Przejdź do treści

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Brooke Cagle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Bierzesz kilka opakowań antybiotyków rocznie? Internistka tłumaczy, co dzieje się z twoją wątrobą
Nowe rozporządzenie, więcej badań na tarczycę. „Jest jednak pewien warunek” zauważa Aleksandra Miszkiewicz
Dlaczego Polki nie śpią? Wyniki najnowszego badania zaskakują
Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża
Ciemno, zimno i smutno, czyli depresja sezonowa. „To nie jest zwykła jesienna chandra” – podkreśla Milena Wojnarowska. Jak odróżnić oba te stany?

W czym tkwi jeszcze moc diabelskiego pazura?

W doskonałej kompozycji  związków biologicznie czynnych. Afrykańscy Buszmeni i ludy Bantu używali Hakorośli nawet do obniżania gorączki. Duża ilość aktywnych składników zawartych w roślinie, powoduje, że posiada ona szerokie spektrum działania. Oprócz irydoidów  diabelski pazur zawiera flawonoidy, które działają jako doskonałe antyoksydanty, są barwnikami, a także naturalnymi środkami owadobójczymi. W roślinie tej występują również pochodne luteoliny, kamferol, sterole i triterpeny. Związki te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i lekko znieczulające. Dodatkowo działają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, pomagają w obniżaniu poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi, a także biorą udział w syntezie hormonów steroidowych. Działanie bakteriostatyczne i szczególną funkcję w produkcji żółci wykazują fenolokwasy, reprezentowane przez kwas cynamonowy,  kawowy i chlorogenowy, które nie tylko nie dopuszczają do stanów zapalnych, ale również poprawiają prace wątroby, ułatwią trawienie.

Żele, maści, balsamy, tabletki, napar i inne? Które i jak należy stosować?

Czarci pazur dostępny jest pod wieloma postaciami. Najczęściej polecam tabletki albo balsamy czy żele w momencie, kiedy pacjent ma duże problemy ze stawami, lub dną moczanową. Jeśli dodatkowo ma problem z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, to nie wprowadzam  preparatów przez przewód pokarmowy. Tabletkę należy zawsze popić całą szklanką wody. Na opakowaniach wszystkich specyfików umieszczone są dawki, które różnią się w zależności od zawartości wyciągu z czarciego pazura. Bardzo ważne jest, aby przyjmując ich nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż po zastosowaniu zbyt dużej ilości substancji czynnej, mogą się pojawiać alergie. Preparaty te są na każdą kieszeń. Rozpiętość cenowa waha się od 18 – nawet  do 140 zł w zależności od tego, co wybieramy.