Przejdź do treści

Zapalenie krtani – objawy ostrego i przewlekłego zapalenia krtani

Lekarka bada kobietę, która ma objawy zapalenia krtani
Fot. Alexander Raths / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
10 rzeczy, które możesz zrobić, aby łatwiej osiągnąć orgazm
Orgazm? Proszę bardzo! Poznaj 10 sposobów, aby łatwiej go osiągnąć
zakochana para
„Nieszczerość tylko pozornie oszczędza komuś przykrości. W rzeczywistości dostarcza jej w nadmiarze, ale z opóźnionym zapłonem”. O szczerości w relacjach rozmawiamy z psycholog Katarzyną Łapińską
Desery
Szefowie kuchni kontra rak piersi. Pink Pudding Challenge promuje zdrowe jedzenie i zapobiega nowotworom
młoda kobieta w czarnych ciuchach stoi na scenie podczas konferencji tedx
„Rak szyjki macicy jest winą chorej” – mocne słowa artystki, której choroba zmieniła życie
„Cała prawda o programie SZMATA 4+” – obrzydliwy mem, który uderza we wszystkie matki

Zapalenie krtani u dzieci może dawać objawy o różnym nasileniu. Od łagodnych objawów w postaci chrypki, bólu gardła, aż po ciężkie objawy jak świst wdechowy czy duszność i sinica. Taki ciężki przebieg ma miejsce częściej u niemowląt niż u starszych dzieci.

Zapalenie krtani może mieć przebieg ostry, kiedy objawy utrzymują się poniżej 3 tygodni, jak i przebieg przewlekły, gdy objawy trwają dłużej niż 3 tygodnie. Zapalenie obejmuje fałdy głosowe, jak i tkanki otaczające.

Co powoduje objawy zapalenia krtani

Za objawy zapalenia krtani odpowiedzialnych jest kilka czynników. Przede wszystkim obejmują one palenie papierosów, nadużycie głosu, a także patogeny jak wirusy czy bakterie. Przyczyną uporczywych, przewlekłych objawów zapalenia krtani są również refluks żołądkowo-przełykowy, kiedy kwaśna treść z żołądka dostaje się do delikatnych dróg oddechowych, uszkadzając je. Można również spotkać się z przewlekłym zapaleniem krtani na tle ziarniniakowatości naczyń Wegenera, choć jest to rzadkie schorzenie. Częściej może się zdarzyć, że ostre objawy zapalenia krtani przejdą w stan przewlekły. U dzieci objawy zapalenia krtani mogą wynikać z patologicznego przerostu migdałka gardłowego i upośledzenia oddychania przez nos. Krtań może ulec uszkodzeniu również na skutek działań medycznych jak intubacja, czy stosowanie wziewnych leków na bazie glikokortykosteroidów.

Objawy zapalenia krtani

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może rozwinąć się zapalenie krtani. Natomiast im młodszy wiek, tym potencjalnie cięższy przebieg choroby. Szczególnie niebezpieczne bywa zapalenie krtani u niemowląt, które może mieć cięższy przebieg niż u dorosłych.

Objawy zapalenia krtani mogą być różne, w zależności od ich przyczyny. Jeśli przyczyną są nadwyrężanie głosu czy palenie papierosów, objawy ograniczają się do upośledzenia czynności narządu głosu, jakim jest krtań. Mowa jest zachrypiała, utrudniona. Niejednokrotnie pojawia się ból przy mówieniu. Ponadto objawy obejmują także kaszel, zaburzenia połykania, zaburzenia oddychania, uogólnione złe samopoczucie, jak również gorączkę w przypadku zakażenia.

Rzadko zdarza się, by zapalenie krtani było niebezpieczne. Choć oczywiście może się to zdarzyć. Dotyczy to przede wszystkich małych dzieci, niemowląt i noworodków z podgłośniowym zapaleniem krtani. U dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani może pojawić się świst wdechowy, szczekający kaszel i duszność. Przy ciężkim przebiegu choroby mogą pojawić się nasilona duszność, nadmierna praca dodatkowych mięśni oddechowych, zaburzenia świadomości, sinica obwodowa.

Zobacz także

Co robić, gdy pojawiają się objawy zapalenia krtani?

Przebieg zapalenia krtani jest zazwyczaj łagodny. W pierwszej kolejności konieczne jest oszczędzanie głosu. U dzieci konieczne jest ograniczenie negatywnych emocji, gdyż głośny płacz i nadwyrężanie strun głosowych może przyczynić się do nasilenia obrzęku i duszności. W domowych warunkach, w razie nasilonej duszności, można pooddychać gorącą parą wodną (ostrożnie, by nie ulec poparzeniu) czy zimnym suchym powietrzem. Takie działania nie zostały nigdy potwierdzone badaniami klinicznymi i w razie nasilonej duszności nie powinny wydłużyć czasu konsultacji lekarskiej.

Badanie lekarskie również powinno być przeprowadzane w taki sposób, by dziecko nie miało nasilonych emocji. Rozpoznanie lekarz opiera o badanie kliniczne dziecka. Ten stan nie wymaga dodatkowych badań, chyba że u dziecka dochodzi do zasinienia obwodowych części ciała, znacznej duszności i pracy dodatkowych mięśni oddechowych. Tylko w ciężkich przypadkach, szczególnie u niemowląt i małych dzieci bywa konieczna hospitalizacja. W łagodnych postaciach bazuje się na podawaniu wziewnie glikokortykosteroidów. Konieczne jest właściwe nawodnienie dziecka.

Najczęstszą przyczyną infekcji krtani są wirusy. Nie jest wskazane więc podawanie antybiotyków. Objawy choroby najczęściej ustają w ciągu 48 godzin. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwgorączkowych w sytuacji pojawienia się gorączki, jednak działają one również przeciwbólowo, co przynosi ulgę w przypadku bólu gardła. Ponadto zarówno u dzieci, jak i u dorosłych doskonale sprawdzą się nebulizacje (inhalacje) z glikokortykosteroidami czy po prostu kwasem hialuronowym zmniejszającym podrażnienie błon śluzowych i działającym łagodząco w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Zobacz także: Zapalenie krtani leczenie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Lekarka w okularach robi badanie okulistyczne pacjentce w krótkich włosach

Bielmo na oku – przyczyny, objawy i leczenie zmętnienia rogówki. Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Tabletki na drewnianej dużej łyżce

Neuroleptyki – wskazania, rodzaje oraz działanie leków przeciwpsychotycznych. Jakie zaburzenia się nimi leczy?

Olulista wykonuje pacjentce badanie okulistyczne

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Lekarz pokazuje mężczyźnie zdjęcie rentgenowskie kręgoslupa

Zwyrodnienie kręgosłupa – obraz choroby, przyczyny i leczenie. Jakimi ćwiczeniami można spowolnić rozwój choroby?

Wykrzywione dłonie starszej kobiety

Jak wygląda choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli osteoartroza wielostawowa, gonartroza, koksartroza i inne

Kobieta w szarej bluzce leży na łóżku z termoforem

Jaka jest przyczyna tworzenia się skrzepów podczas okresu i o czym to świadczy? Czy okres ze skrzepami jest groźny?

Kobieta stoi przed lustrem i trzyma się jedną ręką za skroń, a drugą pod okiem

Neuropatia obwodowa – jakie są jej przyczyny i objawy? Leczenie obwodowych bólów neuropatycznych

Lekarka oglądająca zdjęcie roentgenowskie płuc.

Co to jest niedodma płuc? Objawy, diagnostyka obrazowa, leczenie. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia

oko kobiety wpisane w różne algorytmy

Irydologia, czyli czytanie zdrowia z oczu. Na czym polega ta metoda i gdzie wykonać takie badanie?

Kobieta cierpiąca na otosklerozę podczas badania laryngologicznego.

Otoskleroza – leczenie operacyjne i zachowawcze, objawy choroby

Kobieta odczuwająca szum w głowie trzyma się za skronie.

Co oznacza ciągły szum w głowie? Przyczyny i postępowanie lecznicze

Dwóch lekarzy za pomocą przyrządów chirurgicznych wykonuje operację

Osteotomia – w czym kryje się sekret zabiegu chirurgicznego? Jakie są wskazania do rekonstrukcji kości i stawów?