Przejdź do treści

Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, rodzaje, co zrobić?

Mały chłopiec z zapaleniem spojówek
Fot. silentalex88 / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kombucza – stwórz sobie własny probiotyk
Ćwiczenia na piękne plecy. Sprawdź, co zrobić, jeśli codziennie spędzasz kilka godzin przy biurku
Jak rozpoznać przetrenowanie?
Kotleciki ze świeżej kolby kukurydzy
dwie dziewczyny rozmawiają
Sukces wpędza cię w zakłopotanie? Nie umiesz się nim chwalić? Skorzystaj z rad psychologa

Zapalenie spojówek u dzieci trwa zazwyczaj kilka dni i ustępuje samoistnie. Właściwe leczenie jak stosowanie kropli do oczu z antybiotykiem, może przyczynić się do skrócenia czasu choroby i ograniczenia ryzyka szerzenia się stanu zapalnego.

Wśród chorób obejmujących oczy w grupie najmłodszych, zapalenie spojówek u dzieci należy do najczęstszych patologii. Wśród przyczyn zapalenia spojówek u dzieci wyróżnia się wirusy, bakterie, alergie, czy pierwotniaki, natomiast etiologia jest zależna od grupy wiekowej dzieci. Inne przyczyny zazwyczaj obejmują noworodki, niemowlęta, a inne dzieci starsze.

Na oko

Zapalenie spojówek u noworodków i niemowląt

Zapalenie spojówek u niemowląt i noworodków ma zazwyczaj cięższy przebieg niż zapalenie spojówek u dzieci starszych. Bardzo niebezpieczne są powikłania tych zapaleń, w związku z czym właściwe rozpoznanie i leczenie jest ważne, by nie doszło do upośledzenia wzroku u dziecka. U noworodków do zakażenia spojówek dochodzi najczęściej przy porodzie, podczas przechodzenia przez drogi rodne kobiety. Pierwszym typem zapalenia spojówek spotykanym w najmłodszej grupie dzieci jest chemiczne zapalenie spojówek, najczęściej wywołane przez dospojówkowe podanie do oczu 1% azotanu srebra, mającego zapobiec rozwojowi zapalenia spojówek na tle wirusowym, rzeżączkowym czy wywołanym przez chlamydie. Objawem jest niewielka surowicza wydzielina z oczu i przekrwienie spojówek. Zapalenie to cofa się samoistnie już po 2 dniach bez podejmowania żadnych dodatkowych działań.

Można w profilaktyce zapaleń spojówki i rogówki oka stosować 2,5-procentowy jodopowidon zamiast azotanu srebra. Drugą przyczyną zapalenia spojówek u niemowląt jest dwoinka rzeżączki, która może przenieść się na dziecko przy porodzie od matki zakażonej. Ma ciężki przebieg mogący prowadzić do ślepoty dziecka. Objawem jest obfita, ropna wydzielina z oka, przekrwienie spojówek, owrzodzenia na rogówce i bardzo duży obrzęk, który uniemożliwia otwieranie oczu. W leczeniu stosuje się cefalosporyny dożylnie, jak i miejscowe stosowanie fluorochinolonów w formie kropli do oczu. Przyczyną wirusowego zapalenia spojówek u dzieci, a zwłaszcza niemowląt może być wirus opryszczki, bakterie, czy też chlamydie.

Zapalenie spojówek u niemowląt i dzieci starszych – rodzaje

Po okresie niemowlęcym wyróżnia się najczęściej alergiczne zapalenia spojówek u dzieci, jak i zapalenia bakteryjne. Zarówno u niemowląt, jak i u dzieci starszych, zapalenia te są już dużo bezpieczniejsze dla dziecka i dla narządu wzroku niż w pierwszych dniach życia. Rzadziej dochodzi bowiem do trwałych powikłań w przypadku skutecznego leczenia. Zapalenia spojówek u niemowląt i małych dzieci obejmują:

  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • bakteryjne zapalenie spojówek,
  • opryszczkowe zapalenie spojówek,
  • chlamydiowe zapalenie spojówek,
  • epidemiczne zapalenie spojówek.

Zobacz także: Wirusowe zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek u niemowląt u dzieci starszych

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na alergen pokarmowy, wziewny czy kontaktowy. Jedną z postaci alergii jest alergiczne zapalenie spojówek. Objawia się świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem i wydzieliną śluzową z oczu. Dzieci, poprzez tarcie brudnymi rączkami, mogą ponadto doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego oczu. Wydzielina wtedy przybiera charakter ropny. Konieczna jest eliminacja czynnika alergizującego, a także konsultacja okulistyczna. W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek można stosować leki przeciwhistaminowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Zobacz także

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakteryjne zapalenie spojówek u niemowląt i dzieci starszych może być wywołane przez różnego rodzaju bakterie, przy czym najczęściej są to:

  • paciorkowce,
  • gronkowce,
  • bakterie Gram-ujemne,
  • Haemophilus influenzae.

Jest to najczęściej występujące zapalenie spojówek u dzieci, a jego objawem jest ropna wydzielina z oczu. Początek ropnego zapalenia spojówek może objąć jedno oko, jednak z czasem zakażenie może przejść również na drugie oko. Bakteryjne zapalenie spojówek trwa do tygodnia. U niemowląt i małych dzieci istnieje ryzyko objęcia zapaleniem głębszych tkanek, dlatego konieczne jest leczenie, szczególnie jeśli po 2-3 dniach nie ma samoistnej poprawy. Zdarza się, że po 3 dniach samoistnie ustępuje. W leczeniu stosuje się krople antybiotykowe na bazie fluorochinolonów czy aminoglikozydów.

Zapalenie spojówek u dzieci – czy można wychodzić na dwór?

Zapalenie spojówek może mieć wiele przyczyn. Jeśli jest to alergia sezonowa, może okazać się, że wyjście na dwór nasila objawy alergii. Ponadto światło słoneczne może być drażniące dla dziecka, ponieważ często zapaleniu spojówek towarzyszy nadwrażliwość na światło. W zapaleniu spojówek u dzieci może również zaszkodzić silny wiatr, zbyt wysokie lub niskie temperatury. Ponadto dziecko bawiąc się na dworze może dodatkowo nadkazić oczy przez przetarcie brudną np. z piasku ręką.

Domowe sposoby – co na zapalenie spojówek u dziecka?

Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dziecka to popularne stosowanie naparu z rumianku na objawy zapalenia spojówek u niemowląt i dzieci. Jednak w ostatnim czasie pediatrzy odradzają stosowanie rumianku, który rzekomo może nasilić podrażnienia oczu i objawy alergii.

W przypadku niemowląt i małych dzieci zawsze warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie antybiotyku. W warunkach domowych można przemywać oko solą fizjologiczną z użyciem jałowego gazika. Ponadto stosuje się przepisane przez lekarza krople do oczu, ściśle według zaleceń.

Zobacz także: Domowe sposoby na zapalenie spojówek

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Polecamy

Dr Katarzyna Pogoda

„Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny

„Nie polecam grup wsparcia, forów internetowych. Mam bardzo przykre doświadczenia z pacjentami, którzy zostali tam dotkliwie skrytykowani” – mówi Kamila Urbaniak, dietetyk i autorka bloga kreatorniazmian.pl

Laurie Penny

Laurie Penny: bez odwagi nasze pokolenie jest skazane na kolejną dekadę politycznego wykluczenia i gównianej muzyki

„Hormony działają na podstawie tego, co jemy. Jeśli nie jemy zgodnie ze swoim metabolicznym IQ, brak nam energii, koncentracji i mamy kłopoty z układem pokarmowym” – mówi health coach Agnieszka Pająk

Zainteresują cię również:

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

kolor oczu

Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

9 nawyków nasilających objawy alergii. Może niektóre dotyczą ciebie?

co szkodzi oczom

Co najbardziej szkodzi oczom?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o inhalacji

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii