Z jakimi problemami i kiedy wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego powinna być wpisana w kalendarz każdej kobiety. Dzięki temu można uniknąć wielu schorzeń. Kiedy i z jakimi problemami najlepiej zgłosić się na wizytę? Wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener.
Zapisz się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego
Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego nie jest bolesna. Badanie dna miednicy u specjalisty odbywa się przez pochwę. Podobnie jak w gabinecie ginekologa. Wiele kobiet jednak obawia się wizyty lub nie wie, co je czeka.
Kiedy najlepszy czas na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Czy można przyjść za wcześnie lub za późno? Pytania pojawiają się stale, więc czas wiedzę usystematyzować – wyjaśnia Pani Fizjotrener w swoim wpisie.
Kiedy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
W trakcie wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny bada mięśnie dna miednicy, które w organizmie kobiety pełnią bardzo ważną rolę. Mięśnie te zostają osłabione szczególnie w czasie ciąży i porodu, ale ich nadwyrężeniu sprzyja także wielogodzinne siedzenie za biurkiem czy zbyt obciążające ćwiczenia na siłowni. Skutkuje to wieloma konsekwencjami. Kiedy więc udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Z jakimi problemami zgłaszamy się do takiego specjalisty?
- Z nietrzymaniem moczu/gazów/stolca,
- Z rozejściem mięśni prostych brzucha,
- Z bólami w obrębie miednicy, kręgosłupa, podbrzusza, kości guzicznej, spojenia łonowego,
- Z bolesnymi miesiączkami i endometriozą,
- Z bólem podczas stosunków oraz z vulvodynią, vestibulodynią, pochwicą,
- Z bliznami: po cesarskim cięciu, epizjotomii, laparoskopii, operacjach w obrębie jamy brzucha,
- W celu przygotowania do porodu,
- Profilaktycznie i zawsze po porodzie, szczególnie przed powrotem do aktywności fizycznej – wymienia Włodarczyk.
Kiedy przyjść do fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?
Na wizytę powinny zapisać się w szczególności kobiety, których mięśnie dna miednicy zostały osłabione przez ciążę oraz poród. W jakim czasie po porodzie można przyjść na badanie?
Kiedy przyjść po porodzie?
- Najlepiej po połogu, po 6 tygodniu i po wizycie u ginekologa,
- Możesz przyjść już w okolicach 2-3 tygodnia i wcale nie będzie za wcześnie, jeśli niepokoi cię zbyt duże rozejście mięśni brzucha, blizny goją się źle, pojawił się duży obrzęk lub krwiak, gdy jakikolwiek ból jest dla ciebie nie do zniesienia – przyjdź szybko po pomoc.
- Na wizytę nie jest nigdy za późno, nasze ciało jest zaprogramowane na samoregenerację, wiele zmian wycofa się samo, są sytuacje gdy jednak problem się pogłębi, wiec jeśli czujesz się niepewnie, czujesz dyskomfort to z wizytą nie zwlekaj, w tym przypadku czas będzie działał na twoją niekorzyść
– wyjaśnia ekspertka.
Pani Fizjotrener
Gosia Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną kobiet, która w szczególności zajmuje się terapią rozejścia mięśnia prostego brzucha, terapią blizn i terapią dna miednicy. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych fizjoterapeutek w sieci. Obecnie jej profil na Instagramie obserwuje prawie 58 tys. osób. Gosia Włodarczyk nie boi się poruszać trudnych tematów i takich, które są uważane za tabu.
RozwińPolecamy
Ból głowy od kręgosłupa szyjnego to powszechny problem XXI wieku
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
Czym grozi atonia macicy i kiedy najczęściej się pojawia?
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
się ten artykuł?