Nie żyje Tomasz Komenda. Zmagał się z jednym z najgroźniejszych nowotworów
Nie żyje Tomasz Komeda, mężczyzna, który przez 18 lat odbywał karę pozbawienia wolności za zbrodnię, której nie popełnił. Przyczyną śmierci był rak płuc. To jeden z najgroźniejszych nowotworów, bo jego objawy przez pierwsze lata są niewidoczne.
„Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły”
Tomasz Komenda został w 2003 roku skazany na 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i zabójstwo, z którymi nie miał nic wspólnego. Dzięki zaangażowaniu policjanta, który widział w tej sprawie wiele nieścisłości, Komenda wyszedł na wolność, został uniewinniony oraz dostał wielomilionowe zadośćuczynienie od państwa. Za kratami spędził 18 niesłusznych lat. Jego wstrząsającą historię przeniósł na ekran Jan Holubek w filmie „25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy”.
Tomasz Komenda wyszedł na wolność w 2018 roku. Został ojcem. Wycofał się z życia publicznego, przestał udzielać wywiadów. Okazało się, że ma poważne problemy ze zdrowiem. Ostatniej wypowiedzi udzielił Ewie Wilczyńskiej, dziennikarce i autorce książki „Dziewczyna w czarnej sukience. Historia zbrodni miłoszyckiej”.
„Leczę się, jestem na chemii, włosy już mi odrosły. Żyję, z tym że był rak, teraz nie ma, ale nie wiadomo, czy znowu nie wróci. Do operacji się nie nadawał. Ciężko mam. Ciekawe, kiedy zrzucę w końcu ten krzyż, już należałoby mi się trochę spokoju” – powiedział wtedy.
Mężczyzna zmarł 21 lutego 2024 roku w wieku 47 lat.
Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych w Polsce. Pięcioletnie przeżycia uzyskuje się w Polsce u zaledwie 15 proc. chorych z rakiem płuca, ponieważ nawet 80 proc. wykrywanych w Polsce nowotworów złośliwych płuca jest na tyle zaawansowanych, że nie nadaje się do operacyjnego leczenia.
Rak płuc – objawy i leczenie
Rak płuc ma jedno z najgorszych rokowań ze wszystkich nowotworów, bo bardzo późno daje o sobie znać. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Odpowiada za 24 proc. wszystkich zgonów z powodu nowotworów.
Kiedy pierwsze objawy raka płuc w końcu się pojawiają, bywają mylone z innymi schorzeniami. Intensywność symptomów wzrasta w zaawansowanym stadium choroby.
Najczęstsze objawy raka płuc to:
- uporczywy, suchy kaszel,
- duszności,
- świszczący oddech,
- uczucie kłucia w klatce piersiowej,
- ból i osłabienie barków,
- chrypka,
- osłabienie organizmu,
- szybkie męczenie się,
- spadek masy ciała,
- brak apetytu,
- obrzęki twarzy lub szyi,
- zły nastrój,
- nawracające i długo się utrzymujące zapalenie płuc.
Czasami występują również nocne poty. W zaawansowanych przypadkach może pojawić się krwawa plwocina. Niestety, większość objawów obecna jest także podczas zwykłego przeziębienia lub innych infekcji dróg oddechowych. Na początku może być obecnych tylko kilka symptomów, jednak z czasem ich liczba się powiększa. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie i z czasem przybierają na sile, należy jak najszybciej udać się do specjalisty.
Leczenie raka płuc (nowotworu płuc)
Leczenie raka płuc zależne jest od stopnia zaawansowania, typu komórek, z których powstał oraz stanu chorego. Polega ono na operacji chirurgicznej, o ile w badaniach nie stwierdzono przerzutów. Chirurg wycina zmianę razem z płatem płuca. Czasem zabieg ten poprzedza się chemioterapią, której celem jest zmniejszenie masy guza.
Może się zdarzyć, że guza nie da się zoperować, ponieważ nie wszyscy pacjenci się do tego kwalifikują. Wówczas stosuje się chemioterapię, radioterapię oraz leczenie objawowe. Dzięki nim mogą zmniejszyć się określone dolegliwości. Omawiane metody mogą wydłużyć życie pacjentów nawet o kilka lat.
Warto zaznaczyć, że w przypadku raka drobnokomórkowego, który stanowi jedną piątą wszystkich zachorowań, podatność na chemioterapię jest bardzo duża, dzięki czemu może ona skutkować remisją choroby przez wiele lat. Jeśli chodzi o raka niedrobnokomórkowego, który rozwija się wolniej, można stosować: chemioterapię, immunoterapię, terapie antyangiogenne czy też terapie ukierunkowane molekularnie.
W ostatnich latach bardzo duże postępy w leczeniu raka niedrobnokomórkowego osiągnięto za sprawą wyżej wspomnianej immunoterapii, która odblokowuje aktywność układu odpornościowego i efektywnie zwalcza raka. Dobre efekty przynosi także terapia ukierunkowana molekularnie, którą stosuje się w przypadku pacjentów z modyfikacjami genetycznymi w komórkach nowotworowych, a także ze zmianami mutacyjnymi.
Rak płuc: rokowania
Rokowania przy tej chorobie zależne są od stopnia zaawansowania oraz jej typu. Przy raku niedrobnokomórkowym I stopień zaawansowania daje około 60–70 proc. szans na przeżycie pięciu lat, II stopień – od 40 do 50 proc., III stopień – poniżej 15 proc., natomiast IV stopień – poniżej 1 proc. U osób, które nie zdecydowały się na leczenie i które mają raka drobnokomórkowego, prognozowana długość życia wynosi 6-8 miesięcy. Z kolei u tych, które przeszły radioterapię i chemioterapię, szansa na dwuletnie przeżycie wynosi 2-40 proc.
źródło: TVN24, Gazeta Wyborcza
Zobacz także
„Mam pacjentów, którzy zaczęli palić papierosy w wieku 8–10 lat” – mówi o POChP lek. med. Szymon Płaczek
Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”
Innowacyjna pigułka na raka płuc dostępna w Europie. Korzystają z niej już pierwsi pacjenci
Polecamy
Dwulatka z guzem jajnika. Coraz młodsze pacjentki potrzebują opieki ginekologicznej
Księżna Kate zakończyła chemioterapię. „Trudno mi opisać, jaką ulgę czuję”. Przepiękne nagranie obiega sieć
Nie żyje 25-letnia ciężarna pacjentka ze szpitala w Nowym Targu. Placówka zapewnia o „najwyższych standardach opieki medycznej”
Czas przestać bać się raka! Rak’n’Roll zaprasza na konferencję Rak Off pod matronatem Hello Zdrowie
się ten artykuł?