Przejdź do treści

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu

Usuwanie kamienia nazębnego – przebieg i cena zabiegu Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Kamień nazębny nie jest wyłącznie problemem natury estetycznej. Jeśli nie jest regularnie usuwany, doprowadza do paradontozy, a w skrajnych przypadkach – utraty zębów. Stosowanie się do zaleceń profilaktycznych i coroczne wizyty kontrole w gabinecie stomatologicznym mogą uchronić przed tym problemem, z którym boryka się ok. 70 proc. Polaków. Jak usunąć kamień z zęba? Czy domowe metody są skuteczne?

Przyczyny i konsekwencje powstawania kamienia na zębach

Kamień nazębny tworzą zwapniałe lub wapniejące złogi, które pokrywają powierzchnię zębów nadziąsłowo lub również poddziąsłowo. 70-90 proc. jego składu stanowią związki nieorganiczne takie jak fosforan. Pozostałe części są organiczne – białko, lipidy i węglowodany. Nawarstwianie się płytki bakteryjnej już po dwóch tygodniach przybiera postać twardej struktury. Dlatego tak ważne jest prawidłowe czyszczenie zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli kamień nie jest regularnie usuwany, wówczas wywołuje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz doprowadza do stanów zapalnych dziąseł i rozwoju próchnicy.

Najczęstszą przyczyną powstawania złogów na zębach jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, a także nadużywanie tytoniu oraz kawy. Wpływ na rozwój kamienia ma również lekceważenie profilaktyki stomatologicznej, która zaleca, by przynajmniej raz w roku usuwać płytkę bakteryjną, zanim ta przekształci się w zmineralizowane i twarde struktury, będące siedliskiem bakterii próchniczych. Pacjenci borykający się ze stanami zapalnymi w obrębie jamy ustnej powinni natomiast odwiedzać gabinet dentystyczny nieco częściej, bo aż trzy do sześciu razy w ciągu roku.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

dziewczyna z lodami

Jak usunąć kamień z zębów?

Ściąganie kamienia z zębów w gabinecie stomatologicznym każdorazowo jest poprzedzone diagnostyką, która umożliwia określenia stopnia zaawansowania skystyalizowanego osadu. Struktury nadziąsłowe oceniane są wizualnie oraz w czasie zgłębnikowania z wykorzystaniem unitu i lupy. Natomiast zbadanie kamienia poddziąsłowego wymaga zastosowania sondy periodontologicznej, urządzenia fluorescencyjnego lub wykorzystującego technologię LED. Niekiedy wykonuje się także zdjęcie radiologiczne i wewnątrzustne albo przeprowadza badanie endoskopowe. Dopiero po ocenie stanu uzębienia możliwe jest oczyszczenie ich powierzchni z kamienia nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Czyszczenie kamienia nazębnego przeprowadzane jest współcześnie metodą skalingu z użyciem bezpiecznych dla szkliwa ultradźwięków i płukanki, zapobiegającej zakażeniu.

Do wykruszenia twardych struktur z kieszonek zębowych do głębokości około czterech milimetrów stosuje się specjalne urządzenie do usuwania kamienia nazębnego nazywane kiretem (ręcznym lub ultradźwiękowym). Po wyeliminowaniu kamienia powierzchnia zęba zwykle jest nierówna i szorstka. Z tej przyczyny konieczne jest wykonanie polerowania przy pomocy kątnicy, pilniczków diamentowych lub wolframowych oraz pasty polerskiej. Uzupełnieniem skalingu jest piaskowanie zębów. Zabieg ten polega na czyszczeniu trudno dostępnych miejsc przy pomocy środka czyszczącego aplikowanego pod ciśnieniem przez specjalne urządzenie zwane potocznie piaskarką.

Twarz kobiety z białymi zębami. Od obrazka odchodzi obrazek, na którym kobieta miała żółte zęby.

Czy skaling boli? Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. W przypadku stosowania skalera poddziąsłowo możliwe jest uczucie dyskomfortu, dlatego stosuje się wówczas znieczulenie miejscowe. Ponadto po polerowaniu może wystąpić nadwrażliwość. Aby ją zmniejszyć, nakłada się na zęby żel lub lakier z fluorem. W zależności od tego, jak duży jest kamień, zabieg może trwać od pół godziny do nawet 60 minut.

Warto również podkreślić, że usuwanie kamienia z zębów z wykorzystaniem ultradźwięków jest wykluczone u:

W tych przypadkach stosuje się skaling laserowy, ręczny lub chemiczny, w zależności od zaleceń medycznych.

Usuwanie kamienia nazębnego – cena

Cena skalingu jest uzależniona przede wszystkim od wielkości kamienia nazębnego, zastosowanego znieczulenia i ewentualnych dodatkowych usług jak choćby fluoryzacja. Ile kosztuje usunięcie kamienia nazębnego w przypadku wykonywania tego zabiegu regularnie co 12 miesięcy? Koszt waha się od 150 do 200 zł.

W przypadku skalingu wykonywanego u dzieci należy się liczyć z nieco wyższą ceną, ponieważ zabieg trwa dłużej i wymaga większej precyzji.

Co można wyczytać z zębów?

Usuwanie kamienia nazębnego w domu – czy jest możliwe?

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na kamień nazębny. Twardych i zwapniałych lub wapniejących złogów nie można bowiem usunąć samodzielnie. Niezbędne są do tego specjalne urządzenia i substancje odkażające, stosowane w gabinecie stomatologicznym.

Można się niekiedy spotkać z opinią o dużej skuteczności wody utlenionej na kamień nazębny. Metoda ta pomaga zwalczać bakteryjną płytkę nazębną, jednak jest całkowicie nieskuteczna przy zwalczaniu skrystalizowanego osadu.

Analogicznie rzecz się ma z wodorowęglanem sodu – poszukiwanie informacji na temat tego, jak usunąć kamień nazębny sodą ma sens tylko w odniesieniu do płytki bakteryjnej, lecz nie do wapniejących lub zwapniałych złogów.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najskuteczniejszym sposobem walki z kamieniem nazębnym jest profilaktyka. Prawidłowe czyszczenie jamy ustnej i coroczne kontrole w gabinecie stomatologicznym uchronią przed rozwojem zwapniałych złogów zarówno na dziąsłach, jak i pod nimi (w kieszonkach zębowych).

Podstawowym zaleceniem dentystycznym jest czyszczenie zębów szczoteczką i nicią dentystyczną.

Ważne jest również, by stosować pasty na kamień nazębny oraz płyny zapobiegające osadzaniu się płytki bakteryjnej na powierzchni szkliwa. To ona jest bowiem podstawą do rozwoju twardych struktur. Preparaty higieniczne powinny mieć ponadto w składzie pirofosforany, bifosforany sodu i sole cynku. Ich skuteczność jest wówczas zdecydowanie większa.

Kamień nazębny rozwija się również wolniej u osób, które regularnie żują gumę z dodatkiem witaminy C – kwas askorbinowy utrudnia rozwijanie się krystalicznych osadów.

 

Bibliografia:

  1. Paulina Mintzberg-Wachowicz, „Złogi nazębne” [w:] Asysta Dentystyczna, wyd. nr 4/2018.
  2. Tamara Pawlaczyk−Kamieńska, Maria Borysewicz−Lewicka, „Występowanie złogów nazębnych u 12-latków zamieszkujących środowisko wielkomiejskie”, Dental and Medical Problems, 2009/46.
  3. Tomasz Hildebrandt, Izabela Obersztyn, „Metody usuwania kamienia nazębnego” [w:] Stomatologia po dyplomie 2014/08.
  4. Marta Kusa-Podkańska, Monika Nastaj, Joanna Wysokińska-Miszczuk, „Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych” [w:] Gerontologia Polska tom 21, nr 1.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Opryszczka na języku – jak wygląda i jak się jej pozbyć? Domowy sposób na opryszczkę

„Podstawową różnicą pomiędzy mną a stomatologiem jest to, że stomatolodzy wsadzają wiertarki do buzi, a ja tylko palce” – o fizjoterapii stomatologicznej mówi Karolina Mrozińska

"Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat". Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

„Cała medycyna nieziemsko się rozwija, nie warto opierać się na doświadczeniach sprzed lat”. Aga Szuścik o tym, że nasze myślenie o leczeniu jest często nieaktualne

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Narkoza - co warto o niej wiedzieć? / istock

Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać

Kobieta leży w łóżku

Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu / mat. pras.

Clear Aligner – od skanu 3D do pięknego uśmiechu

Cefalometria – co to jest, wskazania, przeciwskazania, cena

Kiretaż dziąseł – jak przebiega oczyszczanie kieszonek dziąsłowych?

Dentystka obawiała się, że otyła kobieta popsuje jej fotel. „Nikt mnie tak nigdy nie potraktował”- mówi zszokowana pacjentka

Trzecie zęby zamiast implantów? Polscy naukowcy na dobrej drodze do zaskakującego odkrycia /fot. Pexels

Trzecie zęby zamiast implantów? Polscy naukowcy na dobrej drodze do zaskakującego odkrycia

Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek?

Uzębienie – ile zębów ma człowiek? Kiedy wychodzą zęby?

Zębina – budowa, rodzaje. Zapalenie miazgi i nadwrażliwość zębów

Choroby przyzębia – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Leczenie stomatologiczne / pexels

Jakiego leczenia lepiej unikać? Wyjaśnia Anna Kuśnierczak, czyli „Stomatolog Dobra Rada”

Choroby tarczycy a stan zębów / pexels

Masz wysokie przeciwciała przy chorobach tarczycy? Sprawdź stan swoich zębów!

Płytka nazębna, uśmiechnięta kobieta

Płytka nazębna – co to jest, jak powstaje i jak ją usunąć

Hipoplazja szkliwa

Hipoplazja szkliwa – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

dziewczyna leżąca na trawie

Po czym lepiej nie myć zębów i dlaczego? Lista problematycznych produktów

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

W czasie miesiączki nie można usuwać zębów? Anna Kuśnierczak obala mity związane ze stomatologią

Kobiety

Latem częściej sięgasz po kieliszek prosecco? „Przyczynia się to do nadwrażliwości, rozpuszczania szkliwa, a potem jego ścierania” – ostrzega stomatolożka

Szczoteczki do zębów

„Mama Dentystka”: prawie 4 miliony Polaków nie myje zębów, 800 tys. w ogóle nie ma w swojej łazience szczoteczki

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom - ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Uważaj na ilość octu jabłkowego w twojej diecie. Może zaszkodzić zębom – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×