2 min.
Kiedy twój mózg starzeje się szybciej?

Ilustracja: shutterstock
Ludzki mózg kurczy się naturalnie wraz z wiekiem, jednak u osób z nadwagą – szybciej. Tak wynika z nowego badania naukowców z Wielkiej Brytanii. Wiemy już, że nadwaga sprzyja cukrzycy, chorobom serca a także nowotworom, jednak jej wpływ na szybsze starzenie się mózgu to raczkujący temat w świecie nauki.
Cambridge. Tam naukowcy postanowili przetestować, nie bagatela, 473 głowy. A dokładniej to co w nich najważniejsze – mózgi. Ich właścicielami były osoby w wieku 20-87 lat, o normalnej wadze, otyłe i z nadwagą. Okazało się, że objętość tak zwanej istoty białej – tkanki, która łączy obszary mózgu i pozwala na przepływ informacji – kurczyła się bardziej u tych, których wskaźnik masy ciała przekraczał 25 (co oznaczać może nadwagę lub otyłość). Istota biała jest ważną częścią ośrodkowego układu nerwowego. Jest np. lepiej rozwinięta u osób zawodowo grających na pianinie oraz u dzieci i młodzieży z wyższym IQ. Z kolei jej niedobór zauważono u chorych na stwardnienie rozsiane lub schizofrenię.
Swoje obserwacje naukowcy przeliczyli na lata. Mózgi osób z nadwagą okazały się starsze o 10 lat niż u szczupłych równolatków. Inaczej mówiąc, istota biała u 50-latków z nadwagą miała objętość zbliżoną do tej u szczupłego 60-latka. Półwiecze w metryce interesowało badaczy najbardziej, ponieważ w tym okresie życia, mózg jest szczególnie wrażliwy na zmiany wynikające ze starzenia się.
W praktyce oznacza to na razie tylko tyle, że nadwaga może sprzyjać zmianom, które mają związek z demencją. Ale plus jest taki, że nie zauważono, aby osoby z dodatkowymi kilogramami wypadały gorzej w testach na inteligencję oraz na umiejętności poznawcze (np. pamięć, refleks).
Co zrobić, aby nie odesłać swojej głowy na przedwczesną emeryturę? Relaks, dieta a także ruch na pewno zakonserwują nasz umysł lepiej niż paczka ciastek. A przy tym dbajmy o to, by swoją wagę utrzymać w ryzach. Dzięki temu nasz mózg nie ugnie się tak szybko pod presją czasu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023