Przejdź do treści

Grypa atakuje. Ponad 228 tys. zgłoszeń zachorowań i podejrzeń grypy w pierwszej połowie października

chora kobieta pod kołdrą
Ponad 228 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę./Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

228 tys. 528 – tyle zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w pierwszej połowie października w naszym kraju. To dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Oznacza to jedno. Sezon infekcji rozpoczęty.

Grypa – dane PZH

– W okresie od 8 do 15 października 2019 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 117 tys. 374 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 38,2 na 100 tys. ludności. Zgonów z powodu grypy nie odnotowano – czytamy w oficjalnym komunikacie PZH.

Z powodu grypy lub jej podejrzenia w dwóch pierwszych tygodniach października wystawiono 426 skierowań do szpitala.

A jaki był poprzedni miesiąc? We wrześniu odnotowano ponad 287 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy.

Szczepienie na grypę / istockphoto.com

Grypa – jak wyglądają objawy?

Wirus grypy wywołuje najczęściej wysoką, sięgającą nawet 40 stopni Celsjusza, gorączkę. Osoba chora odczuwa także nieprzyjemne dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów. Często pojawia się katar i suchy kaszel. Grypa bardzo osłabia, więc należy ją przeleżeć w łóżku. Silne objawy mijają po 5-7 dniach. Osłabienie może jednak towarzyszyć osobie przez kolejne tygodnie. 

Grypa – czy warto się szczepić?

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Dla kogo są szczególnie ważne? Dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych  powikłań pogrypowych.

Są to:

  • kobiety w ciąży i planujące ciążę,
  • dzieci,
  • osoby w wieku powyżej 65. roku życia,
  • wszyscy, którzy mają chorobę przewlekłą (np. astmę, nadciśnienie, cukrzycę, POCHP)
  • osoby, które pracują w dużych skupiskach ludzkich (np. pracownicy supermarketów),
  • personel medyczny,
  • osoby pracujące w oświacie,
  • osoby z najbliższego otoczenia chorego pacjenta, który z różnych powodów nie może przyjąć szczepionki.

Grypa – na co warto zwracać uwagę?

Grypa jest bardzo zakaźną chorobą. Właśnie dlatego specjaliści przypominają, jak ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Mowa tutaj o częstym myciu rąk (nie tylko po przyjściu do domu!) czy kichaniu bądź kaszleniu w zgięcie łokciowe.

Dlaczego właśnie taki sposób ma pomóc w uniknięciu zakażenia? Dłonie nie zostaną skażone wirusem, więc osoba chora nie przeniesie go na innych. To ważne, tym bardziej że wiele z nas codziennie przemieszcza się komunikacją miejską.

W profilaktyce ważna jest także zdrowa, zbilansowana dieta. Jesienią unikaj spożywania żywności przetworzonej. Produkty pełne cukru nie sprzyjają naszej odporności.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.