2 min.
Bezruch szkodliwy jak papierosy!

Zdjęcie: shutterstock
Najnowsze
11.04.2021
Nadwrażliwość na gluten – sprawdź, czy to masz
11.04.2021
Leki plus alkohol to zawsze niebezpieczne związki? Sprawdź, które lekarstwa nie lubią się z wyskokowymi trunkami
11.04.2021
Stresujesz się? Oddychaj! Kasia Bem radzi, jak w prosty sposób się rozluźnić
11.04.2021
Od 12 kwietnia rusza nowy harmonogram zapisów na szczepienia przeciw COVID-19
11.04.2021
Kobiety z cukrzycą mogą bezpiecznie stosować antykoncepcję? Wyjaśnia diabetolożka Barbara Soróbka
Badanie z naukowego pisma „The Lancet” wykazało, że siedzący tryb życia jest równie groźny co papierosy. Przyczynia się rocznie do 5,3 mln zgonów.
Niedawno miałam okazję rozmawiać z niezwykle pozytywnym człowiekiem – lekarzem i zdobywcą medali mistrzostw Polski i świata w żeglarstwie i windsurfingu. Uświadomił mi podczas krótkiej rozmowy jeszcze dobitniej, jak ważny jest ruch w naszym życiu, ale co ważniejsze, jak groźny może być jego brak. Jak słusznie zaznaczył, ruch jest naszą koniecznością i lekiem. Dodał też, że człowiek jest jedynym ssakiem na ziemi, który stresuje się w pozycji siedzącej, podczas gdy pozostałe pod wpływem stresu albo uciekają, albo gonią. I dlatego bierny styl życia po prostu nie leży w naszej naturze.
Sprzeciwianie się naszej biologii widać w statystykach – co 3 osoba na świecie nie jest aktywna fizycznie. Częściej problem dotyka kobiet niż mężczyzn, zwiększa się wraz z wiekiem i dotyczy głównie państw wysoko rozwiniętych. Jednak najbardziej przykre są dane dotyczące młodzieży (13-17 lat) – aż 80 % z nich poświęca na ruch mniej niż 60 minut dziennie! Wygląda na to, że czasy wspinania się po drzewach i ganiania za piłką całkiem minęły.
Ok, ktoś powie, ja nie ćwiczę, ale przynajmniej nie palę i dobrze się odżywiam, więc jestem zdrowy. Nic bardziej mylnego! Badanie z naukowego pisma „The Lancet” wykazało, że siedzący tryb życia jest równie groźny co papierosy. Przyczynia się rocznie do 5,3 mln zgonów, zaś palenie uszczupla naszą populację również o jakieś 5 milionów istnień. Wspólnym mianownikiem braku ruchu i palenia są także wywoływane przez nie schorzenia, głównie: choroby serca, cukrzyca typu 2 i nowotwory. Kanapowy żywot podwyższa ryzyko raka piersi i jelita, ponieważ powoduje zaburzenia pracy hormonów i zwiększa wpływ związków rakotwórczych na niektóre narządy. Aktywność działa za to odwrotnie: reguluje wiele procesów zachodzących w organizmie, również hormonalnych, zmniejszając ryzyko tych chorób. Inni naukowcy dowodzili też, że brak ruchu jest znacznie gorszy dla zdrowia niż otyłość.
Pod tymi danymi podpisuje się Światowa Organizacja Zdrowia, która uznała brak aktywności fizycznej za czwarty największy czynnik ryzyka skracający życie na naszej planecie (obok nadciśnienia, otyłości, papierosów i wysokiego cholesterolu). Zastanawiacie się nadal, czy się wreszcie ruszyć?
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.04.2021
Chantelle Brown-Young: To, że rzucam się w oczy, nie znaczy, że można mnie pokazywać palcem

09.04.2021
Julian Sobiech: gdy ekran laptopa jest zbyt nisko, mięśnie dosłownie ciągną za mózg

08.04.2021
MAKE SEX EASIER: Jaki jest seks samodzielnych mam?

07.04.2021