4 min.
Kwasica metaboliczna – przyczyny, objawy, leczenie

Kwasica metaboliczna - przyczyny, objawy, leczenie Istock.com
19.05.2022
Czy w trakcie pobytu w szpitalu trzeba mieć swoje leki, które przyjmujemy na co dzień? Wyjaśnia prawniczka Patrycja Pieszczek-Bober
19.05.2022
„W całym szpitalu nie było ani jednej 'państwowej’ wkładki czy tamponu”. Siostra Bożenna gorzko o ubóstwie menstruacyjnym
19.05.2022
Może nas czekać przełom w leczeniu cukrzycy i otyłości. Badania nowego leku są bardzo obiecujące
18.05.2022
Transpłciowy mężczyzna w ciąży w reklamie Calvina Kleina. Marka usuwa nienawistne komentarze
18.05.2022
„Uważaj na zgorzknienie organizmu!” – ostrzega dietetyk dr Damian Parol i podpowiada, jak do niego nie doprowadzić
Kwasica metaboliczna to zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Nieleczona przechodzi w postać przewlekłą, która doprowadza do niewydolności wielonarządowej, a nawet śmierci. Dlatego tak ważne jest jej szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia.
Spis treści
Co to jest kwasica metaboliczna?
Kwasica metaboliczna jest zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Prawidłowe pH krwi tętniczej zawiera się w przedziale 7,35-7,45 i jest ściśle powiązane ze stężeniem jonów wodorowych w osoczu, którego norma wynosi 35-45 nmol/l.
Utrzymanie równowagi możliwe jest dzięki prawidłowej wentylacji pęcherzyków płucnych i wydajnej pracy nerek, które wydalają nielotne jony wodorowe i wchłaniają zwrotnie jony wodorowęglanowe. Jeśli stężenie wodorowęglanów w osoczu lub krwi pobranej z żyły spadnie poniżej 22 mmol/l obniża się również pH krwi – wówczas można stwierdzić kwasicę metaboliczną.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kwasica metaboliczna – przyczyny
Kwasica metaboliczna może być spowodowana:
- kwasicą ketonową wywołaną cukrzycą, stosowaniem restrykcyjnych diet (w tym głodówek), czy wysoką gorączką,
- kwasicą mleczanowa spowodowaną niedotlenieniem, wstrząsem septycznym, czy zatrzymaniem krążenia,
- kwasicą mocznicową,
- biegunką,
- zatruciem alkoholem metylowym,
- zatruciem glikolem etylenowym.
Kwasica metaboliczna wymaga szybkiego rozpoznania i leczenia, ponieważ doprowadza do zaburzenia pracy wielu narządów wewnętrznych. Może tym samym doprowadzić do śmierci.
Kwasica metaboliczna – objawy
Objawy kwasicy metabolicznej zależą od stopnia nasilenia choroby i stadium jej zaawansowania. Mogą wystąpić:
- zdezorientowanie i zagubienie, ponieważ dochodzi do zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego,
- spowolnienie rytmu bicia serca, ponieważ zaburzona zostaje prawidłowa kurczliwości kardiomiocytów,
- hiperwentylacja,
- zaburzenia immunologiczne na skutek nieprawidłowego funkcjonowania limfocytów i granulocytów,
- osłabienie i zmęczenie,
- utrata łaknienia połączona z nudnościami,
- owocowy zapach z ust.
Objawy kwasicy metabolicznej w przewlekłej postaci są bardzo poważne. Choroba doprowadza do zaniku mięśni szkieletowych i rozpadu tkanki kostnej. Przyspiesza również postęp chorób nerek. W przypadku dzieci upośledza natomiast ich wzrost.
Diagnozowanie kwasicy metabolicznej
W celu stwierdzenia kwasicy metabolicznej pobiera się krew tętniczą lub włośniczkową, którą poddaje się w laboratorium analizie pod kątem równowagi kwasowo-zasadowej. Pomocna jest również analiza moczu (dobowa zbiórka). Pozwala to ocenić sprawność nerek w wydalaniu jonów wodorowych.
W celu rozpoznania kwasicy metabolicznej wykonuje się także pomiar:
- luki anionowej – oblicza się różnicę stężeń między anionami (chlorkowymi i wodorowęglanowymi) i kationami (sodowymi),
- pH krwi,
- ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla,
- stężenia wodorowęglanów,
- prężności tlenu we krwi,
- stopnia wysycenia hemoglobiny tlenem,
- niedoboru zasad we krwi.
Leczenie kwasicy metabolicznej
Gdy lekarz stwierdzi kwasicę metaboliczną, rozpoznaje jej pierwotną przyczynę po to, by ja wyeliminować i tym samym doprowadzić do stopniowego wyrównywania gospodarki kwasowo-zasadowej. W przypadku kwasicy metabolicznej o przewlekłym charakterze, która zagraża życiu chorego – stosuje się roztwór wodorowęglanu podawany dożylnie.
Bibliografia
- M. Adamczak, S. Surma, A. Więcek, Kwasica metaboliczna u chorych z przewlekłą chorobą nerek, Forum Nefrologiczne, 2020, t. 13, nr 4, s. 214–227.
- K. Ciechanowski, Zakwaszenie a cukrzyca, Gerontologia Współczesna, 2014, vol. 2 nr 4, s. 152–153.
- M. Adamczak, K. Madziarska, A. Masajtis-Zagajewska, O. Mazanowska, T. Stompór, A. Więcek, Diagnostyka i leczenie kwasicy metabolicznej u chorych z przewlekłą chorobą nerek – opinia ekspertów, Nefrologia i Dializoterapia Polska, 2017, nr 21, s. 105–109.
- F. Kokot, L. Hyla-Klekot, I. Łoniewski, Kwasica nieoddechowa – niedoceniony element leczenia przewlekłej choroby nerek, Nefrologia i Dializoterapia Polska, 2012, nr 16, s. 134–137.
- E. Świętochowska, J. Górski, B. Szapska, Aspekty diagnostyczne zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej, [w:] Z. Ostrowska i B. Mazur (red.), Diagnostyka laboratoryjna dla studentów medycyny. Skrypt dla studentów III roku kierunku lekarskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Katowice 2011, s. 101–112.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

18.05.2022
„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

17.05.2022
„Ludzie wstają zaskoczeni, bo czują irracjonalne zadowolenie, i to w całym ciele”. O tajnikach masażu twarzy, który ma zastąpić medycynę estetyczną, mówi mistrzyni Kobido

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022