3 min.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy – czy jest skuteczny?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy — co powinnaś o nim wiedzieć?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to jedno z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych urządzeń medycznych. Pozwala on prosto i w krótkim czasie zmierzyć ciśnienie tętnicze w każdych warunkach. Czym zatem są ciśnieniomierze nadgarstkowe? Jak działają i czym różnią się od tych większych – łokciowych?
Spis treści
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — czym jest?
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie medyczne, które służy do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Ten rodzaj ciśnieniomierzy służy do pomiaru ciśnienia z nadgarstka i jest zakładany właśnie na tę część ręki. Jest on małych — kompaktowych wymiarów. Posiada wbudowany rękaw, który jest przytwierdzony do elektronicznego wyświetlacza na stałe. Rękaw ten również jest niewielkich rozmiarów i nie można założyć go wyżej niż na nadgarstek. Mankiet jest sterowany i zapinany na rzep. Na wyświetlaczu znajdują się przeważnie dwa przyciski, dzięki którym możemy włączyć urządzenie oraz dokonać pomiaru. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to urządzenia automatyczne. Działają zatem na baterie, a pomiar dokonuje się samoczynnie po przyciśnięciu przycisku. Podstawowymi funkcjami ciśnieniomierza nadgarstkowego jest mierzenie ciśnienia oraz pulsu. Przeważnie urządzenia takie posiadają dodatkowe funkcje jak zapisywanie wyników, zestawianie ich z normą prawidłowego ciśnienia czy opcje wyliczenia średniej wartości ciśnienia z ostatnich 30 dni. Oprócz regularnego wymieniania baterii ciśnieniomierze nadgarstkowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji czy konserwacji, a przechowywać je należy w suchych miejscach.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — dla kogo?
Ten rodzaj ciśnieniomierzy może używać każda osoba – bez względu na wiek, płeć czy stan zdrowia. W pewnych sytuacjach używanie ciśnieniomierza nadgarstkowego jest jednak szczególnie polecane. Jest nią między innymi nadwaga pacjenta. Ciśnieniomierze nadgarstkowe znacznie łatwiej jest założyć i prościej wykonać pomiar niż ciśnieniomierzami innego typu. Rękaw, który zakładany jest na nadgarstek, pasuje każdej osobie w przeciwieństwie do mankietu łokciowego, który często trudno dobrać ze względu na większy rozmiar ręki. Ciśnieniomierz łokciowy przeznaczony jest również dla osób starszych z ograniczeniami ruchowymi. Pomiar przy jego pomocy jest dużo prostszy i nie wymaga wkładania w niego tyle siły co w pomiar z mankietem łokciowym. Ciśnieniomierze takie sprawdzą się również bardzo dobrze w celach profilaktycznych, jeśli chcemy jedynie monitorować okazjonalnie stan ciśnienia i nie wymagamy częstych oraz bardzo dokładnych pomiarów. Ciśnieniomierz nadgarstkowy łatwo można przechowywać i używać go w razie potrzeby.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — korzyści i zalety
Ciśnieniomierz nadgarstkowy to urządzenie, które posiada wiele zalet. Jest nią chociażby niewielki rozmiar urządzenia. Dzięki tej zalecie ciśnieniomierz nadgarstkowy można zabrać ze sobą wszędzie bez większego problemu. Idealnie nadaje się przy wyjazdach czy wyjściach z domu. Sam pomiar na ciśnieniomierzu nadgarstkowym, który jest automatyczny, jest niezwykle prosty. Nie trzeba samodzielnie pompować rękawa czy interpretować wyników.
Ciśnieniomierz nadgarstkowy — dokładność
Kwestią sporną i budzącą pewne wątpliwości jest dokładność pomiaru ciśnieniomierza nadgarstkowego. Ogólnie panująca opinia, iż ciśnieniomierze nadgarstkowe są mniej dokładne niż te łokciowe, rzeczywiście ma w pewnym stopniu potwierdzenie w faktach. Badanie wykonuje się, wykorzystując żyłę w nadgarstku. Jest ona mniejsza niż ta łokciowa, przez co trochę trudniej jest zmierzyć poziom ciśnienia we krwi. Obecnie jednak różnice w dokładności nie są duże, a ciśnieniomierz nadgarstkowy pozwala określić prawidłowo poziom ciśnienia. Przy jego pomocy można określić czy występuje nadciśnienie oraz czy wyniki mieszczą się w normie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023