Przejdź do treści

[AKTUALIZOWANY]: Cztery zarzuty o napaść na tle seksualnym. Czy to koniec Kevina Spaceya?

Kevin Spacey wkrótce stanie przed sądem\ fot. Daniel Zuchnik/WireImage\GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kevin Spacey, amerykański aktor, reżyser, laureat Oscara, właśnie usłyszał zarzuty dotyczące czterech przypadków napaści na tle seksualnym i jeden przypadek „skłonienia osoby do penetracji seksualnej bez zgody”. Gasnąca gwiazda Hollywood niebawem stanie przed sądem. Skompromitowany aktor może zapomnieć o dalszej karierze?

O co oskarżono Kevina Spaceya?

Jak donosi portal bbc.com, zarzuty te mogły zostać przedstawione dzięki dowodom zebranym przez londyńską policję metropolitalną w prowadzonym od jakiegoś czasu śledztwie. Poinformowała o tym w oświadczeniu Rosemary Ainslie, szefowa Specjalnego Wydziału ds. Przestępczości w Prokuraturze Koronnej.

Ofiarami hollywoodzkiej gwiazdy są mężczyźni. Jeden z nich miał zostać skrzywdzony dwukrotnie w marcu 2005 r. w Londynie. W przypadku drugiego Spacey odpowie za napaść seksualną i dodatkowo zmuszenie do stosunku płciowego. Do obu przestępstw miało dojść w sierpniu 2008 r. w Londynie.

Do ostatniego przypadku molestowania objętego zarzutami miało dojść w kwietniu 2013 r. w Gloucestershire. Służby nie ujawniają jednak wieku poszkodowanych ani innych informacji umożliwiających ich identyfikację.

Skandal z udziałem Kevina Spaceya wybuchł w 2017 roku. Wtedy to 20 młodych mężczyzn zaangażowanych w londyńskim teatrze, w którym hollywoodzki gwiazdor był dyrektorem artystycznym, oskarżyło go o nadużycia seksualne. Później sytuacja Spaceya znacznie się pogorszyła, gdyż podobne zarzuty wniosła osoba, która w okresie molestowania miała zaledwie 14 lat.

Dotąd aktor nie został jednak za nic skazany.  Teraz odpowie przed sądem za postawione właśnie przez prokuraturę zarzuty. Jak informują służby, sprawa jest rozwojowa.

Przypomnijmy, że Kevin Spacey zaraz po wybuchu skandalu związanego z molestowaniem Anthonego Rappa, wydał oświadczenie. Pojawiło się ono w mediach społecznościowych.

„Szczerze mówiąc, nie pamiętam tego spotkania (…). Ale jeżeli zachowałem się tak, jak opisuje, należą mu się szczere przeprosiny za moje niewłaściwe, pijackie zachowanie. Przepraszam za uczucia, z którymi musiał się zmagać przez te wszystkie lata” – napisał na Twitterze.

Podkreślił także, że jego najbliżsi wiedzą, że był w związkach zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami. Teraz „wybrał życie geja”.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Po pierwszych doniesieniach w sprawie aktora, jego kariera się załamała. Został wycięty z filmu „Wszystkie pieniądze świata” Ridleya Scotta, w którym zagrał miliardera Jean Paula Getty’ego. Reżyser ostatecznie powierzył tę rolę Christopherowi Plummerowi. Spacey nie zagrał też w ostatnim sezonie serialu „House of Cards”, w którym wcześniej grał główną rolę.

Jednak ostatnio media obiegła informacja, że aktor pojawi się w najnowszym filmie Francesco Nero…

Molestowanie seksualne / Katarzyna Koczułap / Instagram

Przemoc seksualna – gdzie szukać pomocy?

Molestowania seksualnego mogą doświadczać osoby każdej płci, większość badań wskazuje jednak, że najczęściej sprawcami są mężczyźni, a ofiarami kobiety.

Jesteś ofiarą gwałtu? Ktoś cię skrzywdził lub regularnie krzywdzi psychicznie lub fizycznie?
Pamiętaj, nie jestem sama sam.

Gdzie zgłosić się po pomoc?

  • Centrum Praw Kobiet – TELEFON ZAUFANIA (22) 621 35 37; TELEFON INTERWENCYJNY 600 070 717
  • Ogólnokrajowy bezpłatny telefon zaufania dla kobiet – 1800 341 900
  • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” – 801 120 002
  • Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – tel.: 800 70 2222
  • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123
  • Policyjny Telefon Zaufania – 800 12 02 26

Bez względu na to, czy jesteś kobietą, mężczyzną czy osobą niebinarną, nie bój się skorzystać z pomocy!

 

AKTUALIZACJA

W czwartek 20 października ława przysięgłych sądu w Nowym Jorku zdecydowała, że Kevin Spacey nie jest winien napaści seksualnej na Anthony’ego Rappa w 1986 roku. Ich zdaniem Rapp, który w momencie zdarzenia miał 14 lat, nie udowodnił, że Spacey dotykał intymnej części jego ciała. Rapp pozwał Spaceyego w listopadzie 2020 roku, żądając 40 milionów dolarów odszkodowania. Jennifer Keller, obrończyni Kevina Spacey’a uważała, że Rapp kierował się chęcią wzbogacenia się.

źródła: www.bbc.com, CNN

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: