Przejdź do treści

Zaćma – leczenie. Wskazania i przebieg zabiegu. Na czym polega operacja?

Kobieta poddaje się leczeniu zaćmy
Fot. YakobchukOlena / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mama z rócką robią pranie. Mama siedzi ze słożonymi rzeczami a mała dziewczynka przyniosła jej cały kosz ubrań.
W jaki sposób doceniać dziecko? Zachętą czy pochwałą? Podpowiada psycholożka
Lekarstwa
Popularne leki na zgagę prewencyjnie wstrzymane z obrotu
Kobieta ćwiczy na sali z lustrem. Siedzi na macie do ćwiczeń i ćwiczy z pomocą taśmy. Nogi ma w górze, uczesana jest w kitkę. Obok niej leży też piłka do ćwiczeń i hantle
Gumy do ćwiczeń – jaką wybrać? Warto z nimi trenować? Tłumaczy fizjoterapeutka
Akcja "Nie świruj, idź na wybory"
Akcja „Nie świruj, idź na wybory” w ogniu krytyki. Nagrania ośmieszają osoby chore psychicznie
Kobieta ma astmę i trzyma w ręce inhalator, który jest na pierwszym planie.
Astma a nadwaga. Czy będąc astmatyczką mogę uprawiać sport? Odpowiada alergolożka

Zaćma (katarakta) to najczęstsza dysfunkcja soczewki oka, która polega na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu. W efekcie soczewka przestaje być przejrzysta i nie jest w stanie pełnić swojej funkcji optycznej. Leczenie zaćmy polega na przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego.

Zaćmę dzieli się na wrodzoną i nabytą. Główną przyczyną zaćmy dziecięcej są wady wrodzone. Najczęstszym powodem zmętnienia soczewki u pacjentów starszych jest zaawansowany wiek. Najskuteczniejsze leczenie zaćmy polega na wstawieniu sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Kwalifikacja do operacyjnego leczenia zaćmy

Leczenie zaćmy polega na zakwalifikowaniu pacjenta do chirurgicznego usunięcia mętnej soczewki. Następnie należy skorygować zmniejszoną moc optyczną oka. Najlepszą metodą jest wstawienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.

Lekarz przed skierowaniem pacjenta na zabieg ocenia jego stan zdrowia. Decyzja o usunięciu soczewki i zastąpieniu jej korekcją optyczną musi być podyktowana bezpośrednimi korzyściami dla chorego. Lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe, w którym ocenia stopień zmętnienia soczewki i jego umiejscowienie. Ocena dna oka jest możliwa wyłącznie w przypadku niecałkowitego zmętnienia. Jeżeli źrenica jest biała i lekarz nie stwierdza refleksu z dna oka, to znaczy, że zaćma jest całkowita. Badania podmiotowe polega na ocenie ostrości wzroku chorego. Analizowane jest widzenie obiektów znajdujących się daleko i blisko. Wykonywane są również testy na wykrycie obecności światła i barw – pozwalają one na ocenę funkcji struktur dna oka, takich jak siatkówka i plamka nerwu wzrokowego.

Szczególnie niepokojące jest występowanie zaćmy u dzieci. Jeżeli jest ona obustronna, to może powodować ślepotę. Charakterystycznym objawem jest występowanie u dzieci białej źrenicy. Dodatkowo może występować odruch oczno-palcowy. Polega on na tym, że dziecko uciska palcami oczodół. Są to wskazania do jak najszybszego przeprowadzenia operacji. U małych dzieci ze względu na szybki wzrost nie wszczepia się sztucznej soczewki. Ostrość wzroku jest wówczas korygowana za pomocą odpowiednio dobranych okularów.

Zaćma – leczenie

Obecnie zmętniała soczewka jest usuwana za pomocą metody zewnątrztorebkowej. Polega ona na pozostawieniu tylnej torebki soczewki i jej części równikowej. W leczeniu zaćmy stosuje się dwa podstawowe zabiegi operacyjne. Pierwszym z nich jest zewnątrztorebkowe usunięcie zaćmy metodą wypchnięcia jądra. Polega ono na pozbyciu się przedniej torebki soczewki. Następnie wysysa i wypłukuje się masy korowe. Tylna loża torebki jest czyszczona, po czym wprowadzona zostaje nowa soczewka. Następną metodą jest fakoemulsyfikacja. Jest to również zabieg zewnątrztorebkowy. Różnica polega na tym, że jądro soczewki jest rozbijane (emulsyfikowane) za pomocą ultradźwięków. Następnie powstałe masy są wysysane i wszczepiona zostaje sztuczna soczewka.

Laserowe leczenie zaćmy polega na tym, że do wykonania cięcia w rogówce używa się lasera. Powstałe otwory to tzw. porty, przez które lekarz wprowadza niezbędne do przeprowadzenia zabiegu narzędzia. Sama operacja trwa zazwyczaj bardzo krótko, bo nieraz nawet 15 minut. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe w postaci kropli. Pacjenci najczęściej opuszczają klinikę w dniu zabiegu.

Zobacz także: Zaćma – operacja

Późnym powikłaniem operacji może być zmętnienie tylnej torebki soczewki. Jego objawem jest narastające zamglenie pola widzenia. Duży ubytek ostrości wzroku jest wtedy wskazaniem do postępowania chirurgicznego. Polega ono na wykonaniu za pomocą lasera otworu w środku zmętniałej soczewki.

Wszczepienie sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej jest najlepszą metodą korekcji ostrości wzroku po usunięciu zaćmy. Każda nowa soczewka jest dobierana indywidualnie, ze względu na jej moc łamiącą. Dąży się do osiągnięcia oka miarowego (skupiającego na siatkówce promienie światła). Obliczenia stosowane przy doborze sztucznej soczewki polegają na określeniu krzywizny rogówki, długości gałki ocznej i głębokości komory przedniej oka. Stan po wszczepieniu to pseudophakia. Jeżeli oko ze sztuczną soczewką nie ma możliwości akomodacji (dostosowywanie się oka do odległości oglądanych przedmiotów), to wówczas dobierana jest korekta okularowa.

Leczenie zaćmy w Czechach

Wielu Polaków jest zmuszonych do czekania w długich kolejkach na zabiegi medyczne. Zakwalifikowanie pacjenta do leczenia zaćmy na NFZ potrafi czasem trwać kilka miesięcy, a nawet lat, wliczając w to okres oczekiwania na operację. Coraz bardziej powszechna staje się więc turystyka medyczna. Polacy często decydują się na zabieg w Czechach. Leczenie zaćmy w Czechach na NFZ jest możliwe, ponieważ zgodnie z prawem Unii Europejskiej Narodowy Fundusz Zdrowia jest zobowiązany do pokrycia kosztów operacji. NFZ planuje jednak ograniczyć turystykę medyczną tego typu poprzez ścisłe określenie zasad kwalifikacji.

Zobacz także

Leczenie zaćmy bez operacji

Należy pamiętać, że hasła, takie jak „leczenie zaćmy ziołami” są błędne. Jedynym i skutecznym sposobem na przywrócenie ostrości wzroku w przypadku zmętnienia soczewki jest postępowanie zabiegowe. Bezoperacyjne leczenie zaćmy jest zarezerwowane dla rzadkich przypadków zaćmy warstwowej i biegunowej u dzieci. Ze względu na centralną przejrzystość soczewki i położenie zmętnienia możliwe jest zachowanie normalnej ostrości wzroku.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

1. Okulistyka - podstawy kliniczne, Niżankowska M., Warszawa, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2007.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Gimnastyka słowiańska

„Większość ćwiczących kobiet przyznaje, że zapominają, co to PMS, klimakterium i bolesne miesiączki, płaczliwość i drażliwość” – mówi Katarzyna Majak, trenerka gimnastyki słowiańskiej

Wszyscy potrzebujemy wsparcia. Potrzebujemy więzi, bycia zauważonym, zrozumianym.

„Mamy problem ze słowem „wsparcie”, bo sugeruje, że sobie z czymś nie radzimy. A przecież matki, z którymi się spotykamy, radzą sobie ze wszystkim” – mówią Katarzyna Dołęgowska-Urlich i Janka Rykowska z Fundacji Sto Pociech

Jak wygląda życie po udarze

„Potwornie bolało mnie dosłownie wszystko. Potem mąż mi opowiadał, że nie dawałam się dotknąć, bo dosłownie wyłam z cierpienia” – mówi 30-letnia Natalia, która przeszła udar mózgu

Polscy lekarze zbyt często przepisują antybiotyki i niewystarczająco dbają o pacjenta, który jest nimi leczony

Zainteresują cię również:

Przeziębiona kobieta w ciąży

Przeziębienie w ciąży. Jak je leczyć bezpiecznie?

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

freepik

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze oczy? Zdecydowanie tak! Co zatem warto włączyć do diety?

Zespół suchego oka – oto 9 objawów tego schorzenia

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

kolor oczu

Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

co szkodzi oczom

Co najbardziej szkodzi oczom?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

Kobieta podnosi pęczek marchwi

Beta-karoten – wszechstronna moc z marchwi

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

Sałatkowy dream team: jabłka i maliny

Sałatkowy dream team: jabłka i maliny

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Kobieta trzyma w ręce miniaturę nienarodzonego dziecka

Czym jest aborcja eugeniczna? Czy jest legalna w Polsce? Dlaczego budzi kontrowersje?

Mama zakleja plaster dziekcu. Na zdjeciu widoczne dłonie na drewnianym stole

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

ucho kobiety

Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Skuteczne domowe sposoby na zatkane ucho

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

dłonie

Drętwienie palców u rąk – skąd się bierze i co oznacza?

https://www.istockphoto.com

To, co wydalamy, wiele mówi o stanie naszego zdrowia. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o… kupie

Kobieta trzymająca się za plecy na dole z powodu bólu pleców

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania