W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy staraniach o ciążę? Wyjaśnia Pani Fizjotrener
Metody leczenia niepłodności zależą od przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Warto jednak również skorzystać z fizjoterapii, która może nam znacznie pomóc. Jak wyjaśnia na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Gosia Włodarczyk, fizjoterapia udrażnia jajowody, poprawia ukrwienia oraz rozpracowuje blizny.
Fizjoterapia a niepłodność
W jaki sposób fizjoterapia może pomóc przy niepłodności? Problem ten wzięła na tapet fizjoterapeutka uroginekologiczna Gosia Włodarczyk. Niepłodność to bowiem problem mogący dotyczyć nawet 15-20 proc. par starających się o dziecko. Ekspertka, znana w mediach społecznościowych jako Pani Fizjotrener, wyjaśniła jednak, że warto pamiętać o tym, że bezpłodność i niepłodność to dwa różne pojęcia. O niepłodności mówimy wówczas, gdy para nie może zajść w ciążę przez co najmniej 12 miesięcy, pomimo podejmowania odpowiednich starań.
Przyczyny niepłodności są bardzo zróżnicowane i obejmują zarówno nieprawidłowy styl życia, jak i zaburzenia hormonalne czy rozmaite schorzenia organiczne. Postępowanie w przebiegu niepłodności sprowadza się do wykonania odpowiednich badań diagnostycznych, a następnie wdrożenia leczenia. Warto także zmienić swój styl życia, który również znacząco wpływa na naszą płodność.
„Przyczyn (niepłodności – przyp. red.) jest tak dużo, że postanowiłam ich nie wymieniać, tylko skupię się na tych, w których fizjoterapia może pomóc” – tłumaczy Pani Fizjotrener.
W jaki sposób fizjoterapia pomaga przy niepłodności? Ekspertka wymienia:
- Poprawia ukrwienia – dzięki ćwiczeniom, pracy manualnej znosi się napięcia mięśni, więzadeł – tkanek, które mogą zaburzać pracę, a także ukrwienie i unerwienie narządów. Dzięki pracy z fizjoterapeutą jajniki mogą pracować lepiej, macica również. Szczególnie jeśli w przeszłości przechodziłaś choroby zapalne jelit, pęcherza, przydatków, masz mięśniaki. Również nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy mogą wpływać negatywnie!
- Rozpracowanie blizn! Po operacjach brzusznych, laparoskopii, cesarskim cięciu. Stare czy całkiem nowe – każda blizna może powodować zrosty, które będą zaburzać ukrwienie, ruchomość czy prace narządów i należy je rozpracować!
- Udrażnianie jajowodów – dzięki pracy manualnej można poprawić drożność jajowodów!
- Ustawienie macicy – teoretycznie tyłozgięcie macicy nie powoduje problemów z zajściem w ciążę, ale można to poprawić!
Fizjoterapia a niepłodność u mężczyzn
Włodarczyk dodaje również, że problem z niepłodnością może także leżeć po stronie mężczyzny. W tej sytuacji także fizjoterapia może znacznie pomóc. W jaki sposób?
„Pracą z fizjoterapeutą można popracować nad lepszą pracą mięśni, porozluźniać napięcia, które mogą wpływać na złą pracę gruczołu krokowego. A również bywa, że obniżenie lewej nerki zaburza ukrwienie, utrudniając odpływ krwi żylnej z jąder!” – wyjaśnia ekspertka.
Pani Fizjotrener przypomina także, że fizjoterapia to „dbanie o siebie w zdrowy sposób”. Jak podsumowuje, warto pamiętać więc, że nasz „styl życia ma ogromny wpływ, jeśli staramy się o dziecko”.
Pani Fizjotrener – kim jest?
Za profilem Pani Fizjotrener kryje się Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną. Specjalistka w ciekawy i przystępny sposób przekazuje rzeczy, o których głośno się nie mówi. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha.
RozwińPolecamy
Jak poprawić jakość nasienia? Poznaj sposoby na lepszą płodność
Przegroda macicy, czyli wada anatomiczna narządu. Czym skutkuje?
Czy macica jednorożna wyklucza szanse na zajście w ciążę?
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
się ten artykuł?