Przejdź do treści

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Kobieta
W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy niepłodności? Wyjaśnia Pani Fizjotrener/ Unsplash, fot. Monika Kozub
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Metody leczenia niepłodności zależą od przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Warto jednak również skorzystać z fizjoterapii, która może nam znacznie pomóc. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Gosia Włodarczyk, fizjoterapia udrażnia jajowody, poprawia ukrwienia oraz rozpracowuje blizny.

Fizjoterapia a niepłodność

W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy niepłodności? Problem ten wzięła na tapet fizjoterapeutka uroginekologiczna Gosia Włodarczyk. Niepłodność to bowiem problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, wyjaśniła jednak, że warto pamiętać o tym, że bezpłodność i niepłodność to dwa różne pojęcia. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy, pomimo podejmowania odpowiednich starań.

Przyczyny niepłodności są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno nieprawidłowy styl życia, jak i zaburzenia hormonalne czy rozmaite schorzenia organiczne. Postępowanie w przebiegu niepłodności sprowadza się do wykonania odpowiednich badań diagnostycznych, a następnie wdrożenia leczenia. Warto także zmienić swój styl życia, który również znacząco wpływa na naszą płodność.

„Przyczyn (niepłodności – przyp. red.) jest tak dużo, że postanowiłam ich nie wymieniać, tylko skupię się na tych, w których fizjoterapia może pomóc” – tłumaczy Pani Fizjotrener.

W jaki sposób fizjoterapia pomaga przy niepłodności? Ekspertka wymienia:

  • Poprawia ukrwienia – dzięki ćwiczeniom, pracy manualnej znosi się napięcia mięśni, więzadeł – tkanek, które mogą zaburzać pracę, a także ukrwienie i unerwienie narządów. Dzięki pracy z fizjoterapeutą jajniki mogą pracować lepiej, macica również. Szczególnie jeśli w przeszłości przechodziłaś choroby zapalne jelit, pęcherza, przydatków, masz mięśniaki. Również nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy mogą wpływać negatywnie!
  • Rozpracowanie blizn! Po operacjach brzusznych, laparoskopii, cesarskim cięciu. Stare czy całkiem nowe – każda blizna może powodować zrosty, które będą zaburzać ukrwienie, ruchomość czy prace narządów i należy je rozpracować!
  • Udrażnianie jajowodów – dzięki pracy manualnej można poprawić drożność jajowodów!
  • Ustawienie macicy – teoretycznie tyłozgięcie macicy nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, ale można to poprawić!
Psycholożka o pułapkach leczenia niepłodności

Fizjoterapia a niepłodność u mężczyzn

Włodarczyk dodaje również, że problem z niepłodnością może także leżeć po stronie mężczyzny. W tej sytuacji także fizjoterapia może znacznie pomóc. W jaki sposób?

„Pracą z fizjoterapeutą można popracować nad lepszą pracą mięśni, porozluźniać napięcia, które mogą wpływać na złą pracę gruczołu krokowego. A również bywa, że obniżenie lewej nerki zaburza ukrwienie, utrudniając odpływ krwi żylnej z jąder!” – wyjaśnia ekspertka.

Pani Fizjotrener przypomina także, że fizjoterapia to „dbanie o siebie w zdrowy sposób”. Jak podsumowuje, warto pamiętać więc, że nasz „styl życia ma ogromny wpływ, jeśli staramy się o dziecko”.

Pani Fizjotrener – kim jest?

Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.