Przejdź do treści

Został ci krem przeciwsłoneczny z ubiegłego lata? Lepiej go wyrzuć – apeluje dermatolog

Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego. Na zdjęciu kobieta z kapeluszem na głowie.
Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego, żeby nie narazić się na oparzenia słoneczne, wysypkę i raka skóry/ fot. Jon Ly/ Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie smaruj się kremem z filtrem, którego używasz od zeszłego lata” – apeluje dermatolog Eckhard Breitbart. Ekspert wyjaśnia, że stosowanie starego produktu grozi wysypką skórną, swędzeniem, poparzeniem słonecznym oraz zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry.

Wyrzuć stary krem przeciwsłoneczny

„Nie smaruj się kremem z filtrem, którego używasz od zeszłego lata” – apeluje prof. Eckhard Breitbart, niemiecki dermatolog. Nawet jeśli została nam większość tubki, należy kupić nowy kosmetyk, a stary powinien wylądować w koszu. Dermatolog tłumaczy, że przechowywany zbyt długo balsam może być szkodliwy dla skóry oraz traci swoje funkcje ochronne. Jak wyjaśnia w rozmowie z „Berliner Kurier”, w otwartym kremie dochodzi do utlenienia, przez co składniki zmieniają swoje właściwości. Jeśli użyjemy takiego produktu, narazimy się nie tylko na poważne poparzenia słoneczne, wysypkę czy swędzenie skóry. Zgodnie z badaniami naukowców z Uniwersytetu Sorbońskiego w 2021 r., składnik kremów przeciwsłonecznych oktokrylen z biegiem czasu ulega degradacji. W konsekwencji tego procesu wytwarza się potencjalnie rakotwórczy benzofenon, który wpływa także na gospodarkę hormonalną.

Na opakowaniach artykułów przeznaczonych do ochrony przed słońcem powinny znaleźć się dwie daty – ważności oraz czas, przez jaki można stosować wyrób po otwarciu. Ten drugi termin oznaczony jest symbolem otwartego słoiczka z napisem, np. „12 M”, co oznacza, że dany produkt można stosować przez 12 miesięcy po otwarciu.

Kobieta z ręcznikiem na głowie. Na twarzy ma okulary przeciwsłoneczne

Po czym poznać przeterminowany krem z filtrem?

Niektóre artykuły nie mają jednak podanej ważności. Jak wyjaśnia Breitbart, produkty kosmetyczne w Unii Europejskiej muszą mieć takie oznaczenia tylko wtedy, jeśli ich okres przydatności nie przekracza 30 miesięcy. Nie zawsze też pamiętamy, kiedy konkretnie otworzyliśmy dany kosmetyk. Co w takiej sytuacji? Większość kremów z filtrami UV należy zużyć w terminie do 12 miesięcy od otwarcia. Warto zapisać na tubce tę datę wodoodpornym flamastrem. I koniecznie wyrzucić produkt po upływie roku.

Wiele nam powie także wygląd kremu. Ten przeterminowany:

  • może mieć zmienioną konsystencję;
  • może być oleisty, bardziej tłusty;
  • może dziwnie, inaczej pachnieć;
  • może mieć inny kolor niż wcześniej.

Nie należy zapominać także o tym, że nieodpowiednie przechowywanie skraca życie kosmetyków. Jeśli zostawisz krem na pełnym słońcu, będziesz go narażać na wysoką temperaturę i działanie wilgoci, przez co może się przeterminować dużo szybciej, niż sugeruje producent.

 

Źródło: Berliner Kurier, Wprost

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.