Przejdź do treści

Glista ludzka

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?
Marihuana leczy raka. Mit czy prawda?
Mama i stetoskop
Mama i stetoskop: Nie wierzcie we wszystko co znajdziecie w internecie. Jeśli jest coś, co was nurtuje, to pytajcie lekarzy
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?

Glista ludzka to bytujący w jelicie cienkim człowieka pasożyt z grupy nicieni, który wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Dolegliwość częściej dotyczy dzieci niż dorosłych. Do zarażenia dochodzi na skutek spożycia jaj glisty.

Pasożyt żywi się substancjami zawartymi w treści pokarmowej i nabłonkiem niszczonej ściany jelita. Ciało glisty charakteryzuje się walcowatym kształtem. Dojrzałe samice składają do 200 tys. jaj na dobę. Mogą osiągnąć do 50 cm długości i 0,6 cm grubości. Źródeł zarażenia może być wiele. Szczególnie narażone są osoby, które słabo dbają o higienę, nie myją warzyw i owoców oraz nie odrobaczają zwierząt domowych.

Glista, która dostanie się do organizmu, wywołuje cały szereg dolegliwości. Obecność pasożyta oznacza przede wszystkim zatruwanie organizmu żywiciela. Objawy zakażenia zależą od etapu inwazji. W początkowym okresie wędrówki larw dominują objawy alergiczne, odczyny zapalne, uszkodzenia wątroby, śródbłonka naczyniowego i ścian pęcherzyków płucnych oraz krwawienia. Larwy czasami zatrzymują się w takich narządach jak oko, ucho, mózg, wątroba, śledziona, gdzie mogą tworzyć tzw. guzki robacze.

Późniejsze objawy, charakterystyczne dla fazy dojrzałej glistnicy, to: wzmożona pobudliwość, uporczywy ból gardła, zaburzenia snu, bóle w różnych rejonach brzucha, wzdęcia lub uporczywe zaparcia, duszności, bóle wątroby oraz uczucie ssania w jamie brzusznej. Występują także: wychudzenie, niedokrwistość i obniżenie ogólnej aktywności. Gdy chory nie podejmuje leczenia, glista ludzka może przedostać się do płuc lub mózgu. Pasożyt wydziela niebezpieczne toksyny, które mogą nawet doprowadzić do śmierci.

Leczeniu musi poddać się cała rodzina. Zaleca się terapię farmakologiczną. Stosuje się także preparaty roślinne, które pomagają w niszczeniu pasożytów. Skuteczne bywa spożywanie większych ilości świeżych porów, czosnku oraz pestek dyni. Ich składniki nie są tolerowane przez glistę i mogą doprowadzić do wydalenia pasożytów.

Najlepszą metodą zapobiegania glistnicy jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny oraz spożywanie mięsa jedynie ze sprawdzonych źródeł.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Alkohol wytrąca bakterie z równowagi

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

Psychosomatyka ‒ kiedy choroba zaczyna się w głowie…

5 prostych patentów na poprawę trawienia

5 prostych patentów na poprawę trawienia

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

8 superfoods dla zdrowia układu trawiennego

Kalorie odstaw na bok

Kalorie odstaw na bok

Dieta eliminacyjna

Dieta bogatoresztkowa

Dieta lekkostrawna

Dieta bezlaktozowa

Dieta bezglutenowa

Odwrócona piramida

Odwrócona piramida