Przejdź do treści

Masz zatkany nos, jesteś przeziębiony lub cierpisz na zapalenie zatok? Użyj dzbanka do płukania nosa, a poczujesz ulgę

Jak prawidłowo płukać zatoki
Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nikt nie lubi, gdy jego nos niedomaga. Zatkany czy cieknący utrudnia nam oddychanie i jest powodem frustracji. Jeśli chcesz sobie ulżyć, nie korzystając z pomocy leków, warto zainteresować się dzbankiem do płukania nosa i zatok. Jego użycie jest bardzo proste, a ulga przychodzi bardzo szybko. Poznajcie zalety używania tego niewielkiego naczynia.

Dzbanek do płukania nosa – co to jest?

Jest to najczęściej naczynie z tworzywa sztucznego w wyglądzie przypominające niewielki dzbanek do herbaty, którym samodzielnie w domowym zaciszu płuczemy nos i zatoki, aby oczyścić drogi oddechowe. Można go kupić bez recepty, stacjonarnie lub online, a ceny wahają się w granicach 40 do 100 zł za sztukę.

dzbanek do płukania nosa i zatok

Dzbanek do płukania nosa.
źródło: iStock

Jak go używać?

Roztwór

Do płukania nosa należy przygotować roztwór na bazie soli kuchennej lub morskiej i ciepłej wody (destylowanej, przegotowanej lub przefiltrowanej). Proporcje to jedna miarka soli (2,7 g) do 300 ml wody w temperaturze 37°C. Nie należy używać substytutów soli ani soli aromatyzowanej.

Płukanie

Roztwór wlewamy do dzbanka. Płukanie należy wykonywać nad zlewem. Pochylamy się nad zlewem, podbródek powinien być jak najbliżej klatki piersiowej, głowę przechylamy na bok, to ułatwi swobodny przepływ roztworu. Dziubek dzbanka wkładamy w jedną dziurkę nosa. Usta podczas płukania muszą być otwarte i tylko nimi podczas zabiegu oddychamy. Przechyl dzbanek tak, aby roztwór mógł swobodnie przelatywać z jednego nozdrza do drugiego i wylatywać na zewnątrz. Po przelaniu połowy zawartości dzbanka zmieniamy dziurkę. Pozostałości wody w nosie należy wydmuchać lub wysmarkać. Płukać można nawet kilka razy codziennie. Po każdym użyciu należy umyć dzbanek wodą oraz płynem antybakteryjnym.

Płukanie zatok a infekcje górnych dróg oddechowych.

Na co uważać przy korzystaniu z dzbanka?

Płukanie nosa roztworem jest prostą czynnością, jednak może się zdarzyć, że nie zadział,a tak jak tego oczekujemy, dlatego należy pamiętać:

  • gdy woda nie wylatuje drugą dziurką, to może oznaczać, że nos jest zbyt zapchany lub dziubek dzbanka jest pod złym kątem,
  • gdy woda wlatuje do ust i  gardła, to prawdopodobnie zbyt mocno jest wysunięta broda do przodu. W trakcie płukania nosa zaleca się dociskanie brody do klatki piersiowej,
  • gdy płukanie piecze lub jest nieprzyjemne, to oznacza, że jest zbyt duże lub zbyt małe stężenie soli w roztworze lub woda jest zbyt chłodna.

Zalety stosowania dzbanka do płukania nosa

  • Pozbywa się zalegającego śluzu.
  • Ułatwia oddychanie.
  • Zwiększa odporność śluzówki na bakterie oraz wirusy.
  • Stosowany profilaktycznie służy higienie i zapobiega rozwojowi chorób.
  • Sprawdzi się u osób, które zmagają się z katarem siennym lub alergiami.
  • Może zapobiegać zapaleniu ucha środkowego.
  • Może redukować bóle głowy wywoływane napięciem nerwowym.
  • Może pomóc osobom zmagającym się z chrapaniem.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.