Przejdź do treści

Czujesz, że dopada cię przeziębienie? Weź cynk!

Czujesz, że dopada cię przeziębienie? Weź cynk! Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień? Nie, jeśli weźmiemy pod uwagę fińskie badanie na temat cynku. Ten pierwiastek skutecznie skraca czas przeziębienia.

Większość z nas cynk kojarzy z preparatem upiększającym – korzystnie działającym na cerę i włosy. Owszem, to jedno, ale cynk potrafi znacznie więcej. Nie każdy wie, że m.in. poprawia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem. Ostatnio ukazała się praca, pod kierunkiem dr. Harri’ego Hemilä z Uniwersytetu w Helsinkach, analizująca trzy badania kliniczne na temat skuteczności cynku w walce z objawami przeziębienia.

Nie wnikając w szczegóły, które można znaleźć w oryginalnym badaniu, od razu przejdźmy do najciekawszego, czyli do wniosków. Piątego dnia od pojawienia się objawów przeziębienia 70 proc. osób przyjmujących pastylki z cynkiem powróciło do zdrowia, w porównaniu z 27 proc. osób przyjmujących placebo. To zaskakująco dobry rezultat! Cynk skutecznie skrócił czas trwania choroby.

Jak działa cynk?

W przeciwieństwie na przykład do witaminy C, której działanie polega przede wszystkim na zwiększaniu ilości obronnych limfocytów T we krwi, cynk hamuje najprawdopodobniej namnażanie się wirusów. Dlatego ważne jest, aby zacząć go przyjmować w ciągu 24 godzin od wystąpienia objawów (podobnie jak leki przeciwwirusowe). Wtedy możemy liczyć na jego wysoką skuteczność.

Co więcej, cynk hamuje zasiedlanie śluzówki nosa i gardła przez rinowirusy, czyli drobnoustroje odpowiedzialne za większość infekcji górnych dróg oddechowych. Mechanizmów działania cynku na przeziębienie może być więcej, są one jednak nadal badane.

Jakie dawki cynku będą skuteczne?

W dużych ilościach związek ten może być szkodliwy. Zalecana dzienna dawka to od 15 do 20 mg, jednak dawka cynku w analizowanych badaniach wynosiła od 80 do 92 mg na dzień. To ilość większa, ale według ekspertów nie ma zagrożenia działaniem niepożądanym (tym bardziej, że w przypadku infekcji przyjmowanie trwa zaledwie kilka dni). Poza tym w niektórych schorzeniach, jak np. chorobie Wilsona, pacjenci muszą przyjmować jeszcze większe dawki cynku, nawet do końca życia.

Zdaniem autorów lekarze mogliby spokojnie pacjentom z przeziębieniem zalecić przyjmowanie pastylek z tym pierwiastkiem. Nie gwarantuje to wprawdzie cudownego ozdrowienia, ale przynajmniej będziemy chorować krócej, a i dla urody zrobimy przy okazji coś dobrego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.