Przejdź do treści

Czy trzeba suplementować kwas foliowy przy antykoncepcji hormonalnej? Wyjaśnia farmaceutka

Dwie tabletki wyłożone na dłoni/ Pexels
Czy trzeba suplementować kwas foliowy przy antykoncepcji hormonalnej? Wyjaśnia farmaceutka/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kwas foliowy pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Jednak istnieje wiele czynników i leków, które mogą zaburzać jego poziom. Dlaczego warto suplementować kwas foliowy i jak działają na jego poziom w organizmie środki antykoncepcyjne? Wyjaśnia farmaceutka Anna Wyrwas. 

Kwas foliowy – dlaczego warto go brać?

Kwas foliowy, nazwany inaczej witaminą B9, B11 albo folacyną, odgrywa dużą rolę dla naszego organizmu. Dzięki niemu możliwa jest naprawa komórek DNA, tworzenie czerwonych krwinek czy zapobieganie anemii. Kwas foliowy zapobiega również chorobie Alzheimera, wielu nowotworom, a także wpływa na prawidłowy rozwój płodu w jego najwcześniejszej fazie rozwoju. Dlatego jego suplementację zaleca się przede wszystkim kobietom w ciąży. Jednak nie tylko one powinny sięgnąć po kwas foliowy. Największe jego braki mogą odczuwać kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Kobieta z grejpfrutem

Antykoncepcja hormonalna a suplementacja kwasu foliowego

Na problem braku suplementacji kwasu foliowego przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej uwagę zwróciła na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Anna Wyrwas. Jak pisze ekspertka, w trakcie stosowania środków antykoncepcyjnych może dojść do zmniejszenia stężenia kwasu foliowego w osoczu. Taka sytuacja ma znaczenie kliniczne w szczególności, jeśli kobieta zajdzie w ciążę w niedługim czasie po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Biorąc antykoncepcję hormonalną warto rozważyć suplementację kwasem foliowym nie tylko z uwagi na ewentualną ciążę̨ (pamiętajmy, że AH nie zabezpiecza przed ciążą̨ w 100 proc.), ale też ze względu na własne zdrowie. Zwłaszcza, jeśli w naszej diecie brakuje źródła folianów. Według amerykańskich zaleceń każda kobieta w wieku rozrodczym powinna suplementować kwas foliowy (gdyż̇ około połowa ciąż w USA jest nieplanowana)

– dodaje Wyrwas.

Jak suplementować kwas foliowy?

Osoby dorosłe powinny spożywać ok. 200 mikrogramów kwasu foliowego dziennie, kobiety w ciąży dwa razy więcej.

PTGiP zaleca suplementację kwasem foliowym na 12 tygodni przed planowanym zajściem w ciążę. Dla kobiet z niskiej grupy ryzyka rekomendowana dawka kwasu foliowego na dobę to 0,4mg

– wyjaśnia ekspertka.

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego doprowadza do wielu zaburzeń degeneracyjnych, osteoporozy, niedokrwistości czy chorób układu krążenia. W szczególności jest on ważny dla kobiet w ciąży, gdyż może prowadzić do wad płodu.

Niedobór kwasu foliowego w ciąży może prowadzić m.in. do rozszczepienia kręgosłupa, bezmózgowia oraz przepukliny mózgu i rdzenia kręgowego u płodu. Oprócz wpływu na OUN może też zwiększać ryzyko wad serca i układu moczowego.

Pamiętajmy też o dużym znaczeniu kwasu foliowego na nasz organizm. Jest on ważny do prawidłowego działania układu nerwowego oraz krwionośnego. Odgrywa też kluczową rolę w metabolizmie homocysteiny

– wymienia farmaceutka.

Do innych skutków niedoboru kwasu foliowego należy:

Interakcje leków - czego nie powinniśmy łączyć z innymi lekami, żywnością lub alkoholem?

Kwas foliowy a leki

Ważne, by pamiętać, że na poziom kwasu foliowego może wpływać nie tylko terapia hormonalna. Jak wymienia Wyrwas, podobną sytuację mogą spowodować:

Będąc Młodym Farmaceutą

Teksty zainspirowane postami mgr Anny Wyrwas często pojawiają się na naszym portalu. I nic dziwnego. Informacje publikowane na profilu „Będąc młodym farmaceutą” w jasny sposób wyjaśniają wiele zagadnień dotyczących farmacji. Tak było np. gdy popularny lek stosowany na tarczycę zmienił swój skład albo, gdy farmaceutka wyjaśniała, że stosowanie metforminy może powodować niedobór witaminy B12. Na podstawie wpisu farmaceutki pisałyśmy także o tym, że nie wszystkie tabletki należy dzielić na pół oraz że przy spożywaniu lewotyroksyny należy uważać na nabiał.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.