Przejdź do treści

Środki przeczyszczające? Tylko w ostateczności! Ostrzega Młody Farmaceuta

Źródło: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Kłopoty z wypróżnianiem potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Zdarza się więc, że w desperacji sięgamy po środki przeczyszczające. A te nie działają dobroczynnie na organizm, co więcej – szybko można się od nich uzależnić. 

Anna Wyrwas, tworząca profil Młody Farmaceuta na Instagramie, poruszyła w swoim wpisie temat kłopotów z wypróżnianiem. Jako że znacząco obniżają one komfort życia, próbujemy sobie z nimi radzić różnymi sposobami. M. in. sięgając po dostępne w aptece środki przeczyszczające. Chętnie korzystają z nich też osoby chcące szybko schudnąć.

Jak pisze Młody Farmaceuta:

Pacjent sięga po saszetkę z senesem, albo po tabletkę z tymże. Lub z bisakodylem. Generalnie coś, co pomoże w danej chwili. Efekt jest zauważalny dość szybko, więc... czemu by nie wspomóc swojego organizmu ponownie?

Kobieta w toalecie

Jaki jest mechanizm działania środków przeczyszczających?

I tak zaczyna się błędne koło – jelita, bez pomocy przeczyszczaczy odmawiają posłuszeństwa, więc nie można się załatwić. Co więc robi osoba męcząca się z zatwardzeniem? Bierze tego typu środki ponownie, co w niektórych przypadkach kończy się na korzystaniu nie z jednego, a nawet z kilkunastu (!) preparatów przeczyszczających. Także tych – wydawałoby się, że pozornie bezpieczniejszych – na bazie ziół.

Ania Wyrwas ostrzega jednak, że jest zupełnie inaczej. Środki przeczyszczające rozregulowują pracę jelit:

Zioła przeczyszczające mają wpływ na receptory w błonie śluzowej jelit, pobudzają perystaltykę jelit i skracają czas pasażu treści jelitowej. Powodują wzrost przepuszczalności nabłonka jelitowego dla wody oraz zmniejszają wchłanianie wody i elektrolitów.

damska toaleta

Jak środki przeczyszczające wpływają na organizm?

Przeczyszczacze, stosowane przez długi czas i w zbyt dużej ilości, mogą spowodować hipokaliemię (niedobór potasu), uszkodzenie nerek, uszkodzenie jelita, a także atonię jelit, czyli upośledzenie ich funkcji.

Środki przeczyszczające negatywnie działają też na śluzówkę okrężnicy, powodując jej pigmentację.  Mogą również powodować przekrwienie narządów miednicy mniejszej i zdecydowanie nie zaleca się ich stosowania kobietom w ciąży.

View this post on Instagram

Czasem zaczyna się od chęci schudnięcia. Szybkiego. Czasem od tego, że zwyczajnie jest problem z zatwardzeniem. Pacjent sięga po saszetkę z senesem, albo po tabletkę z tymże. Lub z bisakodylem. Generalnie coś, co pomoże w danej chwili. Efekt jest zauważalny dość szybko, więc… czemu by nie wspomóc swojego organizmu ponownie? Zaczyna się błędne koło, bo bez tych środków jelita odmawiają posłuszeństwa. Po odstawieniu zwyczajnie… nie można się załatwić. Aż w akcie desperacji ponawia się błąd z początku – kolejny raz sięga się po wspomagacz apteczny. I znowu, i znowu… w coraz większych ilościach. W końcu dochodzi do używania absurdalnych ilości przeczyszczaczy (przykład na drugim zdjęciu – tego wszystkiego używa jedna osoba). . Problem zaparć i uzależnienia od środków przeczyszczających jest istotny. W mojej pracy widziałam już wiele osób uzależnionych, które same… tego problemu nie widzą??‍♀️ Wiecie jak dużo jest nastolatek, które wpadły w pułapkę przeczyszczaczy? Wystarczy prześledzić fora internetowe? . A co z niepozornymi ziółkami? Może uważasz, że zioła są delikatne i nie zrobią krzywdy? Wbrew argumentom w reklamach działanie tych preparatów nie ma nic wspólnego w fizjologicznym mechanizmem defekacji i ma charakter typowo przeczyszczający. Kojarzysz hasło reklamowe „działa jak natura chciała” pewnego środka z senesem? Z naturą to on ma według mnie niewiele wspólnego ??‍♀️ Zioła przeczyszczające mają wpływ na receptory w błonie śluzowej jelit, pobudzają perystaltykę jelit i skracają czas pasażu treści jelitowej. Powodują wzrost przepuszczalności nabłonka jelitowego dla wody oraz zmniejszają wchłanianie wody i elektrolitów. . ⛔️Jeśli są stosowane przez długi czas i w nadmiarze mogą wywołać hipokaliemię, uszkodzenie jelita, uszkodzenie nerek oraz atonię jelit (upośledzenie ich funkcji). Powodują też zaparcia nawykowe. Długotrwałe stosowanie powoduje pigmentację błony śluzowej okrężnicy (pisała o tym @mama.patolog ). Wywołują przekrwienie narządów miednicy mniejszej, nie wolno ich stosować w ciąży. . Po te środki należy sięgać jedynie w ostateczności, najlepiej doraźnie. Inaczej można sobie naprawdę zrobić krzywdę. #poradyfarmaceuty #odchudzanie #zioła

A post shared by Będąc Młodym Farmaceutą (@mlodyfarmaceuta) on

Dlatego, jak zaznacza Młody Farmaceuta, jeśli korzystać ze środków przeczyszczających, to jedynie doraźnie i w ostateczności.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kobieta po 30. z aparatem ortodontycznym na zębach /fot. Adobe Stock

Aparat ortodontyczny w wieku 30+? Ekspertka: „Kompleksowe leczenie u osób dorosłych bywa skomplikowane. Ale warto”

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Zapalenie nerwu trójdzielnego – problem zaburzający funkcjonowanie

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Ból kolana przy chodzeniu – co oznacza? Jak go wyleczyć?

Kobieta płucze zatoki czajniczkiem neti pot

Laryngolożka Teresa Bis-Oleniacz: „Neti pot wspiera leczenie przeziębienia i alergicznego nieżytu nosa”. Jak to działa?

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dziewczynka pływa w basenie

Nie kupuj dziecku kostiumu kąpielowego w tym kolorze – apelują ratowniczki. „Trudno w to uwierzyć, wiemy!”

Nie używaj starego kremu przeciwsłonecznego. Na zdjęciu kobieta z kapeluszem na głowie.

Został ci krem przeciwsłoneczny z ubiegłego lata? Lepiej go wyrzuć – apeluje dermatolog

„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

Body wrapping – efekty, kosmetyki, przeciwwskazania. Jak go wykonać?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?