicy, pilniczków diamentowych lub wolframowych oraz pasty polerskiej. Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na czyszczeniu trudno dostępnych miejsc przy pomocy środka czyszczącego aplikowanego pod ciśnieniem przez specjalne urządzenie zwane potocznie piaskarką.

Twarz kobiety z białymi zębami. Od obrazka odchodzi obrazek, na którym kobieta miała żółte zęby.

Czy skaling boli? Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. W przypadku stosowania skalera poddziąsłowo możliwe jest uczucie dyskomfortu, dlatego stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe. Ponadto po polerowaniu może wystąpić nadwrażliwość. Aby ją zmniejszyć, nakłada się na zęby żel lub lakier z fluorem. W zależności od tego, jak duży jest kamień, zabieg może trwać od pół godziny do nawet 60 minut.

Warto również podkreślić, że usuwanie kamienia z zębów z wykorzystaniem ultradźwięków jest wykluczone u:

W tych przypadkach stosuje się skaling laserowy, ręczny lub chemiczny, w zależności od zaleceń medycznych.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena skalingu jest uzależniona przede wszystkim od wielkości kamienia nazębnego, zastosowanego znieczulenia i ewentualnych dodatkowych usług jak choćby fluoryzacja. Ile kosztuje usunięcie kamienia nazębnego w przypadku wykonywania tego zabiegu regularnie co 12 miesięcy? Koszt waha się od 150 do 200 zł.

W przypadku skalingu wykonywanego u dzieci należy się liczyć z nieco wyższą ceną, ponieważ zabieg trwa dłużej i wymaga większej precyzji.

Co można wyczytać z zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego w domu – czy jest możliwe?

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na kamień nazębny. Twardych i zwapniałych lub wapniejących złogów nie można bowiem usunąć samodzielnie. Niezbędne są do tego specjalne urządzenia i substancje odkażające, stosowane w gabinecie stomatologicznym.

Można się niekiedy spotkać z opinią o dużej skuteczności wody utlenionej na kamień nazębny. Metoda ta pomaga zwalczać bakteryjną płytkę nazębną, jednak jest całkowicie nieskuteczna przy zwalczaniu skrystalizowanego osadu.

Analogicznie rzecz się ma z wodorowęglanem sodu – poszukiwanie informacji na temat tego, jak usunąć kamień nazębny sodą ma sens tylko w odniesieniu do płytki bakteryjnej, lecz nie do wapniejących lub zwapniałych złogów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najskuteczniejszym sposobem walki z kamieniem nazębnym jest profilaktyka. Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej i coroczne kontrole w gabinecie stomatologicznym uchronią przed rozwojem zwapniałych złogów zarówno na dziąsłach, jak i pod nimi (w kieszonkach zębowych).

Podstawowym zaleceniem dentystycznym jest czyszczenie zębów szczoteczką i nicią dentystyczną.

Ważne jest również, by stosować pasty na kamień nazębny oraz płyny zapobiegające osadzaniu się płytki bakteryjnej na powierzchni szkliwa. To ona jest bowiem podstawą do rozwoju twardych struktur. Preparaty higieniczne powinny mieć ponadto w składzie pirofosforany, bifosforany sodu i sole cynku. Ich skuteczność jest wówczas zdecydowanie większa.

Kamień nazębny rozwija się również wolniej u osób, które regularnie żują gumę z dodatkiem witaminy C – kwas askorbinowy utrudnia rozwijanie się krystalicznych osadów.

 

Bibliografia:

  1. Paulina Mintzberg-Wachowicz, „Złogi nazębne” [w:] Asysta Dentystyczna, wyd. nr 4/2018.
  2. Tamara Pawlaczyk−Kamieńska, Maria Borysewicz−Lewicka, „Występowanie złogów nazębnych u 12-latków zamieszkujących środowisko wielkomiejskie”, Dental and Medical Problems, 2009/46.
  3. Tomasz Hildebrandt, Izabela Obersztyn, „Metody usuwania kamienia nazębnego” [w:] Stomatologia po dyplomie 2014/08.
  4. Marta Kusa-Podkańska, Monika Nastaj, Joanna Wysokińska-Miszczuk, „Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych” [w:] Gerontologia Polska tom 21, nr 1.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Kobiety

Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka

Szczoteczki do zębów

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska

Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ

Nakładki na zęby – czym są, kiedy stosować, jaki jest ich koszt?

Bonding zębów – na czym polega? Jakie są jego efekty?

Jama ustna – budowa i funkcje. Choroby jamy ustnej

Jak dobrze myć zęby? Duet szczotka i pasta nie stanowi nawet połowy sukcesu

Szczoteczki do zębów w kubku

Jaką ilość pasty do zębów wyciskać na szczoteczkę? Większość ludzi robi to źle

projektowanie uśmiechu

„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu

Kobieta u dentysty

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka

Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

USG ślinianek – co wykrywa, wskazania, jak wygląda?

Lek. dent. Małgorzata Olszewska o powszechnej akceptacji próchnicy. „Chore zęby to narażanie zdrowia, a nawet życia”

Ojciec podnosi na rękach syna

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Kobieta myje zęby

Szczoteczka soniczna – jak działa? Co to jest? Jak używać?

kobieta zaciska zęby w uśmiechu

Zaciskanie zębów – w nocy i w dzień. Objawy, leczenie

Mały chłopiec stoi na krzesełku przy umywalce, patrzy w lustro i myje zęby

Ksylitol dla dzieci. Pasta do zębów z ksylitolem czy z fluorem?

Dziecko w namiocie

Zęby dwoiste – jak wyglądają? Czy trzeba je leczyć?

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

„Osoby wysoko wrażliwe (WWO) wchłaniają nastroje ludzi dookoła, silniej przeżywają stres, mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru” – mówi dr psychologii Monika Baryła-Matejczuk

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku