Przejdź do treści

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta po szczepieniu
Minister zdrowia: dopuszczamy możliwość mieszania szczepionek na COVID-19
Nogi
„Noszenie szpilek nie jest dobre dla kobiecego zdrowia” – przestrzega Pani Fizjotrener
Ela Kowalska testuje Deep Focus from Plants /fot. archiwum prywatne
Deep Focus From Plants, czyli jak pobudziłam swój mózg
Menstruacja w podróży
„Masz okres i szukaj wiatru w polu”. Podróżniczka o dostępności tamponów i podpasek w polskich wsiach i miasteczkach
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku
Wyjechałaś na wakacje i musisz wziąć zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij o jednym ważnym obowiązku

Kamień nazębny nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Jeśli nie jest regularnie usuwany, doprowadza do paradontozy, a w skrajnych przypadkach – utraty zębów. Stosowanie się do zaleceń profilaktycznych i coroczne wizyty kontrole w gabinecie stomatologicznym mogą uchronić przed tym problemem, z którym boryka się ok. 70 proc. Polaków. Jak usunąć kamień z zęba? Czy domowe metody są skuteczne?

Przyczyny i konsekwencje powstawania kamienia na zębach

Kamień nazębny tworzą zwapniałe lub wapniejące złogi, które pokrywają powierzchnię zębów nadziąsłowo lub również poddziąsłowo. 70-90 proc. jego składu stanowią związki nieorganiczne takie jak fosforan. Pozostałe części są organiczne – białko, lipidy i węglowodany. Nawarstwianie się płytki bakteryjnej już po dwóch tygodniach przybiera postać twardej struktury. Dlatego tak ważne jest prawidłowe czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli kamień nie jest regularnie usuwany, wówczas wywołuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz doprowadza do stanów zapalnych dziąseł i rozwoju próchnicy.

Najczęstszą przyczyną powstawania złogów na zębach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także nadużywanie tytoniu oraz kawy. Wpływ na rozwój kamienia ma również lekceważenie profilaktyki stomatologicznej, która zaleca, by przynajmniej raz w roku usuwać płytkę bakteryjną, zanim ta przekształci się w zmineralizowane i twarde struktury, będące siedliskiem bakterii próchniczych. Pacjenci borykający się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej powinni natomiast odwiedzać gabinet dentystyczny nieco częściej, bo aż trzy do sześciu razy w ciągu roku.

dziewczyna z lodami

Jak usunąć kamień z zębów?

Ściąganie kamienia z zębów w gabinecie stomatologicznym każdorazowo jest poprzedzone diagnostyką, która umożliwia określenia stopnia zaawansowania skystyalizowanego osadu. Struktury nadziąsłowe oceniane są wizualnie oraz w czasie zgłębnikowania z wykorzystaniem unitu i lupy. Natomiast zbadanie kamienia poddziąsłowego wymaga zastosowania sondy periodontologicznej, urządzenia fluorescencyjnego lub wykorzystującego technologię LED. Niekiedy wykonuje się także zdjęcie radiologiczne i wewnątrzustne albo przeprowadza badanie endoskopowe. Dopiero po ocenie stanu uzębienia możliwe jest oczyszczenie ich powierzchni z kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Czyszczenie kamienia nazębnego przeprowadzane jest współcześnie metodą skalingu z użyciem bezpiecznych dla szkliwa ultradźwięków i płukanki, zapobiegającej zakażeniu.

Do wykruszenia twardych struktur z kieszonek zębowych do głębokości około czterech milimetrów stosuje się specjalne urządzenie do usuwania kamienia nazębnego nazywane kiretem (ręcznym lub ultradźwiękowym). Po wyeliminowaniu kamienia powierzchnia zęba zwykle jest nierówna i szorstka. Z tej przyczyny konieczne jest wykonanie polerowania przy pomocy kątnicy, pilniczków diamentowych lub wolframowych oraz pasty polerskiej. Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na czyszczeniu trudno dostępnych miejsc przy pomocy środka czyszczącego aplikowanego pod ciśnieniem przez specjalne urządzenie zwane potocznie piaskarką.

Twarz kobiety z białymi zębami. Od obrazka odchodzi obrazek, na którym kobieta miała żółte zęby.

Czy skaling boli? Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. W przypadku stosowania skalera poddziąsłowo możliwe jest uczucie dyskomfortu, dlatego stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe. Ponadto po polerowaniu może wystąpić nadwrażliwość. Aby ją zmniejszyć, nakłada się na zęby żel lub lakier z fluorem. W zależności od tego, jak duży jest kamień, zabieg może trwać od pół godziny do nawet 60 minut.

Warto również podkreślić, że usuwanie kamienia z zębów z wykorzystaniem ultradźwięków jest wykluczone u:

W tych przypadkach stosuje się skaling laserowy, ręczny lub chemiczny, w zależności od zaleceń medycznych.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena skalingu jest uzależniona przede wszystkim od wielkości kamienia nazębnego, zastosowanego znieczulenia i ewentualnych dodatkowych usług jak choćby fluoryzacja. Ile kosztuje usunięcie kamienia nazębnego w przypadku wykonywania tego zabiegu regularnie co 12 miesięcy? Koszt waha się od 150 do 200 zł.

W przypadku skalingu wykonywanego u dzieci należy się liczyć z nieco wyższą ceną, ponieważ zabieg trwa dłużej i wymaga większej precyzji.

Co można wyczytać z zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego w domu – czy jest możliwe?

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na kamień nazębny. Twardych i zwapniałych lub wapniejących złogów nie można bowiem usunąć samodzielnie. Niezbędne są do tego specjalne urządzenia i substancje odkażające, stosowane w gabinecie stomatologicznym.

Można się niekiedy spotkać z opinią o dużej skuteczności wody utlenionej na kamień nazębny. Metoda ta pomaga zwalczać bakteryjną płytkę nazębną, jednak jest całkowicie nieskuteczna przy zwalczaniu skrystalizowanego osadu.

Analogicznie rzecz się ma z wodorowęglanem sodu – poszukiwanie informacji na temat tego, jak usunąć kamień nazębny sodą ma sens tylko w odniesieniu do płytki bakteryjnej, lecz nie do wapniejących lub zwapniałych złogów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najskuteczniejszym sposobem walki z kamieniem nazębnym jest profilaktyka. Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej i coroczne kontrole w gabinecie stomatologicznym uchronią przed rozwojem zwapniałych złogów zarówno na dziąsłach, jak i pod nimi (w kieszonkach zębowych).

Podstawowym zaleceniem dentystycznym jest czyszczenie zębów szczoteczką i nicią dentystyczną.

Ważne jest również, by stosować pasty na kamień nazębny oraz płyny zapobiegające osadzaniu się płytki bakteryjnej na powierzchni szkliwa. To ona jest bowiem podstawą do rozwoju twardych struktur. Preparaty higieniczne powinny mieć ponadto w składzie pirofosforany, bifosforany sodu i sole cynku. Ich skuteczność jest wówczas zdecydowanie większa.

Kamień nazębny rozwija się również wolniej u osób, które regularnie żują gumę z dodatkiem witaminy C – kwas askorbinowy utrudnia rozwijanie się krystalicznych osadów.

 

Bibliografia:

  1. Paulina Mintzberg-Wachowicz, „Złogi nazębne” [w:] Asysta Dentystyczna, wyd. nr 4/2018.
  2. Tamara Pawlaczyk−Kamieńska, Maria Borysewicz−Lewicka, „Występowanie złogów nazębnych u 12-latków zamieszkujących środowisko wielkomiejskie”, Dental and Medical Problems, 2009/46.
  3. Tomasz Hildebrandt, Izabela Obersztyn, „Metody usuwania kamienia nazębnego” [w:] Stomatologia po dyplomie 2014/08.
  4. Marta Kusa-Podkańska, Monika Nastaj, Joanna Wysokińska-Miszczuk, „Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych” [w:] Gerontologia Polska tom 21, nr 1.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

„Nieleczona próchnica może prowadzić do zawału serca” – mówi lek. dent. Joanna Jaklińska

Proteza szkieletowa – cena, rodzaje, refundacja NFZ

Nakładki na zęby – czym są, kiedy stosować, jaki jest ich koszt?

Bonding zębów – na czym polega? Jakie są jego efekty?

Jama ustna – budowa i funkcje. Choroby jamy ustnej

Jak dobrze myć zęby? Duet szczotka i pasta nie stanowi nawet połowy sukcesu

Szczoteczki do zębów w kubku

Jaką ilość pasty do zębów wyciskać na szczoteczkę? Większość ludzi robi to źle

projektowanie uśmiechu

„Od razu zauważam, gdy ktoś ma problem, bo mówi czy uśmiecha się, przekręcając głowę w bok, lub zasłania usta dłonią”. Lek. dent. Marcin Krupiński o projektowaniu uśmiechu

Kobieta u dentysty

Dlaczego ząb po leczeniu kanałowym boli? Wyjaśnia stomatolożka

Nowotwory jamy ustnej – przyczyny, objawy, leczenie

Odynofagia – objawy towarzyszące, przyczyny, badania, leczenie

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

USG ślinianek – co wykrywa, wskazania, jak wygląda?

Lek. dent. Małgorzata Olszewska o powszechnej akceptacji próchnicy. „Chore zęby to narażanie zdrowia, a nawet życia”

Ojciec podnosi na rękach syna

Dentystka o karmieniu dziecka w nocy: najmocniejsze zęby tego nie wytrzymają

Roczne dzieck śmieje się

Próchnica wczesnego dzieciństwa – jakie są przyczyny jej powstania i jak ją leczyć? Wyjaśnia stomatolog

Kobieta myje zęby

Szczoteczka soniczna – jak działa? Co to jest? Jak używać?

kobieta zaciska zęby w uśmiechu

Zaciskanie zębów – w nocy i w dzień. Objawy, leczenie

Mały chłopiec stoi na krzesełku przy umywalce, patrzy w lustro i myje zęby

Ksylitol dla dzieci. Pasta do zębów z ksylitolem czy z fluorem?

Dziecko w namiocie

Zęby dwoiste – jak wyglądają? Czy trzeba je leczyć?

pasta do zębów

Fluor – właściwości, źródła, niedobór i szkodliwość fluoru

Pasty wybielające do zębów

Pasty wybielające do zębów. Jak najlepiej wybielić zęby?

Ząbkowanie / istock

„Ząbkowanie to przekleństwo, ale i konieczność” – pisze lek. dent. Michał Kaczmarek. Co warto wiedzieć?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

matka z dorosłą córką

„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Bąbel po oparzeniu - dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Bąbel po oparzeniu – dowiedz się, jak leczyć pęcherze

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

żyły na nogach

Zapalenie żył – jakie objawy wskazują na stan zapalny w żyłach powierzchownych i głębokich?