Przejdź do treści

Miażdżyca

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Główny Inspektor Sanitarny: teorie przeciwników szczepień to szarlataneria
Anja Rubik przekazuje 1000 książek „#SEXEDPL” do polskich szkół
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo

Miażdżyca (arterioskleroza) jest chorobą ogólnoustrojową, polegającą na gromadzeniu się cholesterolu i innych lipidów w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. płytek miażdżycowych. Zmiany te powstają w błonie wewnętrznej i środkowej, przede wszystkim w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych, rzadziej w tętnicach kończyn. Z czasem ogniska płytek (blaszek) miażdżycowych ulegają zwapnieniu, które prowadzi do miażdżycowego stwardnienia tętnic. Proces ten powoduje zwężenie światła tętnic i zmniejszenie ich elastyczności, a co za tym idzie upośledzenie przepływu krwi i w rezultacie niedokrwienie zaopatrywanych przez nie narządów.

Niektóre lokalizacje zmian miażdżycowych są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia. Należą do nich: naczynia wieńcowe – ze względu na groźbę zawału mięśnia sercowego i chorobę niedokrwienną serca, tętnice szyjne i kręgowe – mogą być przyczyną udaru mózgu, aorta – mogą prowadzić do powstania tętniaka, naczynia kończyn dolnych – mogą być przyczyną tzw. stopy cukrzycowej, czyli jej zgorzeli.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi miażdżycy są m.in.: dieta bogata w nasycone kwasy tłuszczowe, nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, siedzący tryb życia, inne choroby, np. cukrzyca.

Leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne i wspomagających przepływ krwi, stosuje się we wczesnym stadium choroby. Gdy następuje pojedyncze zwężenie lub niedrożność na krótkim odcinku tętnicy, można zastosować zabieg angioplastyki wykonywany w znieczuleniu miejscowym, polegający na mechanicznym poszerzeniu zwężonego odcinka naczynia.

W przypadku miażdżycy zaawansowanej stosuje się zabieg chirurgiczny zwany endarterektomią, polegający na nacięciu tętnicy i jej mechanicznym oczyszczeniu z blaszek miażdżycowych. Jeżeli naczynie jest niedrożne na długim odcinku, przeprowadza się operację chirurgiczną, polegającą na wszyciu tzw. by-passa, czyli rodzaju pomostu, którym popłynie krew, omijając niedrożny odcinek.

Profilaktyka polega na stosowaniu odpowiedniej diety, prowadzeniu aktywnego trybu życia i racjonalnym wypoczynku.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy