Przejdź do treści

Grota solna – jakie ma działanie lecznicze i jakie są przeciwwskazania do seansów w niej? Wyjaśnia dr n. med. Paweł Grzesiowski

Grota solna nie dla wszystkich. Dr n. med. tłumaczy, kto może ją odwiedzać, a kto powinien wcześniej się skonsultować z lekarzem / iSrock
Young woman relaxing in salt room. She wears white bathrobe and looks beautiful. Halotherapy as a part of health spa is one of most popular
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Grota solna to miejsce, w którym można się naprawdę odprężyć i zrelaksować po męczącym dniu. Jednak bądźmy ostrożne! Nie każda z nas może się do niej wybrać bez konsultacji z lekarzem. A do tego grota solna grocie solnej nie równa. O tym, na co warto zwrócić uwagę mówi w rozmowie z Hello Zdrowie pediatra i immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Grota solna – jak działa?

Grota solna to pomieszczenie wyłożone blokami solnymi. Sól do tego wykorzystywana pochodzi między innymi z Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego lub z Morza Martwego. Może też być transportowana z kopalni soli w Kłodawie lub Wieliczce. Takie pomieszczenia są wyposażone w specjalny system podgrzewania i wentylacji, co powoduje, że sól paruje, a powietrze staje się ujemnie zjonizowane i nasycone pierwiastkami obecnymi w solnych blokach. Często też dodatkowo rozpylana jest mgiełka solankowa.

Chodzi o to, żeby dostarczyć do wdychanego powietrza mikroelementy, które znajdują się w określonej skale solankowej. W zależności od tego, jakie ma właściwości, taka jest później zawartość powietrza. W grocie solnej są zawieszone w powietrzu m.in.: potas, jod, wapń, magnez – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie pediatra i immunolog Paweł Grzesiowski.

Co możemy zyskać dzięki wizytom w grocie solnej?

Lekarz wymienia korzyści płynące z seansów w grocie solnej:

  • lepsza drożność dróg oddechowych
  • działanie przeciwzapalne
  • odkażające, kojące działanie na skórę
  • działanie relaksujące, obniżenie poziomu stresu

Klienci wracają nawet trzy razy w tygodniu. Gdy wychodzą, mówią, że są wypoczęci, zrelaksowani. Chwalą sobie jej skuteczność – szczególnie u dzieci, które często przynoszą jakieś wirusy ze szkoły. Grota solna je uodparnia – mówi w rozmowie z Hello Zdrowie Małgorzata Panuś z Klubu Zdrowych Inspiracji Halit w Krakowie.

Paweł Grzesiowski podkreśla, że o właściwościach leczniczych groty solnej możemy mówić jedynie w momencie, kiedy sól jest pochodzenia naturalnego. Dlatego zanim udamy się do takiego miejsca, warto dobrze przemyśleć, czy przypadkiem to nie tylko atrapa groty solnej i czy jej właściciele nie chcą nas nabić w butelkę.

Grota solna a ciąża

W sieci często pojawiają się pytania kobiet, czy chodzić do groty solnej w ciąży. Ogólnie rzecz biorąc nie ma co do tego przeciwwskazań. Jednak powinny to najpierw skonsultować z lekarzem. Nie zaleca bowiem tego w przypadku ciąży zagrożonej albo zaburzeń funkcji tarczycy. Jeśli nie ma takich problemów, specyficzny klimat panujący w tym pomieszczeniu, może przynieść korzyści kobietom spodziewającym się dziecka.

Powoduje, że  poprawia się odporność organizmu, co jest bardzo ważne w tym okresie. Co więcej, uwalniające się w powietrzu pierwiastki obniżają ciśnienie, a sól pochłania nadmiar wody z często opuchniętych nóg.

Kobieta trzyma wynik badania usg

Grota solna – przeciwwskazania

Niektórzy z korzystaniem z groty solnej powinni być ostrożni. Według Pawła Grzesiowskiego przed wizytą w niej niektórzy powinni się skonsultować z lekarzem. Są to osoby, które:

  • są przewlekle chore, np. na choroby serca, nadciśnienie
  • mają problemy oddechowe
  • mają alergię wziewną

Jeśli ciśnienie krwi jest nieustabilizowane, sytuacja może się pogorszyć po wizycie w grocie solnej. Natomiast duże stężenie soli mineralnych, choć udrażnia drogi oddechowe, to dla osób, które mają problemy oddechowe czy alergie wziewną możne wcale nie okazać się korzystne. Pamiętajcie! Zawsze lepiej zapytać lekarza, czy coś będzie dobre dla naszego organizmu i zareagować wcześniej, niż już po fakcie.

Grota solna – ile trwają seanse, jak się do nich przygotować i gdzie najlepiej się wybrać?

Seanse trwają zazwyczaj od 45 min do godziny. Możesz wybrać się tam zarówno sama, jak i z we dwoje – z przyjaciółką czy chłopakiem, albo skorzystać z seansów grupowych. Koszt jednego waha się od 20 do 100 zł. Najlepiej wybierać się do niej co najmniej dwa razy w tygodniu.

Do groty solnej najlepiej założyć luźny sportowy strój. Nie zakładamy butów – możemy wejść do niej boso, w klapkach albo białych skarpetkach. Dlaczego nie ciemnych? Ze względu na to, że na podłodze często też są wysypane kryształki soli, które po prostu z jasnych skarpetek łatwiej usunąć.

Wiele grot solnych znajdziemy w Ustroniu i Ciechocinku, które są znanymi miejscowościami uzdrowiskowymi. W ich poszukiwaniu warto też odwiedzić Szklarską Porębę, gdzie mieszczę się dwa interesujące miejsca z solą, czyli Mikroklimatyczna Grota Solno-Jodowa oraz Grota Solna „Żupa”. Ciekawym kierunkiem jest również Kraków, gdzie w grotach solnych jest często wykorzystywana sól z Wieliczki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.