Przejdź do treści

Pani Fizjotrener: Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie

Brzuch
"Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w twoim brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie lub wciągasz brzuch" - ostrzega Pani Fizjotrener/ Pexels, fot. Anete Lusina
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!” – zwraca uwagę fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener przestrzega przed wzrostem ciśnienia w jamie brzucha, do którego często doprowadzamy same. 

Jak noszenie gorsetu i ciasnych spodni działa na brzuch?

Nosisz gorset lub zbyt ciasne spodnie, by wyglądać szczuplej? Jak apeluje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, w ten sposób szkodzisz jedynie swojemu zdrowiu. Dlaczego? Specjalistka wyjaśnia, że w takiej sytuacji znacznie wzrasta ciśnienie w jamie brzucha.

„Ciśnienie w jamie brzucha nazywamy śródbrzusznym. Lubię porównanie brzucha do wypełnionego powietrzem balona. Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy balon ściśniesz po bokach. To samo się dzieje w twoim brzuchu, gdy wkładasz gorset/majtki wyszczuplające/ciasne spodnie lub wciągasz brzuch” – tłumaczy.

Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener dodaje, że podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy przemy na toalecie.

„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!
Gdybyś coś włożyła do tego balona, np. mniejszy balon, to twój balon urośnie prawda? Czyli ciśnienie w jamie brzucha wzrośnie” – wyjaśnia.

Włodarczyk zaznacza, że w ten sposób uszkadzamy mięśnie dna miednicy. Te, jeśli są osłabione, skutkują dalszymi dolegliwościami, takimi jak: niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę.

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Ciśnienie w jamie brzusznej a kobiece zdrowie

Fizjoterapeutka wyjaśnia, że w zdrowym organizmie krótkotrwały wzrost ciśnienia w jamie brzucha nie jest groźny. Przy niektórych dysfunkcjach należy jednak uważać, ponieważ w ten sposób będą się one pogłębiać. Włodarczyk wymienia tu:

  • dysfunkcje ściany brzucha,
  • dysfunkcje dna miednicy,
  • zaburzenia oddychania lub pracy mięśni głębokich.

Warto również uważać na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej w trakcie treningów.

„Zbyt duże i częste treningi/choroby przebiegające z dużym wzrostem ciśnienia śródbrzusznego mogą wpłynąć negatywnie na dno miednicy i nasze kobiece zdrowie” – tłumaczy.

Włodarczyk opublikowała grafikę z wykresami, które obrazują, jak wzrasta ciśnienie w brzuchu przy konkretnych ćwiczeniach oraz w trakcie kasłania.

„Spójrz, jak duży wpływ na osłabienie dna miednicy będzie miał przewlekły kaszel‼️ Pamiętaj, żeby kaszleć, skręcając się w bok, a jeśli trwa dłużej niż dwa tygodnie, to warto szczególnie zadbać o dno miednicy” – podsumowuje.

Pani Fizjotrener

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.