Przejdź do treści

Badania na nietolerancje pokarmowe – jak przebiegają, gdzie je przeprowadzić, cena

Alergia pokarmowa
Alergia pokarmowa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nietolerancja pokarmowa bardzo często jest mylona przez pacjentów z alergią pokarmową. Jej wystąpienie idzie w parze z bardzo uciążliwymi objawami, które skutecznie utrudniają życie. Wspomniane objawy pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach i utrzymują znacznie dłużej niż w przypadku alergii.

Krótka charakterystyka nietolerancji pokarmowej

O nietolerancji na dany pokarm mówimy wtedy, gdy w spożytym jedzeniu znajdują się specyficzne substancje chemiczne, które źle oddziałują na organizm danej osoby. Nietolerancja obejmuje zazwyczaj całą linię produktów, a nie tylko jeden. Do najczęstszych objawów zalicza się ogólne zmęczenie, bóle migrenowe, biegunkę, zawroty głowy, nudności. Symptomy nietolerancji pokarmowej przypominają objawy grypy żołądkowej. Do częstych objawów nietolerancji pokarmowych zalicza się również, wystąpienie cieni pod oczami, kaszel, zgagę, a nawet opuchnięte powieki, wzdęcia, bóle brzucha, bóle stawowo-mięśniowe, czy miejscowe problemy ze skórą. U osób z nietolerancją pokarmową występują zmiany trądzikowe, łupież oraz łojotok. Pacjenci skarżą się także na problemy ze skupieniem uwagi oraz zbyt częste oddawanie moczu. W zależności od organizmu — może wystąpić tylko kilka objawów albo wszystkie jednocześnie. Do najczęstszych typów nietolerancji pokarmowej zalicza się złe reakcje organizmy na mleko i laktozę oraz na pszenicę i gluten.

Testy na nietolerancje pokarmowe — co wykrywają?

Przeprowadzenie specjalnych testów pozwala ustalić nadwrażliwość danego organizmu na konkretny pokarm. Jest to możliwe dzięki zmierzeniu przeciwciał igG. Badania mogą być przeprowadzone samodzielnie w domu albo w specjalnym laboratorium. W przypadku badań wykonywanych w domu należy pobrać ze swojego palca próbkę krwi. Wynik jest otrzymywany po około 40 – 50 minutach i pozwala ustalić nietolerancję na bardzo dużo składników spożywczych. Z kolei testy laboratoryjne są wykonywane za pomocą specjalnej metody immunoenzymatycznej ELISA. Pobrana próbka krwi jest mierzona pod kątem obecności przeciwciał. Na wyniki badania należy czekać około 14 dni. Wykonywane badania obejmują różną ilość produktów – 60, 110 albo nawet więcej niż 200. Badania mogą być przeprowadzane wyłącznie u dzieci powyżej 2 roku życia i u dorosłych. W laboratoriach jest dostępny również specjalny test dla osób, które nie spożywają mięsa. Wegetarianie mogą przeprowadzić badania w kierunku wykrycia nietolerowanych produktów pochodzenia roślinnego. Po otrzymaniu wyniku nietolerancji pokarmowej konieczna jest wizyta u dietetyka, do którego zadań będzie należeć ułożenie odpowiedniej diety. Istotne jest to, aby wykluczyć z niej te składniki, które u danego pacjenta powodują nietolerancję. W momencie, gdy dana osoba wykluczy odpowiednie produkty — objawy bardzo szybko ustaną.

Jaki jest koszt przeprowadzenia takich badań?

Całkowita kwota obejmująca badanie jest uzależniona od ilości badanych produktów. Im większa ilość — tym koszt badania jest wyższy. Niemniej jednak badania wystarczy wykonać jednorazowo, a ustalenie ich wyniku jest niezwykle pomocne i obligatoryjne w celu ułożenia odpowiedniej diety dla danego pacjenta. Próby samodzielnego ustalenia swojej nietolerancji mogą nie być miarodajne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalistycznego laboratorium. Warto wspomnieć, że reakcje na produkty, których nie tolerujemy, mogą pojawić się nawet po 72 godzinach, dlatego możemy mylnie ocenić — co źle wpływa na nasz organizm.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.