Przejdź do treści

Zapalenie krtani – objawy ostrego i przewlekłego zapalenia krtani

Lekarka bada kobietę, która ma objawy zapalenia krtani
Fot. Alexander Raths / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?
Zimnem czy ciepłem – jak pokonać częste dolegliwości?
Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!
kot w kuchni
10 rzeczy, których lepiej pozbyć się z kuchni
Zerwij z „Czy zasługuję?” i ciesz się życiem. Jesteś tego warta!

Zapalenie krtani u dzieci może dawać objawy o różnym nasileniu. Od łagodnych objawów w postaci chrypki, bólu gardła, aż po ciężkie objawy jak świst wdechowy czy duszność i sinica. Taki ciężki przebieg ma miejsce częściej u niemowląt niż u starszych dzieci.

Zapalenie krtani może mieć przebieg ostry, kiedy objawy utrzymują się poniżej 3 tygodni, jak i przebieg przewlekły, gdy objawy trwają dłużej niż 3 tygodnie. Zapalenie obejmuje fałdy głosowe, jak i tkanki otaczające.

Co powoduje objawy zapalenia krtani

Za objawy zapalenia krtani odpowiedzialnych jest kilka czynników. Przede wszystkim obejmują one palenie papierosów, nadużycie głosu, a także patogeny jak wirusy czy bakterie. Przyczyną uporczywych, przewlekłych objawów zapalenia krtani są również refluks żołądkowo-przełykowy, kiedy kwaśna treść z żołądka dostaje się do delikatnych dróg oddechowych, uszkadzając je. Można również spotkać się z przewlekłym zapaleniem krtani na tle ziarniniakowatości naczyń Wegenera, choć jest to rzadkie schorzenie. Częściej może się zdarzyć, że ostre objawy zapalenia krtani przejdą w stan przewlekły. U dzieci objawy zapalenia krtani mogą wynikać z patologicznego przerostu migdałka gardłowego i upośledzenia oddychania przez nos. Krtań może ulec uszkodzeniu również na skutek działań medycznych jak intubacja, czy stosowanie wziewnych leków na bazie glikokortykosteroidów.

Objawy zapalenia krtani

Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych może rozwinąć się zapalenie krtani. Natomiast im młodszy wiek, tym potencjalnie cięższy przebieg choroby. Szczególnie niebezpieczne bywa zapalenie krtani u niemowląt, które może mieć cięższy przebieg niż u dorosłych.

Objawy zapalenia krtani mogą być różne, w zależności od ich przyczyny. Jeśli przyczyną są nadwyrężanie głosu czy palenie papierosów, objawy ograniczają się do upośledzenia czynności narządu głosu, jakim jest krtań. Mowa jest zachrypiała, utrudniona. Niejednokrotnie pojawia się ból przy mówieniu. Ponadto objawy obejmują także kaszel, zaburzenia połykania, zaburzenia oddychania, uogólnione złe samopoczucie, jak również gorączkę w przypadku zakażenia.

Rzadko zdarza się, by zapalenie krtani było niebezpieczne. Choć oczywiście może się to zdarzyć. Dotyczy to przede wszystkich małych dzieci, niemowląt i noworodków z podgłośniowym zapaleniem krtani. U dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani może pojawić się świst wdechowy, szczekający kaszel i duszność. Przy ciężkim przebiegu choroby mogą pojawić się nasilona duszność, nadmierna praca dodatkowych mięśni oddechowych, zaburzenia świadomości, sinica obwodowa.

Zobacz także

Co robić, gdy pojawiają się objawy zapalenia krtani?

Przebieg zapalenia krtani jest zazwyczaj łagodny. W pierwszej kolejności konieczne jest oszczędzanie głosu. U dzieci konieczne jest ograniczenie negatywnych emocji, gdyż głośny płacz i nadwyrężanie strun głosowych może przyczynić się do nasilenia obrzęku i duszności. W domowych warunkach, w razie nasilonej duszności, można pooddychać gorącą parą wodną (ostrożnie, by nie ulec poparzeniu) czy zimnym suchym powietrzem. Takie działania nie zostały nigdy potwierdzone badaniami klinicznymi i w razie nasilonej duszności nie powinny wydłużyć czasu konsultacji lekarskiej.

Badanie lekarskie również powinno być przeprowadzane w taki sposób, by dziecko nie miało nasilonych emocji. Rozpoznanie lekarz opiera o badanie kliniczne dziecka. Ten stan nie wymaga dodatkowych badań, chyba że u dziecka dochodzi do zasinienia obwodowych części ciała, znacznej duszności i pracy dodatkowych mięśni oddechowych. Tylko w ciężkich przypadkach, szczególnie u niemowląt i małych dzieci bywa konieczna hospitalizacja. W łagodnych postaciach bazuje się na podawaniu wziewnie glikokortykosteroidów. Konieczne jest właściwe nawodnienie dziecka.

Najczęstszą przyczyną infekcji krtani są wirusy. Nie jest wskazane więc podawanie antybiotyków. Objawy choroby najczęściej ustają w ciągu 48 godzin. Leczenie objawowe polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwgorączkowych w sytuacji pojawienia się gorączki, jednak działają one również przeciwbólowo, co przynosi ulgę w przypadku bólu gardła. Ponadto zarówno u dzieci, jak i u dorosłych doskonale sprawdzą się nebulizacje (inhalacje) z glikokortykosteroidami czy po prostu kwasem hialuronowym zmniejszającym podrażnienie błon śluzowych i działającym łagodząco w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Zobacz także: Zapalenie krtani leczenie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi dietetyczka Agnieszka Pająk

„Zdarzyło mi się już dyskutować z 14-latką o tym, czy seks analny jest wystarczającym zabezpieczeniem przed ciążą” – mówi Milena Maria Sęp, lekarz rezydent ginekologii i położnictwa

„W Chinach medycyna chińska przygotowuje przyszłych rodziców już rok przed planowaną ciążą. Dzięki temu depresja poporodowa nie zdarza się tam często” – mówi Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

Zainteresują cię również:

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

pexels.com

Groźne interakcje leków z jedzeniem. Znasz je?

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

Dlaczego nie warto się przejadać? I nie chodzi o kilogramy!

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Nie możesz sobie poradzić z nieświeżym oddechem? Poznaj możliwe przyczyny tej dolegliwości

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Zgaga – jak jej uniknąć? Poznaj kilka sposobów

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii

Pływające bakterie na odporność

Co to jest immunologia i jakie są jej rodzaje? Badania immunologiczne w diagnostyce