2 min.
Fibromialgia – boli nie od pogody

Fibromialgia jest inaczej nazywana syndromem FMS, źródło: health.clevelandclinic.org
Fibromialgia dotyka średnio co pięćdziesiątą osobę. W Polsce może na nią cierpieć ponad pół miliona ludzi.
Chociaż chorobę, zwaną też syndromem FMS, rozpoznano około ćwierć wieku temu, nadal zdarza się, że otoczenie z niezrozumieniem odnosi się do ludzi uskarżających się na przewlekłe bóle całego ciała, obezwładniające zmęczenie i często bezsenność. Osoby takie są nierzadko traktowane jak symulanci, hipochondrycy, w najlepszym razie – przeczuleni nadwrażliwcy. Sprzyja temu fakt, że standardowe badania, testy laboratoryjne i prześwietlenia nie wykazują u nich zmian chorobowych i stanów zapalnych.
Punkty czułe w fibromialgii. Ich ucisk wywołuje ból. Źródło: National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases
Stąd bierze się popularne przekonanie, że ofiary FMS to skrajni meteoropaci reagujący na najmniejsze wahnięcia pogody. A właściwie – meteoropatki, jako że 90 proc. ofiar fibromialgii to kobiety w wieku powyżej 40 lat. Również wielu chorych – znaczna część z nich nie zna rzeczywistych powodów swoich cierpień, bo schorzenie nigdy nie zostało u nich rozpoznane – jest przekonanych, że za dolegliwości odpowiada głównie pogoda. Holenderscy biometeorolodzy postanowili doświadczalnie sprawdzić, ile jest w tym prawdy.
Ćwiczenia poprawijace krążenie krwi mogą też łagodzić objawy fibromialgii. Źródło: www.lifebridgeblogs.org
Ercolie Bossema z uniwersytetu w Utrechcie zaprosił do testu 333 kobiety z fibromialgią zdiagnozowaną co najmniej dwa lata wcześniej. Średnia wieku w tej grupie wyniosła 47 lat. Przez miesiąc chore odnotowywały w dzienniczku wszystkie bóle i dolegliwości. Badacze porównali to z danymi na temat temperatury, nasłonecznienia, opadów, ciśnienia atmosferycznego, wiatru i wilgotności powietrza – sześciu głównych elementów pogody wpływających na organizm człowieka.
Wyniki? Jedynie u około 30 osób odkryto wyraźniejszy związek między pogodą a nasileniami choroby, u blisko 60 osób taka zależność pojawiała się czasami, natomiast u reszty – sporadycznie lub wcale. Wniosek? – Pogoda ma niewiele wspólnego z FMS – mówi Bossema, który wyniki badań opublikował parę dni temu w czasopiśmie medycznym „Arthritis Care & Research” wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Reumatologiczne. Zdaniem badacza przyczyna choroby tkwi w zmianach zachodzących organizmie. Jakich zmianach? Tego wciąż nie wiadomo.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

24.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023