Przejdź do treści

Tabletka dzień po – jak działa, ile kosztuje, gdzie kupić?

Tabletka dzień po - jak działa, ile kosztuje, gdzie kupić? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
chora na cukrzycę
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
Kobieta wyciera szklankę ścierką
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi

Tabletka dzień po to forma doraźnej metody antykoncepcyjnej. Działanie tabletki dzień po polega na zapobieganiu zapłodnieniu, a także uniemożliwieniu zagnieżdżenia się zarodka w endometrium. Aby tabletka dzień po zadziałała, należy zażyć ją do 24-72 godzin po stosunku. Tabletka dzień po bez recepty nie jest dostępna w Polsce – tego typu lek przepisywany jest przez lekarza, a zakupić można go w aptece. Jak działa i ile kosztuje tabletka dzień po?

Co to jest tabletka dzień po?

Tabletka dzień po, określana także jako pigułka po stosunku to doraźna forma antykoncepcji, która może być zastosowana awaryjnie w celu zapobiegania ciąży. Tradycyjne metody antykoncepcji hormonalnej polegają na blokowaniu owulacji oraz zagęszczeniu śluzu szyjki macicy tak, aby plemniki nie mogły dotrzeć do jajników. Tego typu antykoncepcja powinna być stosowana stale w schemacie 21 dni stosowania tabletek i siedem dni przerwy. Natomiast tabletki dzień po działają doraźnie i nie są przeznaczone do ciągłego stosowania. Tabletki tego typu nie są preparatami wczesnoporonnymi, gdyż nie przerywają już rozpoczętej ciąży i nie prowadzą do obumarcia płodu. Po tabletkę dzień po można sięgnąć wyłącznie okazyjnie, w dowolnym momencie cyklu miesięcznego. Nie wolno zbyt często sięgać po tabletkę dzień po, gdyż zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i może zaburzać cykl hormonalny. Dlatego tak ważne jest, aby po tego typu preparaty sięgać jak najrzadziej, wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

kobieta siedzi na kanapie trzyma szklankę i opakowanie z tabletkami

Jak działa tabletka dzień po?

Doraźna antykoncepcja ma uniemożliwić zajście w ciążę w sytuacji, gdy nie zostały zastosowane inne metody antykoncepcji lub okazały się one nieskuteczne (np. pęknięta prezerwatywa). W jaki sposób może zapobiec ciąży tabletka dzień po? Działanie tego typu antykoncepcji sprowadza się do wywołania w organizmie takich zmian, które uniemożliwią zapłodnienie lub implantację zarodka. Dostępne są tabletki dzień po zawierające octan uliprystalu, które działają dwukierunkowo. Z jednej strony pozwalają na zahamowanie lub opóźnienie owulacji, przez co nie dochodzi do zapłodnienia po stosunku. Dodatkowym efektem działania tego typu tabletki dzień po jest generowanie takich zmian w endometrium macicy, które nie pozwalają na implantację zarodka w sytuacji, gdy już doszło do zapłodnienia.

Drugo rodzaj tabletki dzień po to preparat zawierający lewonorgestrel. Ten związek aktywnych wywołuje w błonie śluzowej macicy zmiany uniemożliwiające zaimplantowanie zarodka. Ten syntetyczny analog progesteronu zagęszcza ponadto śluz wydzielany przez szyjkę macicy, utrudniają plemnikom dotarcie do jajników i zapłodnienie komórki jajowej. Ponadto związek ten może opóźnić czas wystąpienia owulacji.

Kiedy sięgnąć po tabletkę dzień po?

Wskazaniem do zastosowania tabletki dzień po jest konieczność zapobiegnięcia ciąży w takich awaryjnych sytuacjach jak:

  • pęknięcie lub zsunięcie prezerwatywy,
  • wypadnięcie krążka wewnątrzmacicznego,
  • odklejenie się plastra antykoncepcyjnego,
  • nieudane zastosowanie stosunku przerywanego jako metody antykoncepcji,
  • gwałt,
  • stosunek bez zastosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcyjnej.

Tabletka antykoncepcyjna dzień po może być zażyta także wtedy, gdy tradycyjna doustna antykoncepcja hormonalna jest stosowana w niewłaściwy sposób. Mowa o sytuacji, gdy kobieta nie wie, po ilu dniach zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne lub kiedy występują dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Należy pamiętać, że pełna skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej osiągana jest natychmiast w przypadku tabletek dwuskładnikowych, a dopiero po siedmiu dniach w przypadku tabletek jednoskładnikowych. Wiadomo już, po ilu dniach działa tabletka antykoncepcyjna. A kiedy wraca płodność po odstawieniu tabletek? Do zapłodnienia może dojść już w pierwszym cyklu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Wiedza na temat tego, w jaki sposób działają tabletki antykoncepcyjne, może pomóc uniknąć konieczności zastosowania tabletki dzień po.

Tabletka awaryjna / istockphoto.com

Jak zażywać tabletkę dzień po?

Tabletkę dzień po należy zażyć jak najszybciej po stosunku mogącym skutkować zajściem w ciążę. Najwyższą skuteczność wykazuje tabletka dzień po, która zażyta została do 24 godzin po stosunku. Wówczas skuteczność antykoncepcji doraźnej sięga 98-99 proc. Czas potencjalnego działania tabletki zależy od rodzaju substancji czynnej. Tabletka dzień po zawierająca octan uliprystalu określana jest jako tabletka po do pięciu dni. Należy mieć jednak na uwadze, że im później zażyta zostanie tabletka, tym mniejsza skuteczność. W przypadku tabletki zawierającej lewonorgestrel czas działania utrzymuje się do 72 godzin od stosunku. Tabletkę dzień po zażywać można w dowolnym dniu cyklu, jak najszybciej po stosunku.

Jak dostać tabletkę dzień po?

Tabletka dzień po w Polsce jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę. Nie należy sięgać po dostępne w internecie preparaty niewiadomego pochodzenia, które reklamowane są jako tabletka dzień po. Kto może wypisać receptę? Zazwyczaj jest to ginekolog, a obecnie jest także możliwość zdobycia recepty online. W tego typu preparat należy zaopatrywać się wyłącznie w aptece. Tabletka dzień po bez recepty dostępna jest w prawie wszystkich krajach europejskich (z wyłączeniem m.in. Polski i Węgier). Cena tabletek dzień po jest uzależniona od ich rodzaju i waha się w granicach od 35 do 120 złotych.

Antykoncepcja hormonalna / istock

Przeciwwskazania do stosowania tabletki dzień po

Nie każda kobieta może sięgnąć po tabletkę dzień po. Oczywistym przeciwwskazaniem do stosowania tego typu preparatu jest ciąża oraz karmienie piersią. Inne przeciwwskazania to nowotwory hormonozależne, a także zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Należy zachować szczególną ostrożność stosując stałą antykoncepcję hormonalną. Co prawda zastosowanie tabletki dzień po nie jest przeciwwskazaniem do kontynuowania antykoncepcji hormonalnej, ale może dojść do zmniejszenia skuteczności takiej doustnej antykoncepcji. Wówczas należy pamiętać o zastosowaniu dodatkowej metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Niepożądane skutki tabletki dzień po

Po zażyciu tabletki dzień po mogą pojawić się takie działania niepożądane jak nudności i wymioty, biegunki, bóle brzucha, ból głowy oraz plamienia z dróg rodnych. Krwawienie miesięczne powinno wystąpić o czasie, choć zdarza się kilkudniowe spóźnienie. Jeżeli termin miesiączki opóźnia się o dłużej niż siedem dni, warto udać się do ginekologa w celu wykluczenia ciąży.

 


Bibliografia:

Informacje producentów preparatów i ulotki dołączone do opakowania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Osłona do antykoncepcji. Czy jest niezbędna? Farmaceutka wyjaśnia

szczęście, serotonina

Poczuj się szczęśliwsza! 7 prostych patentów na podniesienie poziomu serotoniny

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z poziomem IQ u ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Czy poziom witaminy D u kobiet w ciąży może być powiązany z IQ ich dzieci? Odpowiada farmaceutka Zofia Winczewska

Anna Kozłowska/archiwum prywatne

Anna Kozłowska: Nie obchodziło mnie to całe gadanie, że „niepełnosprawnej nie wypada decydować się na macierzyństwo”

Ryby w ciąży. Co warto jeść, a czego bezwzględnie unikać?

Kobieta w ciąży

Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży. „Stosowanie reżimu łóżkowego może być wręcz szkodliwe” – alarmuje położna

Złota czwórka wśród hormonów. Czym różnią się dopamina, serotonina, endorfina i oksytocyna, i jak poprawiają nam nastrój?

Obawiasz się seksu po porodzie? Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za to zabrać i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty

Drugi pierwszy raz, czyli seks po porodzie. Fizjoterapeutka uroginekologiczna radzi, jak się za niego zabrać

Meghan Markle w ciąży! Książę Harry i księżna Sussex spodziewają się drugiego dziecka

Aleksandra Żebrowska: problemy z zajściem w ciążę czy jej donoszeniem są powszechne, ale tak rzadko się o nich mówi, że ludzie nie biorą ich pod uwagę w luźnej rozmowie przy imieninowym torcie

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie, utylizacja ciał dzieci zmarłych po porodzie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Brak wsparcia psychologicznego kobiet po stracie i arogancki personel. Nowy raport NIK o polskich porodówkach przeraża

Prof. Marzena Dębska / zdj. Lewanowicz

„Jeśli dziecko ma przeżyć, nie można czekać” – mówi prof. Marzena Dębska, która jako jedyna w Polsce wykonuje operacje serca płodu w łonie matki

Pierwszy seks – 11 wskazówek, które ułatwią ci to doświadczenie

Joga hormonalna – sposób na równowagę

Co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim – wynika z danych GUS

Gigi Hadid po raz pierwszy o swoim porodzie: „usłyszałam: nikt nie może ci pomóc, i tak jest już za późno na znieczulenie, więc przyj”

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Przyjmujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, jakie możesz mieć niedobory witamin i minerałów, i jak je uzupełnić

Tyreotropina (TSH) – co to jest, wytwarzanie, funkcje, normy

Kobieta i mężczyzna przytulają się

Leczenie niepłodności usunięte z listy celów Narodowego Programu Zdrowia

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników o decyzji TK: wyrażamy swoją dezaprobatę i ubolewanie z powodu wydanego wyroku

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego opublikowany. Co dalej? Federa radzi

Androgeny – czym są? Funkcje, badanie, nadmiar

Melatonina – czym jest i jak działa? Badanie melatoniny

Katabolizm – co to jest, etapy, katabolizm a metabolizm

Najpopularniejsze

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

insulinooporność

Dieta w insulinooporności