3 min.
Pani Fizjotrener: Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie

"Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w twoim brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie lub wciągasz brzuch" - ostrzega Pani Fizjotrener/ Pexels, fot. Anete Lusina
„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!” – zwraca uwagę fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk. Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener przestrzega przed wzrostem ciśnienia w jamie brzucha, do którego często doprowadzamy same.
Spis treści
Jak noszenie gorsetu i ciasnych spodni działa na brzuch?
Nosisz gorset lub zbyt ciasne spodnie, by wyglądać szczuplej? Jak apeluje fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk, w ten sposób szkodzisz jedynie swojemu zdrowiu. Dlaczego? Specjalistka wyjaśnia, że w takiej sytuacji znacznie wzrasta ciśnienie w jamie brzucha.
„Ciśnienie w jamie brzucha nazywamy śródbrzusznym. Lubię porównanie brzucha do wypełnionego powietrzem balona. Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy balon ściśniesz po bokach. To samo się dzieje w twoim brzuchu, gdy wkładasz gorset/majtki wyszczuplające/ciasne spodnie lub wciągasz brzuch” – tłumaczy.
Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener dodaje, że podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy przemy na toalecie.
„Gdy ściśniesz balon z góry, tak wygląda sytuacja w jamie brzucha, kiedy przesz w toalecie na bezdechu!
Gdybyś coś włożyła do tego balona, np. mniejszy balon, to twój balon urośnie prawda? Czyli ciśnienie w jamie brzucha wzrośnie” – wyjaśnia.
Włodarczyk zaznacza, że w ten sposób uszkadzamy mięśnie dna miednicy. Te, jeśli są osłabione, skutkują dalszymi dolegliwościami, takimi jak: niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ciśnienie w jamie brzusznej a kobiece zdrowie
Fizjoterapeutka wyjaśnia, że w zdrowym organizmie krótkotrwały wzrost ciśnienia w jamie brzucha nie jest groźny. Przy niektórych dysfunkcjach należy jednak uważać, ponieważ w ten sposób będą się one pogłębiać. Włodarczyk wymienia tu:
- dysfunkcje ściany brzucha,
- dysfunkcje dna miednicy,
- zaburzenia oddychania lub pracy mięśni głębokich.
Warto również uważać na wzrost ciśnienia w jamie brzusznej w trakcie treningów.
„Zbyt duże i częste treningi/choroby przebiegające z dużym wzrostem ciśnienia śródbrzusznego mogą wpłynąć negatywnie na dno miednicy i nasze kobiece zdrowie” – tłumaczy.
Włodarczyk opublikowała grafikę z wykresami, które obrazują, jak wzrasta ciśnienie w brzuchu przy konkretnych ćwiczeniach oraz w trakcie kasłania.
„Spójrz, jak duży wpływ na osłabienie dna miednicy będzie miał przewlekły kaszel‼️ Pamiętaj, żeby kaszleć, skręcając się w bok, a jeśli trwa dłużej niż dwa tygodnie, to warto szczególnie zadbać o dno miednicy” – podsumowuje.
Pani Fizjotrener
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij artykuł przyjaciółce!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023
Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

25.01.2023
„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

24.01.2023