Przejdź do treści

Kobieta ostrzega innych rodziców po tym, jak jej córka trafiła do szpitala. Zmyliła ją morska bryza

Kobieta ostrzega innych rodziców po tym, jak jej córka trafiła do szpitala. Zmyliła ją morska bryza
Kobieta ostrzega innych rodziców po tym, jak jej córka trafiła do szpitala. Zmyliła ją morska bryza/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak było gorąco, z powodu cudownej morskiej bryzy. Zrobiłam wszystko, co miałam zrobić, zabezpieczyłam dzieci przed słońcem, ale małe ciałko Evie po prostu nie wytrzymało upału” – powiedziała Charlotte Finch, która apeluje do rodziców o ostrożność po tym, jak jej córka dostała udaru słonecznego.

Mama trójki dzieci ostrzega

30-letnia Charlotte Finch zapamięta na długo upalny dzień, który spędziła na plaży z trójką swoich dzieci: 2-letnią Evie, 3-letnim Teddym i 12-letnim Harveyem. Termometry pokazywały wtedy aż 28 st. Celsjusza, więc Charlotte zadbała o odpowiednią ochronę przed słońcem. Posmarowała dzieci kremem z filtrem i założyła im nakrycia głowy.

Jak się jednak okazało, dla 2-letniej córki kobiety była to niewystarczająca ochrona przed przegrzaniem. Dziewczynka po powrocie do domu padła na łóżko i zaczęła dyszeć, a temperatura jej ciała wzrosła do 40 st. Charlotte wezwała lekarza rodzinnego, który od razu zadzwonił po pogotowie. W szpitalu dziewczynka została schłodzona zimnymi napojami i lodami. Lekarze stwierdzili u niej udar słoneczny. Teraz mama Evie ostrzega innych rodziców przed przebywaniem z dziećmi na słońcu podczas upałów.

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak było gorąco, z powodu cudownej morskiej bryzy. Zrobiłam wszystko, co miałam zrobić, zabezpieczyłam dzieci przed słońcem, ale małe ciałko Evie po prostu nie wytrzymało upału” – stwierdziła. I zaapelowała do innych rodziców: „Proszę o uważność i czujność podczas wystawiania się na słońce i ciepło podczas fali upałów”.

Jaka jest optymalna temperatura do pracy? Wyjaśnia lek. Monika Piecuch-Kilarowska

Tragiczne skutki pracy w upały

Co prawda na udar słoneczny najbardziej narażone są dzieci, ale nie oznacza to, że dorośli nie powinni wystrzegać się ekspozycji na słońce w upalne dni – i wcale nie dotyczy to tylko plaży. W Hiszpanii, w której cały czas wysoka temperatura daje się we znaki, 60-letni José Antonio González, pracownik firmy sprzątającej, w wyniku udaru słonecznego zmarł. 

W dniu, kiedy do tego doszło, temperatura powietrza w Madrycie wynosiła aż 40 st. Mężczyzna swoją zmianę w pracy rozpoczął o godz. 14, zaopatrzony w dwie butelki wody i mgiełkę do spryskiwania. Jednak przy tak wysokiej temperaturze nawadnianie i chłodzenie organizmu w ten sposób okazało się niewystraczające. Po kilku godzinach zamiatania ulic mężczyzna upadł na chodnik i zasłabł.

60-latek został przewieziony do szpitala, gdzie okazało się, że temperatura jego ciała wzrosła do 41 st. Niestety lekarzom nie udało się go uratować. Zmarł na zawał serca.

„Powiedział mi, że trudno mu nawet mówić, gdy ma ten mundur na sobie. Myślę, że praca w 42 stopniach, bez cienia, w takich ubraniach jest nienormalna. To nie może się więcej powtórzyć” – mówił w mediach syn José Antonio Gonzáleza po śmierci ojca.

Chia fresca - lemoniada z nasionami chia

Udar słoneczny – co to?

Udar słoneczny to jedna z postaci udaru cieplnego, wynikająca ze zbyt intensywnego oddziaływania promieni słonecznych na organizm. Jest to jednocześnie jeden z najpoważniejszych stanów zaliczanych do szerokiego spektrum tzw. choroby z przegrzania. Choroba z przegrzania oznacza brak możliwości utrzymania prawidłowej ciepłoty ciała, czego powodem może być zaburzenie odprowadzania ciepła z organizmu bądź nadmiernego wytwarzania ciepła.

Udar cieplny następuje przy wzroście głębokiej ciepłoty ciała powyżej 40 stopni, z towarzyszącym ciężkim odwodnieniem. Rozwija się w efekcie długotrwałej ekspozycji organizmu na podwyższoną temperaturę, a gdy czynnikiem sprawczym jest ekspozycja na słońce – wówczas mówimy o udarze słonecznym.

Objawy udaru słonecznego

Gdy rozwija się udar słoneczny, objawy związane są z przegrzaniem organizmu i brakiem możliwości odprowadzenia ciepła. Najbardziej charakterystyczne objawy udaru słonecznego to:

Gdy pojawia się udar słoneczny u dziecka, objawy są podobne jak w przypadku osób dorosłych. Warto pamiętać, że dzieci są bardziej narażone na rozwój udaru słonecznego i dlatego dobrze jest zwracać uwagę nie tylko na objawy charakterystyczne dla przegrzania słonecznego, ale także – na objawy wyczerpania cieplnego, poprzedzającego udar cieplny. Stan ten określany jest potocznie jako lekki udar słoneczny. Objawy takiego umiarkowanego przegrzania organizmu i jego lekkiego odwodnienia to osłabienie, nasilona potliwość, blada, zimna i wilgotna skóra, bóle głowy czy zasłabnięcie.

Jak zapobiegać udarowi słonecznemu?

Aby zapobiec rozwojowi udaru cieplnego, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza dotyczy unikania ekspozycji na słońce w okresie największego nasłonecznienia, czyli pomiędzy godziną 11 a 15. Na słońcu należy przebywać nie dłużej niż 15  – 20 minut, pamiętając o jasnym nakryciu głowy oraz regularnym nawadnianiu organizmu. Najlepiej sprawdzi się woda do picia, ograniczyć należy natomiast spożycie napojów gazowanych i alkoholowych, a także kawy. W upalne dni dobrze jest ponadto zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej.

Źródła: „El Pais”, „The Mirror”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.