Przejdź do treści

„Czarci pazur, czyli diabelsko skuteczna roślina. Doskonale sprawdza się w leczeniu kręgosłupa, uśmierza bóle mięśni i kości” – mówi dietetyczka dr Grażyna Pająk

Brooke Cagle/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
11 szkodliwych nawyków, które robimy codziennie pod prysznicem
Kiedy do okulisty, gdy bolą oczy
Bolą cię oczy? Sprawdź, w jakich przypadkach powinnaś udać się do okulisty
Czujesz, że dopada cię jesienna chandra? Poznaj proste triki na poprawienie nastroju
Nietolerancja histaminy - znasz jej objawy?
Nietolerancja histaminy – znasz jej objawy?
Nie chcesz jesieni spędzić na L4? Poznaj 5 sposobów na zwiększenie odporności

– Czarci pazur jest znakomity dla osób, które mają problem z reumatyzmem. Pomaga również w leczeniu osteoporozy. Dużo osób cierpi na bóle nie tyle stawów, co właśnie kości. Regularne picie takiej herbatki z czarciego pazura powoduje, że zarówno ostry jak i przewlekły stan bólu zaczyna mijać – dr Grażyna Pająk tłumaczy, dlaczego roślina z Afryki została uznana za diabelsko skuteczną w Europie.

Kiedy rozmawiałyśmy o działaniu pomarańczy bergamoty, wspomniała pani, że tzw. zły cholesterol znakomicie obniża czarci pazur. W jaki sposób?

Właściwie trudno powiedzieć, że on obniża cholesterol. Raczej utrzymuje na optymalnym poziomie. Nie obniża go poniżej normy, czyli reguluje poziom cholesterolu i trójglicerydów  podobnie jak gorzka pomarańcza bergamota. Nie mam wątpliwości, że czarci pazur działa! Potwierdziłam to wielokrotnie w swojej praktyce zawodowej.

Hakorośl rozesłana (Harpagophytum procumbens) to inaczej czarci pazur (zwany też w Polsce diabelskim pazurem). Roślina ta występuje najczęściej w rejonie Afryki Południowej. Rośnie w Namibii, na obrzeżach Kalahari i na południowych terenach Botswany. Należy do roślin płożących, odnogi jej osiągają około 150 cm długości, przy wysokości do 50 cm. Prezentuje się zjawiskowo, jej kwiaty przypominają kwiaty malwy, a owoce tworzą haczyki, kojarzące się z pazurami. Terapeutycznie w lecznictwie wykorzystywany jest tylko korzeń czarciego pazura, zbierany po zakończeniu kwitnienia rośliny. Czarci pazur znany jest w Polsce od ponad dziesięciu-dwunastu lat. Wcześniej był stosowany tylko koci pazur oraz pau d’arco. Wiedzę na temat zastosowań leczniczych diabelskiego pazura na Zachodzie rozpropagował niemiecki  żołnierz kolonialny, a później rolnik, G.H. Mehnert, który dowiedział się o roślinie od miejscowego uzdrowiciela podczas powstań Herrero i Hottentot w 1904 i 1906 r. Diabelski Pazur został po raz pierwszy sprowadzony do Europy w 1953 roku.

Dlaczego w swojej praktyce zawodowej poleca Pani czarci pazur osobom z typem białkowym?

Wg teorii Metabolicznego IQ , czyli – z definicji – wrodzonej identyfikacji naturalnych procesów zachodzących w naszym organizmie, która pozwala zoptymalizować proporcje makroskładników w diecie, takich jak: tłuszcze, białka i węglowodany, zgodnie z potrzebami naszego ciała. Jest pięć typów metabolicznych, w tym typ metaboliczny białkowy (tzw. szybki spalacz) to osoba, która bardzo gwałtownie trawi węglowodany. W diecie potrzebuje więcej białka, gdyż przy dużej ilości glukozy sprzęganej w cykl Crebs’a, musi to zrównoważyć. Taką osobę charakteryzuje dominacja układu przywspółczulnego (parasympatycznego) i zwiększona ilość dwutlenku węgla CO2 we krwi. Przy dużych ilościach spożywanego białka w diecie,  produkty przemiany białek (mocznik, kwas moczowy, kwas mlekowy) zakwaszają tkanki. Osoby z typem białkowym mają przede wszystkim problem z podwyższonym poziomem kwasu moczowego. Jedząc białko zwierzęce i rośliny strączkowe, dostarczają organizmowi puryny, które są podstawą do budowy kwasu moczowego, a popijając alkohol, dodatkowo go zatrzymują w organizmie. Tak często nasilają problemy z dną moczanową i stanami zapalnymi stawów.

Czarci pazur. Zdj: Getty Images

W swojej praktyce zawodowej stosuję czarci pazur właśnie u osób ze skłonnością do podagry,  nadmiernie podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów . Najczęściej oprócz dobrze skomponowanej diety polecam przez dwa miesiące herbatki z czarciego pazura, co daje znakomite efekty. Herbatka jest całkiem sympatyczna. Można ją łączyć z bromeliną i kurkumą. Po dwóch miesiącach najczęściej sugeruję miesiąc przerwy, gdyż nawet z najlepszymi preparatami nie można przesadzać. Najczęściej ustalam to indywidualnie.

Bardzo ważna jest odpowiednia dieta. To, co chciałabym podkreślić: mówię o czarcim pazurze zawsze w połączeniu z odpowiednią dietą. Odstawiamy przede wszystkim kwasy tłuszczowe trans, słodkie mleko, słodycze i inne przemysłowe przetworzone produkty. Warto w tym czasie odstawić również warzywa psiankowate, które nasilają bóle stawów, problemy z układem kostnym oraz stany zapalne tkanki łącznej, czyli: ziemniaki, pomidory, paprykę, cykorię i bakłażany. Warto pamiętać, że świeże pomidory na stole pojawiły się dopiero w XX wieku. Do dziś większość krajów, z których pochodzą pomidory jak Ameryka Południowa, Afryka czy Kraje Morza Śródziemnego używają w rdzennej diecie pomidory po wcześniejszej obróbce termicznej.

Diabeł tkwi w szczegółach! Kogo jeszcze dotknęłaby pani czarcim pazurem?

Czarci pazur, dzięki związkom biologicznie czynnym, które zawiera, jest nieoceniony i często niedoceniany. Warto wiedzieć, że zawiera irydoidy, które są pochodnymi irydodialu czyli substancji obronnej produkowanej przez mrówki – głównie hapazyd. Związki te wpływają korzystnie na stany zapalne stawów, wykazując działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne o bardzo silnych właściwościach, porównywalnych do działania leków farmakologicznych stosowanych w artretyzmie i chorobach reumatycznych

Te naturalne składniki doskonale sprawdzają  się w stanach bólowych kręgosłupa, uśmierzają bóle mięśni i kości. Z tego powodu Hakorośl jest znakomita dla osób, które mają problem z reumatyzmem. Dosłownie – diabelsko skuteczna! Pomaga również w leczeniu osteoporozy. Dużo osób cierpi na bóle nie tyle stawów, co właśnie kości. Regularne picie takiej herbatki z czarciego pazura powoduje, że zarówno ostry jak i przewlekły stan bólu zaczyna mijać.

Liść damiany łagodnie uspokaja, poprawia nastrój, działa przeciwlękowo

W czym tkwi jeszcze moc diabelskiego pazura?

W doskonałej kompozycji  związków biologicznie czynnych. Afrykańscy Buszmeni i ludy Bantu używali Hakorośli nawet do obniżania gorączki. Duża ilość aktywnych składników zawartych w roślinie, powoduje, że posiada ona szerokie spektrum działania. Oprócz irydoidów  diabelski pazur zawiera flawonoidy, które działają jako doskonałe antyoksydanty, są barwnikami, a także naturalnymi środkami owadobójczymi. W roślinie tej występują również pochodne luteoliny, kamferol, sterole i triterpeny. Związki te mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i lekko znieczulające. Dodatkowo działają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, pomagają w obniżaniu poziomu trójglicerydów i złego cholesterolu we krwi, a także biorą udział w syntezie hormonów steroidowych. Działanie bakteriostatyczne i szczególną funkcję w produkcji żółci wykazują fenolokwasy, reprezentowane przez kwas cynamonowy,  kawowy i chlorogenowy, które nie tylko nie dopuszczają do stanów zapalnych, ale również poprawiają prace wątroby, ułatwią trawienie.

Żele, maści, balsamy, tabletki, napar i inne? Które i jak należy stosować?

Czarci pazur dostępny jest pod wieloma postaciami. Najczęściej polecam tabletki albo balsamy czy żele w momencie, kiedy pacjent ma duże problemy ze stawami, lub dną moczanową. Jeśli dodatkowo ma problem z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, to nie wprowadzam  preparatów przez przewód pokarmowy. Tabletkę należy zawsze popić całą szklanką wody. Na opakowaniach wszystkich specyfików umieszczone są dawki, które różnią się w zależności od zawartości wyciągu z czarciego pazura. Bardzo ważne jest, aby przyjmując ich nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż po zastosowaniu zbyt dużej ilości substancji czynnej, mogą się pojawiać alergie. Preparaty te są na każdą kieszeń. Rozpiętość cenowa waha się od 18 – nawet  do 140 zł w zależności od tego, co wybieramy.

Chcesz mieć szybszy metabolizm?

Ciało kobiety cały czas się zmienia. Czasem chcemy mieć więcej przemiany, a mniej materii. Sprawdź jak WIMIN może Ci w tym pomóc

Sprawdź

Dla kogo zioło to nie jest wskazane?

Czarci pazur nie jest dla każdego. Ma kilka przeciwwskazań. Nie wolno go doustnie podawać nikomu, kto ma wrzody żołądka i dwunastnicy. Kobietom w ciąży i matkom karmiącym też nie polecam preparatów tego typu. Musimy pamiętać, że substancje czynne zawarte w czarcim pazurze wchodzą w interakcję z lekami nasercowymi. Ponadto nie powinny ich stosować również osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą.

Pamiętajmy jednak, że jeśli będziemy jeść byle co, nagminnie nosić telefon komórkowy w kieszeni, pracować godzinami z laptopem na kolanach, nie doprowadzimy szybko organizmu do stanu równowagi i wówczas nie pomoże nam nawet dotknięcie czarcim pazurem!

Dr Grażyna Pająk działa od 1992 roku, pod marką DrGrace. Polska legenda dietetyki. Autorka publikacji naukowych i prasowych, znana z audycji radiowych i telewizyjnych, założycielka Akademii Zdrowia DGD. Jest twórcą DIETY DGD (DrGraceDiet) oraz kompleksowego systemu ONKO HELP, który łączy rolę żywienia, pozytywnego myślenia i aktywności fizycznej w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych i autoimmunologicznych.

W lutym 2018 ukazała się jej książka „Każdy kęs ma znaczenie”. W kwietniu 2018 roku nagrodzona Holistic Beauty Award za odwagę wytyczenia własnej ścieżki w dietetyce oraz wypracowanie autorskiego, holistycznego podejścia wspomagającego zdrowie i terapie wielu schorzeń, w tym program Onko Help.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Patty McCord: Zaufanie musi się opierać na szczerej komunikacji. Pracownicy stają się cyniczni, kiedy słyszą półprawdy

Gimnastyka słowiańska

„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej

Wszyscy potrzebujemy wsparcia. Potrzebujemy więzi, bycia zauważonym, zrozumianym.

„Mamy problem ze słowem „wsparcie”, bo sugeruje, że sobie z czymś nie radzimy. A przecież matki, z którymi się spotykamy, radzą sobie ze wszystkim” – mówią Katarzyna Dołęgowska-Urlich i Janka Rykowska z Fundacji Sto Pociech

Jak wygląda życie po udarze

„Potwornie bolało mnie dosłownie wszystko. Potem mąż mi opowiadał, że nie dawałam się dotknąć, bo dosłownie wyłam z cierpienia” – mówi 30-letnia Natalia, która przeszła udar mózgu

Zainteresują cię również:

Im mniej, tym lepiej – czego zdrowa dieta zawierać nie powinna

Poznaj swój wiek biologiczny

istockphoto.com

Co jeść, by obniżyć poziom cholesterolu we krwi? Okazuje się, że nie wiemy wszystkiego

Z cholesterolem walcz dietą

Z cholesterolem walcz dietą

Mikrowarzywa – ogród na parapecie

Zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie – skuteczna naturalna broń w walce z nadwagą

Unsplash

Czego nie wiesz o cholesterolu?

kolendr

Przejadłaś się? Sprawdź, jakie zioła mogą przynieść ulgę

Niezłe ziółko dla kobiet, czyli niepokalanek pospolity lekarstwem na PMS

Chcesz obniżyć poziom złego cholesterolu? Pokochaj białe owoce i warzywa!

„W Chinach medycyna chińska przygotowuje przyszłych rodziców już rok przed planowaną ciążą. Dzięki temu depresja poporodowa nie zdarza się tam często” – mówi Aneta Rosłon, terapeutka medycyny chińskiej

mama cholesterol

Twoja mama ma za wysoki cholesterol? Wraz z kardiologiem podpowiadamy, jak możesz jej pomóc

https://www.istockphoto.com/

Niebezpieczne związki. Warzywa i zioła, których nie należy łączyć ze słońcem. Wyjaśnia dietetyczka

Unsplash

Podwyższony cholesterol? Włącz do diety te rośliny!

Niepokalanej mnisi

„Ma zbawienne działanie w łagodzeniu objawów PMS, takich jak: rozdrażnienie, zmiany nastroju czy bóle w okolicach brzucha oraz piersi”. Niepokalanek mnisi i jego pieprzna moc

Rozpal swoje zmysły naturalnym afrodyzjakiem. Damiana spełni się w tej roli idealnie

Nie radzisz sobie ze stresem? Polub się z adaptogenami!

czystek

„Czystek jest rośliną, która wykazuje wartości bakteriobójcze, antywirusowe, ale jego właściwości lecznicze są nadinterpretowane” – mówi ziołoznawca Justyna Pargieł

Czystek – przeciwwskazania, Kto nie może pić czystka?

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości

Kozieradka – panaceum na kobiece dolegliwości i doskonały afrodyzjak

Czystek dobry na wszystko? Poznaj jego właściwości

Czystek dobry na wszystko? Poznaj jego właściwości

20 produktów, które zmniejszają ryzyko zawału serca

8 powodów, dla których warto pić czystek

8 powodów, dla których warto pić czystek

Jane Fonda

Jane Fonda o walce z rakiem piersi. „Przeszłam mastektomię. Pod suknią musiałam ukryć bandaże”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.